• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Б. Бонев: Извеждането на административната работа извън МВР е истинската реформа

Б. Бонев: Извеждането на административната работа извън МВР е истинската реформа

/КРОСС/Богомил Бонев, бивш министър на вътрешните работи, в интервю за на Радио „Фокус"

Водещ: Господин Бонев, предложенията за промени в бюджета на МВР за догодина сериозно разбуниха духовете сред служещите в министерството. Има ли начин според вас да бъде решен казусът, след като и финансовият министър, и вътрешният, и министър-председателят смятат, че орязването на бюджета е необходимо, може ли да бъде намерен компромисен вариант?
Богомил Бонев: Може да бъде намерен компромисен вариант, ако и министър-председателят, и министърът на вътрешните работи проведат нормален диалог с полицаите и подходят по друг начин към това, което те наричат реформа, а просто орязване на бюджета не прави структурна реформа в МВР, която да позволи голямата част от средствата да отиват не за работни заплати, а за издръжка, техническо осигуряване и така нататък. Това е проблемът. В този подход абсолютно немотивиран, недобре подготвен от Министерство на финансите се цели едно просто орязване на компенсациите, които сега получават полицаите. Наричам ги „компенсации" - това не са привилегии. Това са компенсации за условията, при които те изпълняват служебните си задължения. Една скоба само отварям - полицаите получават компенсации за условията, при които депутати ги наричат с какви ли не имена, протестиращи, представящи се за демократи като футболни агитки, правят с полицаите каквото си искат. Тези условия се различават от това, което получават другите в други сфери в нашия живот. Тези компенсации не могат да бъдат пипани, без да се направи промяната вътре в МВР така че една голяма част от състава да бъде и добре обучен, преквалифициран и да работи в, условно казано, в това производство, което представлява работата на МВР - предотвратяването на престъпленията, разкриване на престъпленията. Фактически МВР е една система, която изпълнява огромен брой административни функции за обществото. Неразбирането на това кои обаче звена са административни и кои са свързани пряко със сигурността на държавата, води и до това, че толкова години в МВР не може да се направи разграничение, отделяне на административната работа и извеждането й извън МВР. Това е истинската реформа, която трябва да се направи, а не просто да се орежат социалните права на работниците.
Водещ: Т.е. смятате, че всъщност не е необходимо да се орязват тези, както казахте компенсации, по-скоро да се пренасочат, отново да са към служителите, но вече и за други цели - обучение и така нататък.
Богомил Бонев: Разбира се, не само не трябва да се намаляват средствата, които индивидуално получава един човек, който реално стои на улицата, работи срещу престъпността, опазва обществения ред, опазва включително и критиците си, които сега критикуват протестиращите служители на МВР. Опазва ги по време на техните протести да не пострадат от неразумните си действия. Такъв човек трябва да получи повишение на заплатата, а вместо това - един абсолютно бакалски подход на Горанов, на финансовия министър с едно лесно и дълбоко погрешно, както се вижда, решение. Искам да кажа нещо друго - тези протести на полицаите по никакъв начин не са политически. Те нямат никакви политически искания. Те пазят социалните си права и затова е погрешна, и порочна, и много вредна тезата, че те нямали право на протест, че това било метеж, че това било преврат, едва ли не от самозвани анализатори - думи, които се чуха тези дни. Това може да се тълкува като метеж, като опит за преврат само в една силно авторитарна държава. Известно е, че в демократичната държава, която е аморфна структура, подобни неща по никакъв начин не застрашават самата политическа система. Напротив, те са полезни, те са част от демократичния живот. В авторитарната държава и най-малкото несъгласие, и най-малкият протест се тълкува именно като метеж. В този смисъл е малко парадоксално „големите демократи" да твърдят, че нещо толкова елементарно и нормално в една държава - да пазиш социалните си права, може да се тълкува като метеж. Извинете, но по тази логика всички социални бунтове, протестите в Гърция - цялата тази солидарност, на която ние се възхищаваме, би трябвало да се тълкува като метеж. Никой и в Гърция, и по света не си мисли даже да тълкува по този начин.
Водещ: Въпросът обаче е и друг, че реакциите на обществото като че ли не са много в полза на полицаите на фона на това, че всъщност остават достатъчно привилегии и компенсации за служителите на МВР, в сравнение с много други държавни служители, лекари, учители.
Богомил Бонев: Не, реакцията на обществото в случая е повлияна от няколко красиви изявления, които по-скоро помагат на, бих казал, престъпниците, защото винаги съм смятал, че който предварително ругае полицаите, пее в хора на престъпниците. Нашето общество е бедно. Това е ясно за всички. Парите не достигат, не достигат на огромната част от хората и изтъкването от това, че някой има компенсация за условията си на труд, води хората до негативни чувства към този някой, който получава компенсацията. Нашето общество има толкова полярно мнение за полицията, че не може да се сложи, да се направи категоричен извод кога отношението е правилно. Спомняте си случая с убития бежанец на границата.
Водещ: Тогава всички защитиха полицая и се обявиха в негова подкрепа.
Богомил Бонев: Не всички, имаше един депутат, който и сега получи народната любов, вчера, когато излезе при полицаите - Атанас Атанасов, председателят на Комисията по сигурност към парламента, той е за съжаление. Такива като него веднага заявиха, че това е убийство и че трябва да се търси наказателна отговорност преди още да са изяснени фактите, преди въобще да се види за какво става въпрос. Той сложи квалификацията преди още да е научил какво става, така че не всички и тогава подкрепиха полицая, но в огромната си част обществото все пак застана на негова страна и в социалните мрежи, и въобще населението беше в подкрепа на служителя.
Водещ: Да, точно така.
Богомил Бонев: „Дебели, мързеливи, не си вършат работата, корумпирани са" и така нататък - не може да се правят такива обобщения. Полицаите защитават социалните си права. Има много некадърници. Има много хора, които са за гонене от Министерството на вътрешните работи. Те са и на високи постове. Аз бих казал, че трябва да се почне от министрите и зам.-министрите, но една много точна преценка за техните действия, но в същото време в коя друга сфера няма такива хора? Имайте предвид, че полицаите нямат право да работят каквото и да бъде извън работата в МВР за разлика от лекари, за разлика от много други професии, така че това, което получава като заплата полицая - това е единственото, на което има право той и семейството му. Няма да забравя отношението на Волен Сидеров, например един депутат, към шефа на охранителната полиция в София пред Министерски съвет, поведението на други политици, отношението им към полицаите. Това влияе на една част от обществото. Това влияе на хората да се отнасят до голяма степен несправедливо към труда на онези полицаи, които си вършат съвестно работата, които са почтени, които възпират престъпленията и не е тяхна вината, че накрая не се стига до осъдителна присъда. Тук тези дни гледаме една статистика за кражбите на коли в Районните управления в София и ниския процент на разкриваемост. Тази статистика и това се изтъква като аргумент, че полицаите нямат право да простират. Съжалявам, но тази статистика крие много неща. Крие това, че серийни автоджамбази се залавят периодично и на следващия ден полицаите ги виждат отново на улицата. Крие това, че една част от колите, които са откраднати, всъщност са върнати на собствениците срещу заплащане, за съжаление. Крие това, че една част от застрахователните дружества при положение, че закъснееш ли със застрахователната вноска имат бригади за кражба на коли. Това са неща, които полицаите добре ги знаят, а и много хора ги знаят. Всяка статистика може да бъде тълкувана по много начини. Важното е, че не трябва заради негативните, отрицателните примери в тази професия, каквито имаме в абсолютно всички сфери на обществото и особено в политиката, да обвиняваме абсолютно всички. 
Водещ: Да, не трябва да се слагат под общ знаменател.
Богомил Бонев: По-скоро аз апелирах за солидарност в обществото, защото утре ще има друга професионално категория, на която ще бъдат орязвани правата и ние ще си мълчим или ще ги обвиняваме, че са некадърни. Солидарността сега е за полицаите, утре тя трябва да бъде към всички, чиито права са нарушени, отнети и така нататък. Това е всъщност зародиша на едно гражданско общество - солидарност между хората и строг контрол властта да не злоупотребява с правомощията си.
Водещ: Какво ще се случи оттук нататък?
Богомил Бонев: Аз много се надявам, че министър-председателят ще преосмисли цялото си отношение и ще погледне малко по-критично на предложенията на Горанов, защото те са непрофесионални, действията на Горанов водят само до политически проблеми и на военния министър, и на вътрешния министър. В момента, в който можеше да се реши проблемът, те започнаха да наливат масло в огъня, започнаха да говорят за това, че ще бъдат уволнени протестиращите, предприеха се действия по издирване на хората, които участват в протестите. В момента се прави това нещо в МВР. Има призиви да се противопоставят едни инструктори вътре в МВР на други, например - да се избере жандармерия, която да разгонила полицаите. Това само болен мозък може да го помисли. Жандармерията е също полицейска структура. Едва ли биха изпълнили такава заповед.
Водещ: Какво ще се случи обаче, ако служителите на МВР изпълнят заканата си за поголовно напускане? Вчера имаше вече подадени рапорти за напускане.
Богомил Бонев: Не само има подаден рапорти, има и заповед на вътрешния министър, която вече е публикувана, има я в някой сайтове за това всички подали рапорти незабавно да бъдат уволнени. Това също е глупост, страхотна. Тези хора, които са на протестите, това не са корумпираните полицаи. Корумпираните полицаи имат пари и нямат нужда да протестират. Тези, които са на протеста, защитават единствено своите права. Това са им единствените доходи. Това е в голямата си част, разбира се, винаги има изключения. Разбирам желанието на много хора ние да получим една чисто нова лъсната, стегната и много ефективна полиция, ама по тази логика ние искаме с магическа пръчка да оправим само едно звено в цялата държавна система, което е невъзможно и забравяме за останалите - чист волунтаризъм. Това просто не може да стане с магическа пръчка и за един ден. Затова дори тези, които са напуснали, ако има грам мисъл в ръководството на Министерството на вътрешните работи, дори тези, които са си подали рапорти, трябва внимателно да се види кои си заслужава да бъдат задържани. Тези, от които няма нужда, наистина да бъдат освободени, това трябва да е постоянна политика. Тези, от които няма нужда - няма нужда да се чака протест, за да бъдат уволнявани. Те трябва да бъдат изгонени своевременно, тогава няма да има и проблем с преструктурирането вътре в самото министерство.
Водещ: Промените в бюджета застрашават обаче и отбраната. Как ще реагират военните, какъв е техният полезен ход?
Богомил Бонев: Според мен военните реагират по същия начин, както и полицаите - вече в протестите се включват във Варна, в Пловдив достатъчно брой военни. При военните положението е абсолютно също, както при полицаите. Разликата е, че военните се готвят през целия си живот за военни действия и в това се състои работата им, докато полицаите са във военно действие, те непрекъснато горят, но така или иначе и едните, и другите са ощетени, и едните, и другите нямат право да работят на никакви други места извън местоработата си, не могат да получават никакви странични доходи и е съвсем нормално и в армията, и в службите за сигурност, вече не говоря за полицията, да има брожения и да има абсолютно недоволство от необмислените и глупави решения.
Водещ: Да се надяваме наистина политиците да намерят решение на този казус, вероятно с компромиси и от двете страни, но все пак да се стигне до правилното решение.
Богомил Бонев: Правилното решение е да се излъчат представители от самите полицаи, които да дадат свой вариант за реформа, така че корумпираните да бъдат задържани, а не да им се подиграват за „облечени" в имунитет.
Водещ: Да, т.е. да се седне на масата на диалога и да се чуят и двете страни.
Богомил Бонев: Точно така. Аз мисля, че има достатъчен колективен интелект и при хората, които протестират, и те са напълно наясно, че не може 90% от бюджета ти да отива само за заплати, че нещо трябва да се направи. Мизерните условия, при които работят, няма да се оправят с това, че ще им намалят заплатите. Това може да стане, повтарям се, но само като се преструктурира самото министерство. 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.