• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Откриха епиграфски паметник от времето на римския император Филип І Араб

Откриха епиграфски паметник от времето на римския император Филип І Араб

/КРОСС/ Археологическата експедиция на Националния исторически музей /НИМ/, която прави разкопки на римската крайпътна станция Состра до с. Ломец, Троянско, откри ценен епиграфски паметник - милиарна /пътна/ колона с надпис в чест на римския император Филип І Араб и неговия син. 

Експедицията е ръководена от доц. д-р Иван Христов, зам.-директор на НИМ.
Колоната е висока 2,20 м и върху нея, на 19 реда, е изсечен официалнен надпис в чест на императора. Според епиграфа Николай Шаранков от СУ „Св. Климент Охридски", надписът е от 244 г. В него се среща и името на управителя на провинцията - Прастина Месалинус.
Поводът за издигането на колоната може да е било преминаването на Филип през Балканите на път за Рим през лятото на 244 г. /не е изключено владетелят да е посетил кастела Состра/, или пък обявяването на Филип Млади за „цезар".
В най-долния край на надписа е отбелязано разстоянието - 1 римска миля от кастела до римската станция /преториум/, открита преди две години от Иван Христов, близо до сегашните разкопки.
Епиграфският паметник е третият в „колекцията" на доц. Христов. От 2000 до 2016 г. в Состра са открити цялостно запазени постаменти за статуи на римските императори Антонин Пий /146 г./ и Галиен /254 г./. Те, заедно с новия паметник, са перлите в лапидариума на музея в Троян.
Протекли на два етапа, през тази година разкопките на Состра донесоха ценни сведения за изграждането на римския път пред крепостните стени - част от голяма римска магистрала, започваща от Дунава - при Ескус /днешното село Гиген, Плевенско/ и стигаща до Филипополис /Пловдив/. Разкрита е голяма дължина от пътя, разделен на две платна с осова линия, с банкет и широчина 7 м. Този участък от пътя съществува до средата на ІІІ век. В най-горния пласт от пътя са открити десетки монети, сечени в градовете на провинция Мизия и Тракия.
Петнадесетата експедиция на НИМ продължава да проучва обширен общински парцел, разположен източно от главната порта на кастела Состра, като работата е финансирана от Община Троян. Целта е да бъде проучен терен, предназначен за построяването на посетителски център, паркинг и съпътстваща туристическа инфраструктура. Подробният устройствен план е одобрен от Министерството на културата.
За първи път в Община Троян са предвидени средства за изготвяне на проекти за консервация и адаптиране на римските старини, които също ще бъдат подложени на съгласуване от страна на Министерството на културата.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.