- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Николай Радулов: Полицейските протести не са стачка и са напълно законни
06 Ноември 2015 | 15:51
/КРОСС/ Николай Радулов е бивш секретар на МВР в периода 1997-1998 г., по време на управлението на Иван Костов и непосредствено в годината след евентуалното вербуване на Борисов. Във връзка с горещата тема от последните дни - полицейските протести, агенция "КРОСС" потърси неговата гледна точка.
Г-н Радулов, какво е Вашето мнение за протеста на полицаите, основателен ли е той?
Аз подкрепям протеста и считам, че е основателен. Полицаите имат право на профсъюзна дейност и протестите, които се провеждат сега са напълно законни. Някой се опитва да ни обърка, като твърди, че това е стачка. Това не е стачка. Това е смисълът на профсъюзната дейност, да се иска подбряване на условията за себе си, за работа, за почивка, за по добро оборудване. Всички питат за това: Защо не се съгласяват на това, което правителството предлага, тъй като то е направило доста отстъпки? Но всъщност техните искания са малко по различни. Те не просто искат да се запазят старите извоювани от тях възможности за повече заплати и т.н, а правителството да се съгласи с тях както е по-закон. Поднасянето на тази изненада, че самият министър на вътрешните работи не е бил уведомен е нарушение на законите. Не трябва да се хващаме, че те са излезли и протестирали незкаонно. Това е спонтанно и просто не са преценили, че е нарушение, но първото нарушение е извършено от министъра на финансите.
Адекватно ли се реагира на него от страна на управляващите?
Имаше един коректен ход от страна на премиера. Мисля, че той постъпи сравнително приемливо, но като че ли в тази обстановка не съобрази, че не е достатъчно. Това, което би трябвало да се направи, за да се прекрати ескалирането на това напрежение е всички да седнат на масата и да преговарят както е по закон.
Протестите ли са най-ефективният метод, за да бъде постигната някаква цел и народът да бъде чут?
Протестите са най-добрият подход за постигане на синдикални цели. Чувам, че непрекъснато ги питат от няколко дни, след като протестират за придобивките си, какво ще кажат за безкрайно лошата разкриваемост, за това, че МВР не работи ефективно, че престъпленията се увеличават, но всъщност не питат правилните хора. Тези въпроси трябва да бъдат отправени към ръководителите на МВР. Това е въпрос на добро или лошо управление. Полицаите, които работят в най-обикновени условия, не могат да променят системата. Те нямат и такава цел. Тяхното искане е да могат да си хранят семействата.
Как ще се развие протестът от тук нататък?
Още известно време ще ескалират протестите и се надявам, да намерят в себе си сили, да се приключи всичко до сега и да се започнат преговори. Но не просто да се симулират такива. Ескалацията може да доведе до там, че полицаите са на улицата, но след тях ще излязат и жените, и децата и тогава, което и да е правителство ще е на косъм от падане. Нека не стигаме до там.
Голяма част от народа не подкрепя тези протести, защото смята че 90% от служителите на МВР са корумпирани.
Не съм съгласен с това. Заключението на международните институции е, че България е една от най-корумпираните страни в Европейския съюз, но там не се посочва сектор „Сигурност". Посочва се само, че в този сектор постигантите резултати не са достатъчни. Има и други неща разбира се, като трафикът на хора, който не успяваме да овладеем и други, които искат контролиране. Но не тези хора, които са на улицата могат да променят това положение. Ако някой от тях каже, че искам това и това да направи, за да промени системата, всъщност влиза в противоречие със закона на МВР.
Лесна ли е професията полицай?
Това е една от най-трудните професии, защото изисква всеки, който се е захванал с това да има някаква мисия в главата си. Полицейската професия не е добре платена, с извънредно работно време, с много напрежение, със случаи, при които сравнително възрастни полицаи продължават да работят на улицата, което увеличава риска за тях. Има само едно изключение в света, където тази професия е една от най-престижните и това е Япония. Там униформените изключително много се уважават.