- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Местенето на "Петрол" в Ловеч се отлага
30 Септември 2014 | 17:46
София /КРОСС/ Софийският градски съд спря вписването на решенията от последното общо събрание на акционерите на "Петрол", съобщава "Капитал". Едно от решенията е централата да се премести в Ловеч, а в Надзорния съвет на компанията да влязат представители на две фирми, близки до Гриша Ганчев. Съдът е сезиран от "Петрол холдинг" - близък до Денис Ершов.
Ганчев вече контролира чрез няколко дружества голяма част от капитала на дистрибутора, но и бившият съсобственик Денис Ершов продължава битката. Чрез "Петрол холдинг" Ершов поиска спиране на вписванията, които щяха да увеличат контрола на Ганчев. Засега опитите са спрени, а в съобщението си "Петрол" посочват, че са предприели действия по обжалване на определението на съда.
Жалбата на Ершов чрез "Петрол холдинг" е подадена на 24 септември и в нея се твърди, че доскоро основните акционери в доставчика на горива са "Петрол холдинг" (47.5%) и "Нафтекс петрол", което е дъщерно на самия "Петрол". В жалбата се посочва, че акциите на холдинга са били прехвърлени незаконосъобразно, а тези на "Нафтекс" трябва да бъдат обезсилени. Още една молба за спиране на вписванията с подобни аргументи е била подадена и от Александър Каиков, близък до Ершов. Ден по-късно, на 25 септември, "Петрол" е подал в Агенцията по вписванията обясненията си, в които посочва, че "Петрол холдинг" в момента не е акционер и освен това е в процедура по несъстоятелност, т.е. правата на Ершов са ограничени и за действията му трябват одобрения на синдиците.
Дори и със спиране на вписванията, Ганчев продължава да контролира до голяма степен "Петрол". В момента в надзорния съвет са "Корект фарм", "Алфа кепитъл" и Траян Кършутски, всичките доскоро свързани с КТБ, допълва изданието.
Битката за контрола върху "Петрол" се води от няколко години - първоначално тя беше между двамата основни акционери - Митко Събев и Денис Ершов. Първият владееше управителния съвет, както и блокираща квота в общото събрание, докато вторият въпреки по-големия си дял не можеше да прокара решения. В началото на тази година банкерът Цветан Василев успя да овладее контролния пакет в компанията чрез свързани фирми. По това време КТБ беше основният кредитор на "Петрол" и така дистрибуторът се оказа в ръцете на свързани с банката дружества за няколко месеца. През пролетта Василев привлече Гриша Ганчев като член на управителния съвет на "Петрол", но след затварянето на КТБ последва нова война за овладяване.