• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Еврокомисията стартира наказателна процедура срещу Полша

Еврокомисията стартира наказателна процедура срещу Полша

/КРОСС/ Срещу Полша днес (29 юли) стартира наказателна процедура, обявиха от Европейската комисия, цитирани от БНР. Мярката се задейства веднага щом в полския държавен вестник беше обнародван новия спорен Закон за организация на общите съдилища в страната.

Още в сряда Еврокомисията обеща наказателни процедури заради два от четирите съдебни закона, които президентът на Полша Анджей Дуда отказа да блокира с вето.

Законът за организация на общите съдилища противоречи на европейските стандарти, смята Брюксел. На министъра на правосъдието се дават изключителни правомощия да уволнява и назначава председатели на съдилища, както и да удължава техния мандат при достигане на пенсионна възраст. Това застрашава независимостта на съдебната система, посочват от Еврокомисията.

Чрез закона управляващата в Полша партия „Право и справедливост" въвежда и дискриминация при пенсионирането на съдиите - жените се задължават да се пенсионират на 60, а мъжете на 65 годишна възраст.

„Това е в противовес, както на Договора за функциониране на ЕС, така и на конкретна директива за половото равенство в трудовите отношения", пише още във формалното уведомление, което днес е изпратено но Варшава.

Властите имат 1 месец да отговорят преди задействането на втора фаза на наказателната процедура. Във финалния стадии Еврокомисията може да поиска от Съда на ЕС да наложи финансова глоба на страната.

В същото време зам.председателят Франс Тимерманс е изпратил ново писмо до полския външен министър с покана за среща относно по-тежката процедура, която застрашава Полша заради системната заплаха за върховенството на закона. Комисията обеща ако няма диалог за оттегляне на съдебните реформи, през септември да задейства член 7 от договора на съюза. Той може да доведе до лишаване правителството на Полша от право на глас в Съвета на ЕС.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Еврокомисията се отнася с някои държави като с ученици, мисли, че има право да им лепи шамари, когато си въобрази, че са непослушни. Мисля, че подобно отношение към държави като Полша, Унгария, Чехия и Русия е неуместно и крайно опасно.

29.07.2017 17:01:02

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.