- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Семейното облагане не противоречи на плоския данък
12 Септември 2014 | 11:39
/КРОСС/Семейно подоходно облагане да е част от обща данъчна политика в Европа за намаляване на бедността и социалната изолация на семейства с деца, предлага Институтът за семейна политика. Това е нашият принос към доклада на Националния алианс - България за демократичен, социален и устойчив европейски семестър, заяви председателят на Института за семейна политика Христина Христова. Семейното подоходно облагане не портиворечи на плоския данък, поясни тя. Ако родителят дължи 10% върху облагаема сума от 1000 лева, държавата може да определи отстъпка от тази сума за всяко дете на семейството. Например 100 лева за първо, 200 лева за второ и т.н в зависимост от политиката си. Така родителят ще плати пак 10%, но върху облагаема сума 700 лева вместо 1000 лева, защото отглежда две деца. Тази мярка е необходима не само за България смятат от Института за семейна политика, а и за цяла Европа, където тя не се прилага в момента. Не може във времена на тежка демогафска криза, която застрашава хората не само с бедност, но е заплаха и за националните финансови системи, да не се формират разумни семейни политики, коментира Христова, дори на европейско ниво.
Институтът за семйна политика наскоро изпрати отворено писмо с предложение до всички български евродепутати да настояват семейната политика да стане ресор на един от комисарите в ЕК, за да има повече координация и обща политика за подпомагане на семействата
Институтът за семейна политика стана член на Националния алианс, в който членуват 16 неправителствени организации заедно с КНСБ, Подкрепа, Мрежата за борба срещу бедността, Съюза на икономистите в България. Задачата на това обединение е да коментира и дава предложения за бюджетната политика на ЕС и за постигане на добри икономически и социални резултати от нея.