• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Р. Петков: За оригиналността на Борисов ще платят гражданите

Р. Петков: За оригиналността на Борисов ще платят гражданите

Водещ: Първият ни гост - най-ранобудния в неделя сутрин - това е зам.-председателя на АБВ Румен Петков. Г-н Петков. Много поводи имаме наистина за коментар, в следващите 20-на минути ще го направим. Но понеже управляващата коалиция продължава нещо да се натъкмява, нагласява, и вчера г-н Ненчев беше му критичната точка ще останат ли неговите представители в Реформаторския блок, няма ли да останат, миналата седмица на вашето място Цвета Караянчева каза: „Ако питате мен, въобще не е нужно да има преподписване на споразумението от ГЕРБ", от трета страна пък Бойко Борисов първи го разписа споразумението онзи ден. Въобще, какво става? Кой е голямата опозиция сега? Външна ли за управлението, вътрешна ли е? Кой с кого не може да се разбере? 

Румен Петков: Въпросът какво става надали е към АБВ, защото ние сме предсказуема, солидна политическа партия, която се занимава с политика. Ние предлагаме, реализираме политики. За съжаление очевидно е, че в един от форматите, който подкрепя правителството т. нар. „Реформаторски блок" има тежки проблеми. Има разминавания, които граничат с драматизма. Едни вътрешни упреци, квалификации, които не правят чест въобще на политиката. Оставям настрани довчерашни партньори и съратници и т.н. Така че този въпрос какво става, не е към нас. Ние сме тези, които в момента, политическа АБВ гарантира стабилността на кабинета и способността на кабинета да прави политика.

Водещ: А как коментирате тъкмо това драматично състояние на реформаторите? Докъде ще доведе това?
Румен Петков: Не е наша работа. Аз не бих искал да коментираме други политически формации, защото това не е знак на добър тон. Но колкото по-бързо се изчисти въпроса там, толкова по-добре за държавата, защото обществото трябва да знае какво излъчва Народното събрание и каква е перспективата пред Народното събрание. Иначе с постоянни скандали, в които затънахме, както и вие много деликатно казахте в анонса си, нямаме никаква полза като държава и като общество.

Водещ: На този фон, ето сега поредната декларация, която е направил вчера Борисов - гледам към днешното издание на „24 часа", вестниците са пред нас, за да коментираме „Няма да допусна предсрочни избори. Готвя се обаче за война. Чакайте компромати за мен", казва премиерът. 

Румен Петков: Аз мисля, че за премиера е казано и написано всичко. Не знам какво очаква. Той по принцип се радва на един медиен комфорт, така че какво очаква, как го очаква, той си знае. Аз не мисля, че терминът „готвя се за война" - това не може да бъде израз на солиден политик, който иска да излъчва сигурност, и който иска да води политика, която да бъде реализирана в рамките на целия мандат. Обикновено военните действия са в друга категория.

Водещ: А откривате ли и вие и като наблюдател, разбира се и като участник в коалицията, промяна, нов курс на г-н Борисов, който е свързан с от обществените поръчки като започнем, през картела, та стигнем до...
Румен Петков: Много уместно включвате г-н Борисов в картела. Две думи за обществените поръчки - аз се притеснявам, че тази PR акция ще я плащаме българските граждани, защото самият Борисов каза: „Това са процедури, абсолютно законно проведени, но имам едни съмнения. По моя информация част от компаниите, които са засегнати от отменените обществени поръчки, вече са обжалвали този акт пред Комисията за защита на конкуренцията. И пак казвам, притеснявам се, че ние ще плащаме тази оригиналност". 

Водещ: Нали безкористно беше намерението за спирането на обществените поръчки?
Румен Петков: Колко е безкористно аз не знам, но примерно, видимо е, че министър-председателят не желае да строи „Хемус". Предният мандат не беше направена крачка по „Хемус". Този мандат - направи се крачка, колко тя е била адекватна, това е друг въпрос. Но обвинението за обществените поръчки, са всъщност са обвинения към министрите. Министър-председателят казва: Вие министрите сте направили едни неща, които тревожат обществото. Аз затова казах, трябва да има сериал, това не е еднократен акт. Комисиите, които са провеждали тези обществени поръчки, са допуснали съмнения. Ако ние създадем практиката за налагане на съмнения спрямо която и да е обществена поръчка и нейната отмяна, независимо от законосъобразността, аз мисля, че чуждестранните инвеститори ще си тръгнат много бързо и с гръмотевична скорост. По картела - сигналите са от 2012 година. Тук е въпросът защо след като преди една година е изтекъл мандата на комисията, я държим. Това няма обяснение. Преди близо година изтече мандата на комисията - защо я държим? За да изпълни определена поръчка, за да направи нещо? Тази комисия взима решението, което по същество ще бъде в ръцете на следващия състав на комисията. Аз това не го мисля за много почтено. Не е редно да се прави така. Като казах за „Хемус", вчера бях по плевенския край по наши си, партийни дела на АБВ, ми хората питат, да не би пък тези ресторантьори, кафеджии, които са след Ябланица, след слизането от магистралата да са мотивирали по някакъв начин нерешаването на проблема със строителството.
Водещ: Че имат ли такава сила кафеджиите да спрат „Хемус"?
Румен Петков: Аз не знам кой каква сила има. Аз знам, че министър-председателят каза, че процедурата е законна.
Водещ: Е, той каза, че няма пари в крайна сметка.
Румен Петков: А защо правихме търга тогава?
Водещ: Е, не знам - декември имаше пари, сега февруари няма пари.
Румен Петков: Искате да кажете, че министър-председателят не е знаел за тези обществени поръчки, че не е бил в курса, не е знаел има ли пари, няма ли пари? Една държава, която обявява такива солидни обществени поръчки без да има пари, това както казва един солиден юрист, това може да стане при форсмажорни обстоятелства. Кой е форсмажорът днес? И ще се прескачаме, ще си измиваме очите пред кого?
Водещ: Г-н Петков, форсмажорът, като задавате въпроса, дали пък не са олигарсите, които вече започват да излизат от тялото нагоре, както се казва - под прожектора, на светлина, и започват те да бъдат под прицела на правителството? Сега всички казват: Да, но виждате ли колко правилно г-н Борисов притиска Делян Пеевски сега?
Румен Петков: Това казвам аз, че този PR е малко закъснял. Какво правихме досега? Аз някак си не мисля, че Лиляна Павлова е самодеец, не мисля, че Румяна Бъчварова е самодеец. Да отменяме с такъв замах, плюс някои от кметовете си казаха: Да, казаха ни от София да отменяме обществени поръчки. Тези кметове не си ли дават сметка, че утре населението може да плаща отмяната? Тоест, като държава трябва да излъчваме правна култура, трябва да излъчваме тотално съобразяване със закона. Не може законът за вас да е един, за мен друг. Ние някак си казваме: Да, това е законно, но понеже имаме едни съмнения. Че по коя обществена поръчка няма съмнения? Че групата на недоволните винаги е по-голяма от тези, които участват в реализацията. Че групата на недоволните винаги може да създаде обществено напрежение и съмнение. Това означава ли, че ние няма нито една обществена поръчка да реализираме и проведем докрай. Не е сериозна политика това.
Водещ: Понеже задълбахме на темата за обществените поръчки, от Ревизоро, г-н Димитров от патриотите ни беше на гости миналата седмица. Той също беше много остър срещу спирането на обществените поръчки: На какво прилича, - казва, това нещо - дунавски вълни и магистрати, които сега се спират, защото ще дойдат по-добрите да ги построят по-добре? Но въпросът е защо се втвърдява този опозиционен тон? Нали сте и вие от една група, нали сте сред управляващите?
Румен Петков: Е, сега вие искате да кажете, че съм от гадовете. По никой начин - плътно зад премиера. Но не се прави така. Аз не случайно повтарям - има право, има закон, и когато ти излизаш и казваш: Да, тази обществена поръчка е проведена по всички правила, но аз я отменям - пред кого се правим на велики?
Водещ: Част от новото поведение, новият курс на г-н премиера, на г-н министър-председателят е острото му изказване вчера срещу току що сформираната комисия за установяване на вмешателство на Русия и Турция във вътрешните работи на България. Тъкмо си казахме: А, ще има такава комисия, и то май се оказа, че може да няма и такава комисия заради острото изявление на Борисов от вчера.
Румен Петков: Ние от АБВ много категорично изразихме аргументите да не се формира такава комисия или око се формира такава комисия, да не се фокусира върху една или друга държава.
Водещ: То и Москва така казаха.
Румен Петков: Нямам усещането да съм говорител на Москва. Аз се стремя да следвам политиката на АБВ, която защитава българския национален интерес. Сега, ако някой ми каже, че парламентарната група на ГЕРБ е гласувала това решение без да знае министър-председателят, ще се просълзя. Чувствителен човек съм, няма да издържа на едно такова напрежение. Вижте, да вземеш такова решение с поименно споменати държави - ние говорим за съседи, ние говорим за стратегически за България партньори. Ние говорим, че очакваме да се засили туристопотокът от Русия към България. Ние искаме да реализираме тръбата, грубо казано, да реализираме „Южен поток" в други измерения и параметри и сигурно с друго име. Как да го направим по този начин? Кой да говори с нас, отчитайки нашия национален интерес. Ние сме суверенна държава. Тук можем да се разгърнем с разсажданията САЩ нима не се мешат в нашата вътрешна посока? Защо държим с тези цени Мариците, изкупуването на еленергията? Защо? Защо правителството не действа енергично там? могат много неща да бъдат изказани като разсъждения...
Водещ: Разбрах ви, г-н Петков. Или да добавим имена на други държави?
Румен Петков: Без имена.
Водещ: Или да сме без имена?
Румен Петков: Но такава комисия е вредна, защото ти имаш разузнаване, имаш конраразузнаване, Агенция за национална сигурност, имаш Военно-информационни служби, имаш Министерство на външните работи, имаш инструменти, които нищо не ти пречи Комисията по външна политика, Комисията по вътрешната сигурност...
Водещ: Добре де, никакво вмешателство ли не откривате на учредяването на току-що на формацията на г-н Местан, формацията ДОСТ?
Румен Петков: Аз още при заявеното намерение съм задал два въпроса - имаме ли вмешателство от страна на служители на турската мисия във вътрешните ни работи, има ли притискане на кметове, на председатели на Общински съвети, на членове на ръководството на ДПС да завият категорично с г-н Местан в друга посока или няма? Никой не иска да отговори.
Водещ: Говорите за турския посланик ли?
Румен Петков: Говоря за турския посланик, говоря за консула, който те си прибраха от Пловдив, говоря за консула от Бургас, говоря за този човек, който беше екстрадиран от Бургас. Ако има такова вмешателство, аз не мисля, че съдът ще има сериозни основания да регистрира такава. Но това са мои разсъждения.
Водещ: Как мина през вас една от темите на седмицата - охраната на г-н Пеевски и г-н Борисов засилена заради заплахите за убийство?
Румен Петков: Много категорично искам да кажа - това не се прави по този начин. Сигурно има заплахи, сигурно има мотивация. Не може да се огласяват такива заплахи, не е редно, не е законно да се огласяват такива заплахи. Пак трябва да констатираме за съжаление, че това е малко в мероприятията /.../. Не бива да се, защото се създават условия за спекула. Вие видяхте, че част от анализаторите казаха, че това е PR акция.
Водещ: Логиката е, че ако беше истина, нямаше да се каже.
Румен Петков: Не, дори и да е истина, сигурно е истина, не бива да се казва. Имало е заплахи през всички тези периоди. За съжаление сигурно ще има в средносрочна и дългосрочна перспектива. Това не е въпрос на медиите.
Водещ: Но вижте сега, благодарение на медиите, като че ли започва да се възвръща по някакъв начин усещането за този - вие знае - дефицит на справедливост, тази болка, наречена „съдебна система". Говоря за побоя на Околовръстното шосе. И Цацаров излезе и каза възмутен: Как може един клаксон да предизвика такава агресия. И ето, призовавам за най-най-строги...
Румен Петков: Това че е възмутен главният прокурор е напълно разбираемо, но ние се нуждаем от един анализ на състоянието на обществото. Тази агресия, и преди малко вървеше във вашия слог, че отново има побой, че отново има двама в ареста, отново има двама в болницата. Тази агресия в обществото е резултат от нещо. И тази агресия трябва да бъде овладяна с инструментите на държавата. Тази агресия трябва да бъде овладяна с инструментите на политиката. Агресията - това не е спорадичен акт, за съжаление. Ние виждаме, че това е едва ли не ежедневие.
Водещ: Само, приключвам темата като ви питам - тъкмо като бивш вътрешен министър спокоен ли сте като гледате г-жа Бъчварова на вашето място, примерно?
Румен Петков: Аз не мисля, че моето спокойствие по някаква форма зависи от това кой е в кабинета на вътрешния министър, кой персонално е вътрешен министър, но трябва да кажем, че ситуацията със сигурността в страната е тревожна. И това не е въпрос на лично усещане. Вие виждате какво коментираме сега - коментираме побоища, коментираме брутализми - как да ги коментираш? Това е ненормално. Казвате, главният прокурор е възмутен...
Водещ: Започваме към темата да добавяме и новата бежанска вълна, която се чака, и армията на границата. Аз затова ви питам в по-широк смисъл спокоен ли сте какво става?
Румен Петков: Това решение с армията на границата трябва да има развитие, трябва да има правила. Сега, казва се, че там войниците ще ходят невъоръжени. Като кажеш войник, каква е първата асоциация? Оръжие. Ами те ако ще ходят като служители на „Плод зеленчук" можем да ангажираме и други звена да отидат по границите. Второ, те подготвени ли са за гранична служба? Боя се, че не съвсем. Тоест, като сме взели това решение, то трябва да има своето развитие. Трето, кой ще е носителят на отговорността, кой ще разрежда? Без съмнение това трябва да е или главният секретар на МВР или директорът на „Гранична полиция". Но ако няма координация, ако няма единоначалие, рискуваме да се върнем в „Белите брези" с ювелирната операция. Тоест, това е прекалено сериозен въпрос, за да се гледа на него популистки - дайте сега да пратим армията на границата, защото и други държави са го направили - не. Първо, ние трябва да анализираме, нашето разузнаване трябва да ни каже какво очакваме като бежанска вълна. Нашето разузнаване трябва да ни предупреди на базата на сериозен анализ и информация. Защо не дадохме бюджета на разузнаването, който трябваше. Това е голям въпрос. И ние от АБВ го поставихме много категорично: Дайте ресурс, но да обезпечим разузнаването и Агенцията за национална сигурност. Ние ще искаме от тях да изпълнят своите функции и задачи, само че ресурсно не сме ги обезпечили. Как ще стане тази работа? Тоест, има една серия от действия, които се нуждаят от преосмисляне.
Водещ: Аз мисля, че ген. Михо Михов, вашият член от АБВ в парламента, би бил най-щастлив от това, че се говори за връщане от казармата. Човекът, представяте ли си, колко добре би се чувствал, ако се върне казармата?
Румен Петков: Ген. Михов имаше няколко законодателни идеи, които бяха изключително добри от гледна точка и на военното обучение и подготовка в училище, военното обучение и подготовка в студентските години. За съжаление, те не бяха чути и разбрани. Както впрочем, да се върна на обществените поръчки - ние от АБВ предложихме фирми, които са в несъстоятелност, да не могат да участват в обществени поръчки. Защото това е най-малкото условие за корупционна среда - мнозинството го отхвърли. Как тогава да знаем, че е ефективно искане да имаме солиден закон, който да не допуска манипулация при обществените поръчки. Тоест, има неща, които ние даваме като знаци в недобра посока на обществото и на бизнеса.
Водещ: Добре, да не се страхуват тези 18-30-годишни младежи, момчета и момичета сега от военната отчетност, нали така? Да не се притесняват, че нещо ще им се случи, ще ги закарат на границата?
Румен Петков: Аз мисля, че те нямат основания да се притесняват - разбира се, че някой ще ги закара на границата. Но имаше едно изследване, което показваше, че повече от 60% от младите хора искат да подлежат на военно обучение. Това е добър знак, че младото поколение иска солидна силна България.
Водещ: Сега ми хрумва - защо, както направихте ултиматум с г-жа Бокова към премиера, защо не направите ултиматум и с Михо Михов, да кажете - ето това ви е министърът на отбраната?
Румен Петков: Нето ген. Михов е човек, за който постът е пред държавата, нито ние сме партията, която е искала допълнително овластяване. Но от гледна точка на това, че днес не знам какво значи Реформаторски блок, трудно ми е да преценя, но не е това, което беше в началото на парламента. може би действително трябва да има преосмисляне на политическата тежест и участие в изпълнителната власт.
Водещ: Аз и затова започнах с това, г-н Петков, как ви се струва този баланс - 13 депутати срещу 7 министри? Добър ли е кантарът?
Румен Петков: Въпросът ви съдържа отговора. Ще ми позволите да не коментирам.
Водещ: Да, няма да премери. Добре, последна тема, с която ви предлагам да се разделим - къде видях във вестниците, а ето: Цветан Цветанов обещава нов президент, нова президентска двойка дори. Значи става дума за кандидати, различни от настоящите.
Румен Петков: Към групата на тези, които не са самодейци, категорично бих добавил и г-н Цветанов.
Водещ: Така ще бъде. Тоест, отговорът - така ще бъде.
Румен Петков: Не е човек, който по сериозна тема ще говори неподготвен.
Водещ: Имате ли мнение сформирано за президентската кампания или е прекалено далеч?
Румен Петков: Напротив, ние от АБВ започнахме една дискусия за президента и президентската институция, правомощията и от какъв президент има нужда България. Ще я продължим сега, март месец във Велико Търново с една сериозна тема, свързана със сигурността. Тоест, ние от АБВ искаме обществото да участва в дискусията какъв президент е нужен на България днес, за да можем наистина да направим сериозен, осмислен, съдържателен /.../.

 

Румен Петков, зам.-председател на АБВ

БНТ, „Денят започва в неделя" 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.