- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Султанка Петрова: Искахме ДАЗД да бъде закрита, а не да й назначават ново ръководство
15 Юни 2016 | 11:21
/КРОСС/ Преди десетина дни след Кръгла маса по въпросите на децата в риск в парламента, бившата шефка на Агенцията за закрила на детето Ева Жечева бе свалена от поста й. Това стана възможно с усилията на няколо неправителствени организации, журналисти и депутата от ПГ на Патриотичния фронт д-р Султанка Петрова. Петрова обаче е категорична: Искахме ДАЗД да бъде закрита, а не да й назначават ново ръководство.
От години е ясно, че Държавната агенция за закрила на детето не функционира по-целесъобразен начин, не отговаря на нуждите и на децата, и на обществото, заяди Петрова пред в. Шоу".
По време на тази Кръгла маса адвокати се обединиха зад мнението, че ДАЗД трябва да бъде закрита, а не да й се назначават нови ръководни кадри. В тази връзка бях негативно изненадана, когато разбрах, че г-н Ивайло Иванов е заел поста заместник-министър на социалната политика. Той е човекът, който в качеството си на изпълнителен директор на Агенция за социално подпомагане издаде указание, с което забранява да се дават документите и социалните доклади от социалните служби на адвокатите на родителите на тези деца. Това е изключително недопустимо нарушаване на законовите права на родителите. Социалните органи следва да бъдат в помощ и подкрепа на децата и техните семейства, а не да водят война с тях, коментира депутатът.
Петрова припомня: Преди година поисках Сметната палата да направи пълен одит на ДАЗД по проекта за деинституционализация за периода 2009 - 2015 г. Налице са систематични нарушения в тази сфера с данни за откровено и целенасочено накърняване на правата на децата с цел лично обогатяване на служители от системата. България е единствената страна в Европейския съюз, която е получила средства по такъв проект - 200 млн. лева, а резултатите са повече от противоречиви - деца се местят от дом в дом, от едно приемно семейство в друго, строят се десетки центрове от семеен тип, а няма деца, които да бъдат настанени в тях. Видно е, че друг интерес води социалните работници, а не този на децата в риск, коментира депутатът.
По думите на депутата част от случаите на нарушения са откровено криминални. Петрова даде пример с един от казусите - 5-годишно дете и приемната му майка, която иска да го осинови заради вече изградената силна емоционална връзка между тях. Въпреки изрично заявеното от нея многократно желание до Съвета по осиновяване към РДСП-Търговище, както и добрите социални доклади относно работата й като професионален приемен родител, положителното й проучване за кандидат-осиновител, до момента тя не е определена като подходящ осиновяващ.
По принцип законът дава предимство на приемния родител при осиновяване на дете, за което той се грижи, но тук проблемът се оказа друг - повече от ужасяващ - жената е осиновител на момче, което временно е било в Център за настаняване от семеен тип - Търговище за малко повече от година. Когато го взима в дома си, тя забелязва, че то има наранявания, навеждащи я на мисълта, че детето е претърпяло сексуално насилие. Подава сигнал и в момента тече производство в районната прокуратура, разказва Султанка Петрова. . Обаче какво се случва след този сигнал? - продължава тя: Следва среща между представители на Агенцията за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, на омбудсмана и други институции, и на нея се взима единодушно решение, че въпросната жена и нейното семейство не са годни да бъдат приемни родители.
Депутатът е убедена, че с подадения сигнал жената дълбоко е засегнала нечии нечисти интереси.