- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Известните, които напуснаха този свят през 2017 г.
29 Декември 2017 | 13:14
/КРОСС/ През годината земния си път приключиха някои популярни личности. Едни от тях си извоюваха статута на легенди в шоубизнеса, други останаха извън светлината на прожекторите, а някои пък приживе не бяха дори сред редиците на уважаваните от обществото личности.
Нека си спомним за някои от тях.
Джони Холидей
Френската рок звезда почина от рак на белия дроб на 74-годишна възраст. Зад гърба си той има продадени повече от 100 млн. албума.
Холидей е роден като Жан-Филип Сме на 15 юни 1945 г. в Париж.
Въпреки че той не е англоговорящ, неговата популярност излиза извън пределите на Франция. Холидей има няколко роли в киното.
Често бе наричан френският Елвис Пресли.
Фатс Домино
Рокендрол и ритъм едн блус легендата Фатс Домино почина на 89-годишна възраст.
Американският певец и пианист е пионер в рокендрола. Работата му вдъхновява безброй артисти, включително Елвис Пресли и "Бийтълс".
Сред най-големите му хитове са "Blueberry Hill", "Ain't That A Shame" и "I'm Walking To New Orleans".
Кариерата на Домино продължава пет десетилетия, в които продава 65 милиона копия на своите записи. Списание "Rolling Stone" го обявява за един от най-значимите артисти за всички времена, класирайки го под номер 25 в своята класация.
Той е най-продаваният афроамерикански изпълнител в САЩ през 50-те и началото на 60-те години на миналия век.
Том Пети
Музикантът Том Пети почина на 66 години от масивен инфаркт.
Пети беше открит припаднал в дома си в Малибу. Той е откаран в спешното отделение на болница в Санта Моника, където е поставен на апаратура за изкуствено дишане. По-късно обаче апаратурата била изключена, след като лекарите установили, че няма признаци на мозъчна активност.
Пети доби популярност с групата Tom Petty and the Heartbreakers и супергрупата Traveling Wilburys, основана в края на 80-те години.
Том Пети е трикратен носител на награда "Грами".
Сред най-големите му хитове са I Won't Back Down, Free Fallin, Runnin' Down a Dream и American Girl.
Чарлз Менсън
Ръководителят на секта с култ към убийства Чарлз Менсън почина на 83-годишна възраст на 19 ноември след близо 40 години зад решетките. Малко преди да почине той беше прехвърлен от затвора в американския щат Калифорния в болница заради значително влошаване на здравето му.
Той излежаваше доживотна присъда в щатския затвор Коркоран за поръчителство на убийството на девет души.
Чарлз Менсън е сред най-прочутите престъпници на 20 век. През лятото на 1969 г. той и трима негови съучастници, част от комуната му "Семейството", убиват зверски седем души. Сред жертвите е съпругата на режисьора Роман Полански, актрисата Шарън Тейт, която е бременна в деветия месец.
Въпреки че Менсън не е непосредственият извършител на убийствата, той е признат за виновен в организирането им и осъден на смърт. През 1972 година, след като Калифорния въвежда мораториум върху смъртното наказание, присъдата му е заменена с доживотен затвор.
Малълм Йънг
Един от основателите на AC/DC и основна фигура в световната рокендрол история Малълм Йънг почина на 18 ноември на 64-годишна възраст.
Йънг имаше здравословни проблеми от няколко години, като през 2014 г. той спря с музиката и започна активно лечение.
Здравословни неволи покосиха групата отново през 2016 г., когато вокалистът Брайън Джонсън разказа, че има сериозни проблеми със слуха и трудно ще продължи да излиза на сцената.
Хю Хефнър
Основателят на легендарното списание Playboy Хю Хефнър почина на 27 септември на 91-годишна възраст.
Списание Playboy е основано преди повече от 60 години. Хефнър започва Playboy в кухнята в дома си през 1953 г. Първата двойна страница е била с Мерилин Монро.
То става най-продаваното мъжко списание по света. Пикът му е 7 млн. копия, продадени за един месец.
„Голото" списание превръща Хефнър в мултимилионер. Той създава бизнес империя, която включва казина и нощни клубове.
Обличащият се в копринена пижама магнат стана известен с хедонизма си и със сватбите си с модели на Playboy.
Твърдеше, че е спал с повече от 1000 жени и признаваше, че използва виагра, за да поддържа либидото си.
През 2012 г., на 86 г., той се ожени за третата си съпруга - Кристъл Харис, която е с 60 г. по-млада от него.
Сам Шепърд
Американският писател, актьор и режисьор Сам Шепърд почина на 73-годишна възраст на 27 юли в дома си в Кентъки.
Той е роден на 5 ноември 1943 година във Форт Шеридан край Чикаго в селско семейство. През 60-те години започва да се занимава с театър в Ню Йорк.
Носител е на награда "Пулицър" за пиесата си "Погребаното дете", а през 1983 г. е номиниран за "Оскар".
Първата му главна роля е в "Дните на небето" на Терънс Малик през 1978 г., в която той участва заедно с Ричард Гиър.
Последната роля на Шепърд бе в психотрилъра "Never here", чиято премиера бе миналия месец.
Честър Бенингтън
Вокалистът на Linkin Park Честър Бенингтън почина на 20 юли, след като посегна на живота си. Той се е обеси в дома си в имението Палаос Вердес в Лос Анжелис.
Певецът се бори дълго със зависимости от алкохол и наркотици. В миналото е говорил за самоубийство в контекста на трудното детство, което е имал.
Бенингтън има 6 деца от два брака.
Честър Бенингтън беше много близък с фронтмена на Soundgarden Крис Корнел, който се самоуби през май. Бенингтън се самоуби в деня, в който Корнел щеше да навърши 53 години.
Основаната през 1996 г. Linkin Park е продала повече от 70 млн. албума по света и има две награди Grammy.
Крис Корнел
Фронтменът на Audioslave и Soundgarden Крис Корнел почина на 18 май 52-годишна възраст. Изпълнителят на един от най-запомнящите се хитове на 90-те години - Black Hole Sun, се обеси в банята на хотелската си стая, часове след като Soundgarden изнесе концерт в Детройт.
Мениджърът на Корнел Брайън Бъмбери заяви, че смъртта на певеца е "ненадейна и неочаквана", а семейството на музиканта е в шок.
Крис Корнел посети България през 2016 г. Той изнесе фантастичен концерт в Античния театър в Пловдив на 10 май 2016-та и зарадва феновете си у нас с най-доброто и най-обичаното от неговото творчество.
Мариам Мирзахани
Единствената жена в света носителка на най-високата математическа награда почина от рак на 40-годишна възраст на 15 юли.
Родената в Иран Мариам Мирзахани е била удостоена с Медала на Фийлдс - смятан за математически еквивалент на Нобеловата награда - през 2014 г. и е единствената жена в 80-годишната история на наградата на името на канадския математик Джон Чарлз Фийлдс (1863-1932).
Мирзахани, която е професор в Станфорд от 2008 г., е обяснила кривите повърхнини, използвайки "теоретичната математика, която изглежда като чужд език за хората извън математиката: модули на риманови повърхности, теория на Тайхмюлер, хиперболична геометрия, ергодична теория и симплектична геометрия".
Мирзахани проявява заложбите си като ученичка в Иран. Тя става първата иранка, спечелила международна математическа олимпиада, след което продължава образованието си в САЩ. Медалът на Фийлдс (с парична равностойност 15 хиляди канадски долара) се връчва на учени под 40-годишна възраст през четири години по време на Международния математически конгрес.
Хелмут Кол
Бившият германски канцлер почина на 16 юни на 87-годишна възраст.
Наричан "главен архитект на обединението на Западна и Източна Германия", Кол има ключова роля в обединението на Германия след падането на Берлинската стена.
От 19 май 1969 г. Кол е министър председател, а през 1971 г. се кандидатира за канцлер, но не е избран. От 1966 до 1973 г. е член на федералния съвет на партията. Едва през 1982 г. става канцлер на Западна Германия - от 1 октомври 1982 до 27 октомври 1998, с което става най-дълго управлявалият германски канцлер след Ото фон Бисмарк.
Заедно с френския президент Франсоа Митеран са движещи сили за създаването на един от основополагащите документи на ЕС - Маастрихстския договор.
От 2008 г. насам Хелмут Кол беше прикован за инвалиден стол след падане.
Бившите президенти на САЩ Джордж Буш баща и Бил Клинтън го определят като "най-големият европейски лидер от втората половина на 20-и век".
Збигнев Бжежински
Видният американски политолог и съветник за национална сигурност на президента Джими Картът почина на 26 май на 89-годишна възраст.
Збигнев Бжежински спомогна за събарянето на икономическите бариери между Съветския съюз, Китай и Запада и помогна на президента Картър за сближаването между лидерите на Египет и Израел Ануар Садат и Менахем Бегин, довело до споразуменията от Кемп Дейвид.
Той е известен и със своята неотстъпчива политика спрямо СССР.
Управлението на Картър беше белязано още от кризата със заложниците в Иран, която стана символ на провала на неговата администрация.
През последните години Бжежински участваше в усилията за приобщаване на бившите съветски републики към НАТО.
Роджър Мур
Актьорът, който известен с ролята си на Джеймс Бонд в 7 филма от поредицата, почина на 89 години на 23 май.
Сър Роджър Мур е носител на награди "Сатурн", "Златен глобус" и "Златна камера", а през 2007 г. получава звезда на Холивудската алея на славата.
Изиграл е прословутия Агент 007 във филмите: "Живей, а другите да умрат", "Мъжът със златния пистолет", "Муунрейкър", "Октопуси", "Изглед към долината на смъртта", "Само за твоите очи" и "Шпионинът, който ме обичаше". Той е третият актьор, изиграл Джеймс Бонд.
Чък Бери
На 18 март светът се прости с легендата на рокендрола Чък Бери, който почина на 90-годишна възраст.
Кариерата на Чък Бери продължи седем десетилетия.
Сред най-известните му хитове са Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven и Sweet Little Sixteen. Той ще бъде запомнен и с характерната си "патешка" походка на сцената.
През 1959 г. Чък Бери е арестуван по обвинение, че е прекарал през щатска граница непълнолетно момиче с неморална цел. Става дума за дума за 14-годишната сервитьорка Джанис Ескаланте, която трябвало да работи в нощния клуб на Чък Бери. Ескаланте също е арестувана и е обвинена в проституция.
Чък Бери е осъден на пет години затвор, но след обжалване присъдата като расистки мотивирана, делото е обявено за опорочено. В новия процес музикантът обаче отново е осъден на затвор, където прекарва година и половина.
През тази година година Чък Бери трябваше да пусне и нов албум, наречен просто „Чък" - първият му от 1979 г. насам.
През 1984 г. той получи награда "Грами" за цялостно творчество и бе сред първите, приети в Залата на славата на рокендрола през 1986 г.
Аарън Ернандес
На 19 април бивша звезда от NFL се самоуби в килията си в затвора в Масачузетс. Футболистът се обесил с чаршаф.
27-годишният Аарън беше обвинен отново в двойно убийство.
Ернандес излежаваше присъда за убийството на Один Лойд. Също така е подсъдим за убийствата на Даниел де Абро и Сафиро Фуртадо в бостънски нощен клуб, но оправдан.
През 2012 година Аарън играеше за настоящия шампион Ню Инглънд Пейтриътс. Той беше един от най-високоплатените играчи с 8 милиона долара на сезон.
Ал Жиро
Известният джаз музикант Алуин (Ал) Лопес Жиро, почина на 12 февруари в Лос Анджелис на 76-годишна възраст.
Професионално се занимава с джаз музика от 1968 г. Отличава се с голяма гама от разнообразно и оригинално звучене, както и с отвореността си към различни стилове (соул, ритъм енд блус, поп и други).
Жиро е единственият изпълнител, печелил "Грами" в джаз, поп и арендби категории. Сред хитовете му са песните: We're in This Love Together, After All, Boogie Down, Never Givin' Up, както и основната тема в сериала „Съдружници по неволя" от '80-те години.
Пит Кайзер
Крилото на Аякс от 70-те години почина на 73-годишна възраст. Той е капитан на великия тим от Амстердам, смятан от мнозина за най-великия отбор в света за всички времена.
Пит е един от моторите на Аякс, който печели три пъти подред Купата на Европейските шампиони от 1971-а до 1973-а година.
Той почина от рак на белите дробове. В кариерата си той има отбелязани 189 гола в 490 мача.
Цветан Тодоров
На 7 февруари на 77-годишна възраст този свят напусна историкът, философ, лингвист, историк на философската мисъл и културолог Цветан Тодоров.
Цветан Тодоров прекарва първите 23 години от живота си в България, а след това се установява трайно във Франция. В интервю за български вестник през 2008 г. се самоопределя като българин и французин. Цветан Тодоров е известен на първо място като литературен критик и теоретик, неговите философски рефлексии за самоопределянето са от голямо значение за антропологията и социологията. Въпросът за собствената и чуждата културна идентичност е една от важните теми в дебатите на съвременната антропология.
Книгите на Цветан Тодоров, писани на френски, се превеждат в България след 1984 г.