- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Прокуратурата проверява договора с Полша за МиГ-овете ни
10 Декември 2015 | 16:28
/КРОСС/Прокуратурата е започнала проверка на договора на военното министерство с Полша за ремонта на двигателите на изтребителите МиГ-29, съобщиха Медияпул и Фрогнюз. Сигналът е подаден от ДАНС преди няколко дни.
От държавното обвинение са поискали цялата документация по сключения договор между министър Ненчев и полския му колега Томаш Шемоняк. Военно-дипломатическото споразумение бе ратифицирано и от българския парламент, с което министърът прехвърли отговорността за договора на депутатите.
Оказа се, че има скрити неща в документа, поради което той не бе публикуван в Държавен вестник, твърдят от Фрог.
След като документът бе приет на заседание на МС и мина и през парламента, премиерът Борисов е наредил да се проверят всички проблемни въпроси, които опозицията е повдигнала по време на разискванията преди гласуването на ратификацията. Точно това може да е послужило като сигнал до ДАНС, който е предаден на прокуратурата.
Държавното обвинение е поискало от Министерството на отбраната документи и информация за договора с Полша, който бе одобрен окончателно и от Народното събрание на 27 ноември.
От прокуратурата поискали и информация и за възможната съвместна охрана на българското въздушно пространство от самолети на страни-членки на НАТО. Такова предложение на Министерството на отбраната бе одобрено от кабинета в края на септември. То е свързано с решение на военните министри от НАТО от февруари за съвместна мисия по охрана на въздушното пространство - air policing, по източния фланг.
От Министерството на отбраната заявиха, че има получено искане, получено чрез ДАНС. То засягало и двата въпроса - споразумението с Полша и обсъждането чужди самолети да ни пазят небето, но отказаха подробности.
Макар че в Министерския съвет минаха промените, внесени от министерството на отбраната в Закона за отбраната, които ще регламентират възможност за съвместната охрана на българското въздушно пространство, не е ясно кой ще взема решение и ще носи отговорността, ако се наложи сваляне на чужд самолет над наша територия. Очаква се промените да бъдат разгледани от Народното събрание.
Договорът за ремонтът на МиГ-овете от страна на Полша предвижда ремонтирането на шест самолетни двигателя срещу 6.138 млн. евро. След ремонта ресурсът на всеки от двигателите на МиГ-29 ще бъде удължен с 350 часа, като гаранцията е за 200 часа.
Припомняме, този договор бе оспорван от консорциума-производител на самолетите - РСК МиГ, тъй като те държат лицензите и разработките са тяхна интелектуална собственост. От Русия и от Полша потвърдиха, че от фабриката не са давали лиценз за ремонт и модернизация на техника за трети страни.
20 дни след влизането в сила на споразумението, България трябваше да получи за временно ползване два полски двигателя. Първите два ремонтирани български мотора трябва да бъдат доставени 7 месеца по-късно. Останалите четири двигателя се очакваха в срок от 11 месеца.
Припомняме, това не е първият случай на опит да бъде ремонтирана или модернизирана техника на Българската армия в страна, различна от страната-производител. През 2007 година бе прекратен договора с израелската "Елбит Системс" за ремонт на вертолетите ни Ми-17 и Ми-24. Провалът на сделката - около 12 млн. евро, бе платен от българския народ, припомнят запознати.