- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
К. Паргов: БСП трябва да наложи дневен ред, който да е важен за хората
14 Декември 2015 | 12:25
/КРОСС/ „Михаил Миков направи верни стъпки, но трябва повече решителност. Има моята подкрепа, стига да покаже тази решителност", това заяви председателят на БСП- София Калоян Паргов в предаването „Беновска пита" по Канал3 и допълни, че е необходима решителност в посока реформиране на БСП. На въпрос дали има нагласата да стане председател на БСП, Паргов заяви, че това зависи от мнението на членовете на БСП. "Сега съм концентриран в работата си като председател на БСП-София" - категоричен е Паргов. Според него БСП има уникален шанс в момента. „Събуждането" на Русия и ситуацията в България дават добра възможност на БСП. „Проблемът е, че БСП седи на резервната скамейка в момента и коментира мача, вместо да влезе да играе, да изпоти фланелката и да пипне дори и два пъти топката, но поне да я пипне", счита Паргов.
„На БСП и предстоят две неща през тази зима. На първо място - да следи дневния ред и да не бъде реактивна, а инициативна. Което означава - не да коментира дневния ред на Борисов, а да наложи друг дневен ред, който да е важен за хората. Втората задача е да се формира едно по-широко обединение в ляво. Вече текат разговори с други леви, социалистически, комунистически и социалдемократически партии. „Разликата между БСП и АБВ е в това, че АБВ е на мнение, че можеш да реализираш социалните си обещания, само когато имаш властови ресурс, но можеш да реализираш и да настояваш за реализирането на такива социални обещания или политики и когато си в опозиция, стига да си достатъчно силен, настоятелен и шумен", каза Паргов.
Като председател на групата на БСП Лява България в Столичния общински съвет Калоян Паргов коментира и ситуацията в местния парламент, където по думите му групата на Реформаторския блок е заела интересна позиция. „Явно обидени, че не получават значимото доверие, за да заемат определени позиции, РБ заеха мястото на „обидена опозиция", гласувайки „въздържали се". Той изтъкна, че са започнали публични разговори с АБВ и другите членове на коалиция „Сердика", тъй като се обявили като опозиционна политическа сила в Столичен общински съвет.
„В четвъртък предстои приемането на план-сметката за чистотата на столицата. Това, което ще защитим като позиция, е намаляването на такса смет за физически и юридически лица", каза Паргов и допълни, че такса смет е несправедлива, защото се явява „втори данък сгради". „В бюджета за 2016 г. ще предложим повече средства за спорт. Ще искаме и намаляване на таксите за детски градини с 50% - в момента е 60 лв., трябва да стане 30 лв.", каза още Паргов, като по думите му Столична община трябва да субсидира детските градини, за да може да стане тази промяна.
Лидерът на БСП-София определи съдебната реформа като „псевдореформа или имитация на реформа" и изрази мнение, че с този неуспешен опит за реформа и с „Бюджет 2016" крайнодесният и либерален модел на управление е изчерпал своята значимост и своето време. „Имаме нужда от един друг модел на управление", каза Паргов и допълни: „Полицайте започнаха, майките продължиха, ще видим с тока и енергетиката какво ще стане." „Занимаваме се в момента с това ще има ли, няма ли да има правителство, прогнози, всеки бабува дали ще има ли предсрочни избори. Това е тема номер едно. Според нас тема номер 1 са проблемите на хората - тежка зима ни чака", каза Паргов.
„В Поморие, на кални бани вероятно, ДСБ взеха решение да излязат в опозиция като част от РБ", каза Паргов във връзка с решението на ДСБ, след което по думите му остава въпросът "Петър Москов реформатор ли е или гербер". „Така или иначе, неговото време ще дойде с резултатите от здравната реформа", прогнозира Паргов бъдещето на министъра на здравеопазването. Все пак, обаче, по думите му, отговорността я носи премиерът и ПП ГЕРБ, като партия мандатоносител. Калоян Паргов допълни, че най-добро изясняване на настоящата политическа ситуация може да се получи при един вот на недоверие, при който да се разбере ясно кой е „за" това правителство и кой - „против".