- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
2017-а няма да е щедра на масови почивни дни
07 Октомври 2016 | 11:48
/КРОСС/ Новата 2017-а няма да е щедра на масови почивни дни.
Още в края на тази година почивните дни около колендите и новогодишните празници няма да са много. Бъдни вечер (24 декември) е в събота срещу неделя (25 декември - Коледа). Ще имаме ден да се порадваме на подаръците от Дядо Коледа - понеделник, 26-ти е почивен) и във вторник ще се върнем на работа в очакване на новогодишните празници.
Но и Нова година ще посрещнем в събота срещу неделя (31 декември 2016 - 1-ви януари 2017).
Първата почивка от повече от два дни се очаква да е през март, по повод нациолантия празник 3 март (3 ,4 и 5 март). Повече ще са дните пред април, когато е Великден - от 14 до 17 включително. Скоро след това отново три поредни дни за отдих по случай 1 май (от 30 април до 1 март). И ако не слагаме в сметката летните отпуски, календарът ще ни даде почивка чак през септември, когато отбелязваме Съединението и Независимостта на България. Но докато тази година се радвахме на два пъти по четири почивни дни заради историческите дати, то догодина това едва ли ще бъде възможно. Част от работодателите вече се обявиха срещу тази практика.
По оценки на бизнеса икономиката на страната губи между 300 и 400 млн. лева от дългите празнични дни през тази година.
Сливането на почивните дни обаче е изцяло в интерес на туристическия бизнес.
Неформално допитване на КТ „Подкрепа" пък показало, че работещите нямат против да се забрани сливането на почивните дни, но искат да се увеличи платеният отпуск.
В сутрешния блок на БНТ обаче финансовият експерт Мика Зайкова и бившият социален министър Иван Нейков я защитиха.
Знаете ли, че в Европа само три страни отработват, когато се сливат празници. Това са България, Румъния и Словения. Тоест едни бивши социалистически страни. И никой друг не го прави. Аз мисля, че така нареченото разместване или отработване, което е по-правилно според вас, е напълно излишно и хората са го разбрали и на Запад и не го прилагат, каза Мика Зайкова.
Иван Нейков, директор на Балканския институт на труда и социалната политика, посочи, че всяка страна, всяко правителство има това право да определя, да размества почивни дни и честно казано според мен, в крайна сметка обществото приема като по-добро това съчетаване, това събиране на малко повече почивка в рамките на седмицата или на месеца.
Министерството на труда и социалната политика предвижда промяна в Кодекса на труда по отношение на сливането на почивни дни около официалните празници.
Към момента според Кодекса на труда редът е Министерският съвет на базата на официално определените празници да определи кои са подходящите дни, така че да бъдат слети.
Идеята е да се регулира броят на почивните дни според броя на официалните празници, като така се даде право на всеки работодател и всеки служител да ползва всички останали права за отпуска, сливане на почивни дни и други.
Как са решили въпроса по света?
В съседна Гърция положението с почивните дни е аналогично на това у нас. Сливане на почивни дни има, а след това този ден се отработва.
Във Франция също се случва почивни дни около празници да се сливат. Това се случва или с пускане на отпуск, или чрез договорка между работодател и служител. А отработване, както при нас - няма. Официалните празнични почивни дни в страната са общо 10. Любопитен факт е, че на 1 май е гарантирано заплащането на празничен труд.
В Италия обаче, ако служител иска да почива и ден повече, а не само един ден през седмицата, трябва да си пусне отпуск. Италианците имат право на минимум 20 дни годишен отпуск и 12-13 почивни празнични дни.
САЩ остават единствената държава, в която няма установен законово гарантиран отпуск.
В Китай пък платеният отпуск е до 15 дни, но това зависи и от стажа на служителя. За сметка на това обаче има няколко национални празника, за които се почива по седем дни - Китайската нова година и националният празник на страната.
Японците имат право на 18 дни годишен отпуск, но взимането им накуп се смята за лошо възпитание. Затова и често почиват само по осем дни. Но за сметка на това имат много празници - средно по 18 на година.
Бразилците пък са рекордьори с най-дълъг отпуск в света - минимум 41 дни годишно. А само заради карнавала в Рио де Жанейро официалните почивни дни са цяла седмица.