- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Президентът Плевнелиев с обръщение към НС (обновена)
14 Март 2014 | 08:09
/КРОСС/Българите искат решение на конкретни свои проблеми - на бедността, безработицата и липсата на икономическа перспектива. Отново се намираме в предизборна ситуация и партиите започват да дават обещания. Често обаче те са ефектни, а не ефективни и когато стане ясно, че не могат да бъдат изпълнени, недоверието към политиците от страна на българските граждани се засилва. Обещавайте само това, което можете да изпълните, призова президентът Росен Плевнелиев в реч пред парламента, в която обобщи резултатите от дискусиите си с политическите партии.
По време на изказването му от парламентарната трибуна депутати от Атака издигнаха лозунги: „Ние свалихме имунитета, ти кога?".
Правосъдие
Трябва да се разделим със заблудата, че който и да е нов орган в съдебната система автоматично ще подобри нещата, започна президентът с препоръките си към Народното събрание. Трябва да сме наясно, че прозрачността е спасението. А за това трябват правила и достатъчно дълъг срок - недопустимо е номинацията и издигането на кандидатури да става за часове или дни, каза президентът, визирайки процедурите за избор на главен съдебен инспектор и председател на Върховния касационен съд. И припомни решението на ЕС отпреди три дни, с което се дава правомощие на ЕК да стартира процедура за лишаване от право на глас на държави-членки, в които няма „върховенство на закона".
Президентът определи 2013 г. като година на извънредна нестабилност и липса на реформа. „Надявам се предстоящите европейски избори да не станат причина за допълнително забавяне на важни реформи, защото избори ще има и занапред, но проблемите няма да ни чакат", каза още Росен Плевнелиев.
Евроизборите на 25 май
Президентът Росен Плевнелиев насрочи датата на евроизборите за 25 май. „България има своя план за развитие и стабилизиране и той ще се изпълни", заяви в обръщение към парламента държавният глава.
Плевнелиев засегна частично и темата с предстоящите избори. „Призовавам към реализъм и честност - нека обещаем само това, което можем да изпълним", каза още президентът.
Държавният глава засегна и темата за предложения от него референдум той заяви, че всеки който твърди, че да питаш народа си е противоконституционно, показва отношението му към демокрацията. Същевременно той подкрепи и идеята да се провеждат допитвания до народа при всички избори.
„Най-доброто средство, което ще доведе до добри резултати, е пряката демокрация, затова инициирах референдум за изборните правила. За съжаление, това предизвика силен отпор. Чуха се пропагандни и несъстоятелни доводи. Всеки, който твърди, че да питаш народа си е противоконституционно показва само своето отношение към демокрацията. Младата ни демокрация се нужда е от много по-често провеждане на референдуми. Подкрепям провеждането на референдуми по време на всякакви избори", заяви президента. Той посочи, че не споделя разбирането, че така ще се размие европейският" дебат. Българският народ е достатъчно напред в демократичното си развитие и е в състояние да направи повече от един съзнателен избор. Независимо какъв е резултатът от даден референдум той е успех за демокрацията. Пряката демокрация има смисъл. Така се повишава доверието в институциите", каза още в обръщението си президентът Росен Плевнелиев.
Депутатите от ПГ на ГЕРБ станаха на крака и ръкопляскаха на президента, след като той завърши своето обръщение към тях и към българските граждани.
Бизнес
Държавният глава очерта девет важни теми, по които е дебатирано с ръководствата на партиите на "Дондуков 2" - доходи, заетост и растеж. Вече шеста година българската икономика боксува и не може да постигне растеж, най-потърпевши са домакинствата и малките и средни предприятия. Безработицата и липсата на перспектива са сред най-острите проблеми. Тези чувствителни за народа теми изкушават партиите да предлагат популистки теми, заяви Плевнелиев.
"Обединихме се, че запазването на Валутния борд е задължително до влизането ни в Еврозоната, приходната администрация трябва да е адекватна и ефективна. Увеличаването на доходите трябва да е в съответствие на възможностите. Създаването на Национален иновационен борд е приоритетна задача. Общо е разбирането за нуждите от образователна реформа, отчете още държавният глава. Добро решение е въвеждането на дуалната система за образование. Така ще се изгради тясна връзка между училището и пазара на труда. Безработрицата сред младите води до нестабилност в обществото", каза още Плевнелиев.
Има съгласие и по приоритетните скетори в националната икономика - туризъм, земеделие, добивна индустрия и др. Не държавата, а бизнесът създава работни места. Трябва да има предвидимост и сигурност за инвеститорите. Те трябва да знаят, че регулаторите работят независимо, а системата на правораздаване работи бързо и независимо. Всички сме съгласни, че малките и средни предприятия и износът, който е единственият двигател на растежа, трябва да се подкрепят. Трбява да утвърдим държавния образ на България като модерна страна, категоричен бе държавният глава.
Стандартизирането на обществените поръчки противодействат на корупцията. Когато се управлява публично няма какво да крием, каза Росен Плевнелиев.
„Комуникационна система 20-20 ни трябва, освен Национална стратегия 20-20. Работещи институции, административна реформа ни трябват. Важно е да се осъществи решителен пробив в електронното управление в интерес на гражданите и бизнеса. Ефектът ще бъде огромен. Българите ще повярват отново в държавата си и, че тя работи в техен интерес. Ще се създава отношение на прогнозируемост и доверие между граждани и държава", заяви президентът.
Според държавния глава нестабилността в България пречи на икономическото възстановяване. Той призова за образователна реформа и предупреди, че няма време.
Росен Плевнелиев каза още, че "не държавата, а бизнесът създава нови работни места" и затова управлението трябва да осигури предвидимост и сигурност за инвеститорите.
"2013 г. премина под знака на активното гражданско общество за защита от монополите. Тежкото състоянието на сектор енергетика налага проверка при всички звена по веригата. Изводите за България са свръхпроизводство на електрическа енергия при занижено потребление. Липса на прозрачност при управление на държавни активи, липса на независимост и прозрачност на държавния регулатор", констатира държавният глава.
Енергетика
По отношение на сектор „Енергетика" президентът поиска системна проверка по веригата. И припомни, че ЕК и Световната банка вече са я направили. Констатацията за България е свръхпроизводство при занижено потребление, липса на прозрачност при управление на активи, ниско ниво на енергийна ефективност, липса на прозрачност при вземане на решения от ДКЕВР, неизпълнение на всички европейски предписания за либерализация на пазара. Смяната на председателя на ДКЕВР не върши работа - трябва да се промени моделът на управление чрез промени в Закона за енергетиката, призова президентът. С много енергия произвеждаме малко продукция, нещата още се решават на парче, добави той. Решението е енергийна ефективност - нисковъглеродната икономика идва, посочи Плевнелиев и добави, че след 2020 година всяка нова сграда в ЕС ще е енергийно ефективна.
По въпроса с енергийната зависимост на България от един доставчик съм благодарен, че три поредни правителства полагат усилия за диверсификация, за изграждане на интерконекторите с Гърция, Румъния, Сърбия и Турция, както и за разработка на газови находища в шелфа на Черно море, каза президентът.
Украйна, Крим
Президентът Росен Плевнелиев призова Народното събрание за ясна позиция по кризата в Украйна и защити тезата на Запада, че решението е само в дипломацията и предвиденият за неделя референдум за отделяне на Крим е незаконен.
"Народът на Украйна има право сам да реши бъдещето си чрез провеждане на честни избори. ЕС и САЩ залагат на дипломацията, Русия вече окупира Крим и е възможно да го анексира на база противозаконен местен референдум. Конфликтът в Украйна е много опасен и с трайни последици. Ако се стигне до ескалация, ще свикам Консултативен съвет за национална сигурност", заяви президентът.
Медии
Беше засегната и темата за медийната свобода. Според Росен Плевнелиев е невъзможно да има медийна свобода при висока концентрация на собственост. Време е за широк обществен дебат за приемане на закон за медиите, каза той, припомняйки, че сме на 100-тно място в класацията на „Репортери без граници" за медийната свобода.
Президентът призова за приемане на Закон за медиите. "Медийната саморегулация е важна, но невъзможна при висока концентрация на собствеността", каза Плевнелиев