• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Путин подкрепя заснемането на филм за математика, решил задачата на хилядолетието

Путин подкрепя заснемането на филм за математика, решил задачата на хилядолетието

/КРОСС/ Ще бъде създаден филм за математика, доказал хипотезата на Поанкаре, Григорий Перелман, чиято премиера ще бъде през юни 2019 г., съобщава РИА Новости.

По време на кинофорум в Крим режисьорът Андрей Григориев заяви, че в момента работи върху филм за известния руски математик, който живее в Санкт Петербург. Той съобщи, че лично е успял да комуникира с Перелман, който води затворен начин на живот.

Освен това режисьорът е разказал на Путин как вървят снимките и е поискал от президента да помогне на филма чрез Министерството на културата. Путин подкрепя идеята за филма и пита дали самият Переман възразява срещу снимките. Според режисьора руският учен е одобрил идеята и активно общува с екипа. Премиерата на филма ще се състои на 13 юни 2019 г.

Хипотезата на Поанкаре е формулирана през 1904 г. Сто години най-добрите математици от цял свят се опитват да докажат тази хипотеза. Едва през 2002 г. руският учен Григорий Перелман успя да я докаже по много нетривиален и лаконичен начин. Три години бяха нужни на учените да проверят истинността на доказателството.

Хипотезата е тясно свързана с топологията - раздел от математиката, чийто основни положения са разработени от френския математик и физик Анри Поанкаре. Според топологията всеки обект може да бъде трансформиран или в сфера или в тор (геврек) с една или повече дупки. За тополозите два обекта са едни и същи, независимо как се деформират, щом не се разкъсват.

За това в какво се състои хипотезата може подробно да прочетете в "Хипотезата на Поанкаре - последната решена нерешима задача".

За да се разбере хипотезата на Поанкаре, математиците предлагат следния мисловен експеримент: "Да речем, че имаме ракета с много, много дълго въже, вързано с опашката й, която може да облети цялата Вселена и да се върне безопасно на Земята. И сега имаме в ръцете си и двата края на въжето, което е омотано през цялата Вселена. Ако може да издърпаме цялото въже, можем да кажем, че формата на Вселената е сфера, а ако това не стане, значи Вселената прилича на тор".

Крупномащабната геометрия на Вселената е фундаментален проблем на космологията, особено важни са пространствената й кривина и топология. Уравненията на Айнщайн за гравитационното поле определят само локалните свойства на пространство-времето, но и не глобалната структура на Вселената като цяло.

В исторически контекст великите теоретически открития в математиката по правило имат последствия, които ще наблюдаваме тепърва в бъдеще. Не е изключено, в изследванията на руския математик учените да намерят още много полезна информация не само за абстрактните тримерни многообразия, но и за пространството, в което живеем.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.