• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Няма точна дефиниция за нощувка на плажа, нито за паркиране на плажа

Няма точна дефиниция за нощувка на плажа, нито за паркиране на плажа

/КРОСС/ Депутатите ще заседават извънредно, за да гласуват промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които предвиждат плажовете Корал, Карадере и Иракли да не се отдават на концесия или под наем, като не се позволява на трите плажа да има заведения, развлекателни съоръжения, чадъри и шезлонги. Поправките забраняват къмпингуването, нощуването и паркирането на 100 метра от плажа и налагат глоби за неспазването на забраната. За физическите лица те са между 1000 и 10 000 лева, а за едноличните търговци и за юридическите лица - от 10 000 до 50 000 лева. Промените предвиждат още управлението на плажовете да се прехвърли от Министерство на регионалното развитие в Министерство на туризма.

Целта на текстовете е да се прекрати практиката със завземането на плажовете, защото къмпингуващите пречат на желаещите да ползват плажовете и замърсяват околната среда. Този коментар направи пред БНР Костадин Марков, депутат от Реформаторския блок и бивш заместник-кмет на Бургас. Според него подобна забрана има в Италия, Испания и други европейски страни, а "определените за къмпингуване места" са много остаряло понятие.

Пропусната бе възможност да се регламентира както къмпингуването, така и караванното летуване. Текстовете за забрана на къмпингуването не са крайни, отбеляза още Марков.

Вместо да направим първо устройствените планове за всички общини, бяха похабени толкова територии и беше разрешено да се строи на парче, допълни депутатът и оцени ефекта от последните 25 години строителство по Черноморието като убийствен. В момента обаче по думите му нормативната база е много точна.

Люба Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере" заяви, че предвидените забрани не са единственото решение. Според нея престоят в рамките на посочените местности може да се оформи като туристическа услуга, която се заплаща - тези местности да се ползват като туристически продукт. Батенбергска даде за пример Шабла и добави, че трябва да се прави екотуризъм, основните средства от който да отиват към собствениците на малки семейни хотели и ресторанти, а не да се строят луксозни комплекси, които да поглъщат туристопотока. Хората, които ходят на Карадере, се грижат за него, увери Батембергска в отговор на критиките, че къмпингуващите замърсяват плажовете.

Тя изрази съгласие къмпингуването да се регламентира и определи крачката "защитени плажове" като изключително добра. Няма точна дефиниция за нощувка на плажа, нито за паркиране на плажа, посочиха и двамата събеседници.

Не всичко е въпрос на спазване на законодателството, то дава много възможности за нарушения, има прекалено много пропуски, обобщи Люба Батенбергска.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.