- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Засечка с водната реформа в четири области
25 Март 2016 | 15:16
/КРОСС/ Водната реформа в страната блокира в четири области - Благоевград, Кюстендил, Ловеч и Пазарджик, където ВиК оператори отказват да се обединят в едно дружество. Това е задължително условие, за да получат те европейски средства през настоящия програмен период до 2020 г. В противен случай остават без финансиране. Това стана ясно от отговор на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова на депутатски въпрос по време на петъчния парламентарен контрол.
България трябва да приключи с водната реформа до края на годината, за да може да ползва европейските средства по Оперативна програма „Околна среда" от 2017 година.
Българските власти тълкуват изискването от Договора за партньорство с ЕК 2014-2020 г., че парите няма да са достъпни само за тези области, които не са извършили реформата. Според източници на Mediapool от от ЕК обаче, Брюксел разглежда въпроса в цялост - за цялата територия на страната. Причината е, че Еврокомисията чака водната реформа да се случи у нас от 2007 г., но това не става и търпението й се е изчерпало.
Депутатът от ДПС и бивш министър на околната среда и водите Джевдет Чакъров предупреди, че има риск ЕК да спре еврофинансирането заради забавянето на реформата във водния сектор.
Павлова призова „да излъчваме позитивни новини", за да не ни орежат фондовете и да ги дадат за бежанците. Така тя призна, че в момента на страните от Източна Европа им е даден ултиматум да променят отношението си относно квотното разпределние на бежанци. В противен случай може да бъде преразгледана многогодишната финансова рамка на Евросъюза.
Лиляна Павлова изброи какво е направено досега по водната реформа. Инфраструктурата вече е публична собственост и се управлява от водни асоциации. Сключени са договори с 14 асоциации и са изготвени генерални планове, които описват нуждите от инвестиции във всеки регион. „На национално ниво можем да приемем реформата за завършена", каза Павлова.
„ЕК изисква в 28-те административни области само един оператор да управлява публичните активи и тук има огромен напредък. От 265 общини в 242 имаме вече съгласие. Изключение правят четири области, в останалите 24 има окрупняване и избор на един оператор", отчете Павлова.
Предстои за окрупнените области да се изработят прединвестиционни проучвания и за 14 е проведена процедура с евросредства.
Остават четири области, които няма да могат да ползват евросредства за водни проекти - Благоевград, Кюстендил, Ловеч и Пазарджик, каза Павлова.
В Благоевград например общините Кресна, Петрич и Сандански не са съгласни да се окрупнят и да влязат в реформата.
В област Кюстендил Дупница и Сапарева баня не искат да влязат в една асоциация, а в област Ловеч - община Троян, заяви Павлова. Тя изтъкна, че малките общински ВиК дружества са неефективни.
ЕК може да спре финансирането на проекти по Оперативна програма „Околна среда", ако не приключи водната реформа, предупреди Джевдет Чакъров.
Лиляна Павлова настоя „да излъчваме позитивни послания към европейските партньори", за да не реши ЕК в средата на периода да вземе на България парите за ВиК и да ги преразпредели, например за бежанци.
Социалистът Янаки Стоилов поиска финансово съдействие за водните проекти на общините, дори ако остават извън реформата. Той постави под съмнение реформата и видя интересите на „големи мощни оператори", които искат да управляват този ресурс, чието стратегическо и финансово значение ще расте.