• 06 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8991
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0891
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Die Welt: "Източно партньорство" е арена на сблъсък между Брюксел и Москва

Die Welt: "Източно партньорство" е арена на сблъсък между Брюксел и Москва

/КРОСС/ С помощта на проекта си "Източно партньорство" Брюксел се стреми да приобщи и обвърже Украйна, Беларус и други страни, които Русия смята за своя сфера на влияние. Това пише немското издание Die Welt в статията "ЕС и Русия: на кого принадлежи Изтока на Европа?".

Концепцията на "Източното партньорство" е лесна: финансова подкрепа и политически компромиси, такива като например отмяната на визи в замяна на политически и икономически промени в страните от бившия СССР.

В действителност - това е битка срещу Москва. От друга страна обаче Европа се опасява да  не разсърди Русия с подобно партньорство със страни, като Украйна, Грузия, Молдова, Армения, Азербайджан и Беларус. По тази причина нито една от изброените страни няма реален шанс за влизане в ЕС, признават авторите на статията Херхард Гнаук (Gerhard Gnauck), Кристоф Б. Шилтц (Chrятаistoph B. Schiltz).

В крайна сметка "Източно партньорство" е само арена на сблъсък между Москва и Брюксел в борбата за наследство на бившата съветска империя. Става дума за власт и пари, откровено пише Die Welt.

На срещата в Брюксел британският премиер-министър Тереза Мей заяви: "Такива враждебни държави, като Русия, заплашват възможното развитие на "Източно партньорство" и се опитват да подкопаят нашата колективна сила". В действителност далеч не всички европейски държави споделят подобна гледна точка. Страни, като Италия, Австрия, Гърция, Кипър, Унгария и Чехия са склонни на диалог и сътрудничество с Москва.

Die Welt отбелязва, че отношението към проекта "Източно партньорство" в ЕС също е разнообразно. Жителите на Южна Европа повече се интересуват от средиземноморското, а не от източното направление. Въпреки това, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отбеляза при откриването на срещата: "Очаквам укрепване на отношенията между нашите съседи и Европейския съюз", на практика за мнозина в ЕС тези съседи не са нужни.

Така например, вечно недоволната Украйна, чието ръководство иска да бъдат припознати "европейските пориви" на страната и се стреми към  "окончателното завръщане на Украйна в европейския дом". На което еврокомисарят Хан отговори: "Трябва да се концентрираме върху онова, което е осъществимо на практика". Европейците не искат по-тясно сближаване с Киев. Най-малкото в близките две десетилетия Украйна няма реални шансове за влизане в ЕС.

Армения, Азербайджан и Беларус - това са страните с които трябва да се работи по проекта "Източно партньорство»" тъй като на фона на останалите те имат по-тесни отношения с Русия. Като по-голямо внимание трябва да се обърне на Беларус, съветва Die Welt.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Защо Брюксел не обърне поглед към Конго.

04.12.2017 17:54:54

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.