• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Р. Плевнелиев: Съпротивата на статуквото срещу референдума е много силна

Р. Плевнелиев: Съпротивата на статуквото срещу референдума е много силна

/КРОСС/ Водеща: Намираме се в т. нар. Червена зала в Президентството. Вече при нас е президентът Росен Плевнелиев. Какво очакваме да разберем в следващите минути? Ще се кандидатира ли президентът за втори мандат; какво очаква от резултатите от референдума, иницииран от него, макар и окастрен; ще бъдат ли нечестни изборите - така мислят половината българи, според изследване на „Алфа Рисърч". И не само. Какво ще стане, ако Турция например реши да отвори границите си и хиляди бежанци или икономически имигранти решат да минат през България или да останат? Много въпроси имаме към президента.

Водещ: Добър вечер, г-н Президент.
Росен Плевнелиев: Добър вечер.

Водещ: Благодарим ви, че давате това интервю. Ние отдавна искахме да направим интервю с вас. Може би сега е точният момент. Това е първата ви телевизионна поява от много време насам, поне при нас скоро не е имало. В началото, най-искрени от екипа ни съболезнования за личната трагедия, която ви сполетя. Нямаме въпроси по тази тема по обясними причини. Наистина от сърце съболезнования и сила ви пожелаваме.
Росен Плевнелиев: Благодаря ви.

Водеща: Как сте, обаче?
Росен Плевнелиев: Чувствам се силен, мотивиран, продължавам по избрания път. Държа здраво посоката на европейското развитие на България и на надграждането на нейните демократични институции. Виждам смисъла на това, което правя и ще продължа да го правя.

Водещ: Виждате ли смисъл в референдума - това е първият ни въпрос. И за местните избори ще говорим след малко, но референдумът се превърна в някаква ваша лична кауза, или поне такова беше усещането. Ваш ангажимент. Трябваше да има три въпроса. Те бяха окастрени. Остана един въпрос и кажете има ли смисъл да участваме в този референдум, при положение, че парламентът може да гласува още след два дни да има електронно гласуване, без да се налага да ни пита някой и да ни въвлича в тези технически подробности?
Росен Плевнелиев: В годините на прехода сме свидетели на едно много порочно явление - а именно, управляващите винаги преди избори променяха законите, изборното законодателство, в своя изгода, без да питат народа. В годините на прехода, вече 25 години, никой не се сети да пита този народ по какви правила той иска да избира своите избраници. В годините на прехода референдумът е големият отсъстващ. И не само в тези 25 години, а вече над 130 години история на третата българска държава. Време е да променим това. Много е просто - по важни въпроси, свързани със стратегически приоритети на държавата, включително и начина, по който българите искат да избират своите представители, питай народа, чуй го. Това ще направи изборното законодателство много по-устойчиво, а хората ще разберат, че държавата е на тяхна страна.

Водеща: А как си обяснявате, г-н Президент, това мълчание по темата? Сякаш няма референдум, сякаш няма кампания за референдума.
Росен Плевнелиев: Статуквото срещу референдума е много силно. Виждате, че трета година аз се боря за този референдум. XLII Народно събрание по най-арогантния начин отказа конституционното право на българския държавен глава да инициира референдум. По още по-арогантен начин същото това XLII Народно събрание, което е вече в историята на България, отказа да признае 570 хиляди подписа на български граждани и не им даде шанс да наберат чрез кампания и по закон необходимия брой, за да може да има референдум. След това видяхме как в XLIII Народно събрание, сегашното, въпросите бяха окастрени. Видяхме как от 3 въпроса остана един. Но, така или иначе, референдум в неделя ще има. Зависи от всички български граждани да излязат и да гласуват, защото по този начин те ще дадат път не просто само на този референдум с този въпрос, а на всички референдуми оттук нататък.

Водеща: Това, обаче, не е ли нож в гърба, защото XLIII Народно събрание е доминирано от партията, която ви издигна и партията, която ви номинира за президент? Нож в гърба ли е това от ГЕРБ, а и от партньорите им от Реформаторския блок, които сякаш с неуспешни опити и счупени копчета и пултове в Народното събрание елиминираха възможността да се гласува „за" и „против" мажоритарния вот или пък „за" и „против" задължителното гласуване? Нож в гърба ли е това?
Росен Плевнелиев: Не влагам излишни емоции във всичко, което се случва около мен и с мен. Но търся смисъла. А смисълът е, че народът иска да има референдуми и народът иска да бъде питан по толкова важна тема като изборното законодателство.

Водещ: Сега се обяснява, че няма смисъл и че това е безсмислен въпрос, че той не е важен, че има по-важни неща от ежедневието на хората.
Росен Плевнелиев: Това е част, ако щете, от пропагандната машина на статуквото. Не само, че бяха намалени въпросите; не само, че беше до известна степен обезсмислена цялата идея, но вие виждате и днес: електронното гласуване ще измести нормалното гласуване. Това просто не е вярно, то ще го допълни. Електронното гласуване може да доведе до още по-голям контролиран вот - не е вярно. Когато се гласува електронно, следите остават. Но, когато се подменят бюлетините и се разхождат с чували и когато изборните комисии се уговарят, там няма как.

Водеща: Това, обаче, означава ли, че и ГЕРБ е част от тази пропагандна машина? Цитирам вас.
Росен Плевнелиев: Аз казвам статукво, без да посочвам една или друга политическа сила. Оставям на политическите партии сами да преценят за себе си от коя страна на барикадата искат да бъдат, защото тук става въпрос за нещо много важно. Ще го кажа ясно и в прав текст. Не е достатъчно да имате само европейски закони в една държава. Примерът на България го доказва. Не е достатъчно и да вземете всички европейски институции една към една, да ги изкопирате и да ги въведете в своята държава. И това не е достатъчно, защото примерът на България и на много други държави от региона, сложете Гърция, Хърватия, Словения, показват че въпреки това имат европейски закони, европейки институции - те могат да бъдат превзети от статуквото и да обслужват статуквото. Големият гарант, голямата промяна, големият двигател на демокрацията и на постигнатата промяна във всяка една от тези държави, може да бъде гражданското общество. Когато имаме активно гражданско общество, чиито мнение се зачита, когато имаме гражданско общество, което се подкрепя от политическите партии с тяхното желание да попитат народа, да го чуят; когато имаме гражданско общество, което е коректор на всичко, което се случва в държавата; когато имаме милиони българи, които имат активна позиция. И в неделя се решава именно това. Ако българите седят вкъщи и се оплакват, че един много тесен кръг от хора решават техните съдбини, те могат това да го променят в неделя. Могат милиони българи да излязат и да гласуват, независимо „за" или „против". Всеки глас е важен, защото това е глас за пряката демокрация. Това е глас за референдумите. И това е глас, че всеки българин ще има правото оттук нататък да изисква от политиците.

Водещ: Вие говорите за този референдум като за референдум затова дали въобще да има референдуми - така ли да разбирам?
Росен Плевнелиев: Този референдум в неделя ще трасира пътя на бъдещите референдуми в България.

Водещ: Ако се провали, тогава какво става? Това означава ли, че никой няма да ни пита повече?
Росен Плевнелиев: Нито един референдум не може да се провали. Зависи от политиците оттам нататък как ще разчетат сигнала на гражданите. Защото дори изборната активност да е под 50%, но над 20%, резултатите от този референдум ще отидат в Народното събрание. Зависи от отговорното отношение на народните представители след това те да вземат своето решение.

Водеща: Ако този референдум се провали и не се съберат необходимият брой гласове, така че той да бъде зачетен и отиде в Народното събрание по-малкият процент, това ще бъде ли за Вас личен провал?
Росен Плевнелиев: По никакъв начин. Всеки референдум е важен. Всеки референдум трасира пътя на повече демокрация в България. Гордея се, че съм първият български президент, който ползва конституционното си право да инициира референдум.

Водеща: Имате ли желание да бъдете още един мандат български президент, господин президент? Ще се кандидатирате ли? Остава една година до края на мандата Ви.
Росен Плевнелиев: Сами отговорихте на този въпрос. Остава още една година. Това е много време. Нека минат местните избори. 2015 г. е година на местни избори и референдум. 2016 г. ще бъде година на президентските избори. През 2016 г. аз като държавен глава ще декларирам ясно своите намерения.

Водещ: Днес се появиха информации, че Вие в това интервю сте щели да кажете, че няма да се кандидатирате повече за президент. Как си го обяснявате това?
Росен Плевнелиев: Чух много неща за себе си. Всеки ден чета, но това не може по никакъв начин да ме измести от фокуса на големите неща. Големите неща са, че народът не очаква от своите политици, от своя президент, една година преди изборите да си правят тънки сметки. Големите неща са, че народът очаква от своя президент да работи за повече демокрация, да работи за модернизирането на страната. И правя точно това с местните избори и с референдума.

Водещ: Все пак, ако се кандидатирате, това би ли означавало, че ще имате подкрепата на ГЕРБ и Реформаторите или нещата така се развиха напоследък, че ако Вие вземете подобно решение, ще бъдете по-скоро сам?
Росен Плевнелиев: Рано е за тези сметки. Поканете ме през 2016 г. на интервю, тогава ще говорим.

Водещ: Тогава един по-общ въпрос по темата, но той е важен, защото беше поставен и в нашето студио наскоро от Радан Кънев. Той хвърли оферта към ГЕРБ да се излъчи общ десен кандидат за президент след предварителни избори. Като опция, като идея - това добро ли е? И това ли е пътят, според Вас?
Росен Плевнелиев: Аз съм действащият държавен глава на България. Това, което народът може да очаква от мен - когато дойде точният момент, аз да изляза пред народа. Не пред една или друга политическа сила или в някакъв коалиционен формат. Аз излизам пред народа и казвам на своя народ в прав текст - идват президентските избори, ще се кандидатирам защото..., няма да се кандидатирам, защото... Има още време дотогава, но аз ще бъда честен с народа си.

Водеща: Звучите като човек, който е решил какво ще направи, но чакате да минат местните избори, за да не може тази новина да попречи по един или друг начин на кампанията и на събитията след това. Бъркам ли?
Росен Плевнелиев: Моето решение е ясно и се опитах да ви го обясня вече в рамките на това интервю и на много предишни интервюта - когато дойде точният момент, аз ще изляза пред народа и ще кажа каквото имам да казвам. Дотогава има много работа за вършене.

Водещ: За да приключим този въпрос - имате ли сила за следващ мандат?
Росен Плевнелиев: Вижте, като държавен глава, аз виждам смисъл на това, което правя. Същевременно за мен е повече от ясно, че България е важната. България е над всички нас. Ние винаги трябва да можем да вземаме най-добрите решения за България. България, която да бъде модерна, България, която да бъде европейска. България, която да пази и да развива своята ценностна система. Когато дойде времето, аз ще се произнеса по тези въпроси.

Водеща: Когато говорите за България европейска и България, която трябва да развива своята ценностна система, смятате ли че изборите, на които ще отидем в неделя, ще бъдат честни? Според половината българи те няма да бъдат честни, дали защото участват и продават гласа си, дали защото са свикнали с това, че масово се купуват гласове и след това няма никакво наказание за участниците и организаторите в това, но е факт. „Алфа Рисърч" - близо половината българи казват - изборите няма да бъдат честни. Вие оптимист или песимист сте, затова което ще се случи в неделя по отношение на честността?
Росен Плевнелиев: Част от ниското доверие на гражданите по отношение на изборния процес именно се дължи и на това, че управляващите винаги го променяха в своя изгода. И отново темата с референдума - питайте народа. Само това ще повиши доверието на народа към изборния процес. Само това ще направи изборния процес в България много по-устойчив.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Kapaкачан Джамбаз Легкоступ Контрера Мурджо

ЦИТАТ: Протокол "А" №229 от 31.10.1959г. с Решение на ПолитБюро на ЦК на БКП http://tinyurl.com/on5ndpd за ЦИГAHИЗAЦИЯТA на България (Яшар Замфиркьов - Тато и Пънчо Кубъдън - ловецо): "Въпроси на дневния ред: IV. Относно уреждане положението на онези трудещи се ЦИГAHИ, които желаят да се регистрират като БЪЛГАРИ. Докладчик: др. П. Кубадински. РЕШЕНИЯ: Смята за правилно да се уреди положението на онези трудещи се ЦИГAHИ, които се чувствуват БЪЛГАРИ и искат да се регистрират като БЪЛГАРИ ... Във връзка с това Министерството на правосъдието да внесе в едномесечен срок предложение за изменение на правилника за водене на регисътите за гражданското състояние, в смисъл да се даде възможност на народните съвети да иазвършват промени в графа "произход" по писмена молба на трудещиъе се от националните малцинства, които желаят да се регистрират като БЪЛГАРИ. Да се даде възможност на родителите, които желаят, да регистрират новороденоте си деца като БЪЛГАРИ." http://tinyurl.com/pflb5ry

22.10.2015 04:33:24

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.