- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Мая Манолова: Институциите демонстрираха неуважение към полицаите и военнослужещите
04 Ноември 2015 | 09:31
/КРОСС/Начинът, по който беше взето това решение за орязване на социални права и на полицаите, и на военнослужещите, демонстрира неуважение от страна на институциите към полицаите и военнослужещите. Няма как едно решение, което орязва толкова социални права, да се вземе по този начин - без диалог, без комуникация. Това заяви в сутрешния блок на бТВ омбудсманът Мая Манолова.
Това на практика нарушава и принципите на добро управление, защото от институциите и от държавата се очаква прозрачност и предвидимост при вземането на решения, допълни омбудсманът.
Аз вече бях сезирана и от полицаи, и най-вече от съпруги на полицаи, защото проблемът се отнася и до семействата на полицаи и военнослужещи и до надзиратели в българските затвори - бих изпълнила своята мисия да посреднича между институциите да постигнат споразумение по тази изключително важна тема, допълни Мая Манолова.
"С интерес ще наблюдавам и срещата на премиера с полицаите. Очаквам той да компенсира този дефицит на уважение, който демонстрираха институциите към служещите в сектор „Сигурност".
За мен по-притеснителното е, че не бяха проведени необходимите разговори, нямаше диалог между синдикалните организации, между съсловните организации, между редовите полицаи и представителите на властта - т.е. това решение се взе внезапно и доколкото съм информирана беше съобщено внезапно на десетките хиляди полицаи, военнослужещи, надзиратели, служители на службите. Става дума наистина за много хора и за техните семейства".
Правилата важат за всички и мисля, че в този смисъл полицаите не дават добър пример в случая, в който си позволяват да започнат протестни действия без да спазят предвидените в закона процедури.
Диалогът, когато става дума за важни решения, е задължителен и това е което трябва да поправи според мен днес правителството и специално премиерът Бойко Борисов.
Във връзка с предишната й работа, Манолова каза, че й липсва Народното събрание, защото „парламентът, парламентарната битка, законодателството, парламентарният контрол, бяха моята душа и моята стихия, но избрах да се занимавам с друга мисия, с друга битка, която е много по-важна - тази за правата на българските граждани и се опитвам от първия ден да го правя достатъчно отговорно, адекватно и надявам се успешно".
За хаоса с предаването на протоколите
Мая Манолава донесе в студиото на "Тази сутрин" папка, с която опровергава седем неистини, които са се чули във връзка с Изборния кодекс.
„Първо не е вярно, че броят на членовете на ОИК в София е намален - той беше 19 и по действащия преди това Изборен кодекс, приет от друго мнозинство, той беше 17 по действащия преди това закон за местните избори.
Второ - за този текст - 19 души в ОИК, са гласували през 2010 г. представителите на ГЕРБ, на Синята коалиция, на партия „Атака", след това на БСП и на ДПС, т.е. е приет с консенсус без възражения от никоя друга политическа сила.
В закона има две възможности за увеличаване състава на ОИК - едната е в преходните разпоредби, където е решението на ЦИК по искането на Фандъкова да бъде увеличен двойно съставът на ОИК, което е отхвърлено. Второ, законът дава възможност да бъдат назначени изборни експерти и тук е искането и решението на ЦИК да назначи 136 сътрудници само за приемане на книжата в изборната нощ".
Тези експерти са назначени, но не са били впрегнати в целия процес по приемане на изборните книжа, каза Мая Манолова и допълни:
„Аз бях в „Арена Армеец", защото там бяха нарушени човешки права. В Изборния кодекс не пише, че хората трябва да бъдат заключвани на стадиони или в спортни зали, в Изборния кодекс не пише, че трябва да бъдат сгрешавани протоколи, че трябва да бъдат отваряни чували, че не трябва да се снабдяват секционните комисии с принтери, с хартия, с тонери. Там не пише, че трябва да се крадат гласове от едни и да се дават на други партии.
Колкото и да се опростяват изборните протоколи - там винаги ще има една графа, в която ще бъдат написани имената на партиите и друга графа, в която ще бъдат написани получените гласове. Ако това не може да бъде отбелязано коректно от секционните избирателни комисии, аз трудно мога да дам рецепта".