- 04 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8991
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0891
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
3 милиарда лева неустойка ще трябва да плати държавата при разваляне на договорите с американските централи
22 Февруари 2018 | 17:24
/КРОСС/ Три милиарда лева неустойка ще трябва да плати държавата на американските тец-ове „Марица Изток 1" и „Марица Изток 3" при разваляне на договорите с тях. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на изслушването ѝ пред ресорната комисия в парламента.
„Това, което договорите с двете американски централи предвиждат като неустойка, е приблизително около 3 млрд. лева за двете централи. Много се надявам да не се стигне до сценарий, в който българската държава и НЕК ще трябва да плащат неустойки", коментира Петкова, цитирана от "Фокус".
„Предприели сме всички необходими мерки и действия, така че този процес да бъде обезпечен от правна гледна точка. За нас е много важно да защитим националния ни интерес, но трябва да бъдат защитени и интересите на инвеститорите", уточни Теменужка Петкова.
„Не мога да прогнозирам в какви срокове ще приключи процедурата, тъй като се води в ЕК. Правим всичко, което се изисква от нас, предоставяме необходимата информация. Надявам се въпросът да приключи благоприятно и за двете страни", коментира енергийният министър.
„Сигналът, подаден в края на 2013 година, от бившата ДКЕВР съдържа съмнения за предоставяне на нерегламентирана държавна помощ с дългосрочните договори с двете американски централи. Ако ЕК се произнесе по сигнала и каже, че е налице нерегламентирана държавна помощ, тогава процедурата предвижда тази помощ да бъде възстановена от този, който я е предоставил неправомерно. След това може да заведе регресивен иск, срещу тези, които са я получили", коментира тя.
„Тече процедура за изработване на методика, за да бъдат изчислени невъзстановяемите разходи, които да платим на инвеститорите. Ако бъде постигнато съгласие, това ще даде възможност да бъдат предприети действия с цел прекратяване на договорите", обясни тя и допълни, че е предвидена и неустойка в случай, че договорите бъдат прекратени предсрочно", допълни министърът на енергетиката.
Както е известно регулаторът заведе дело в ЕК за нерегламентирана държавна помощ за централите. Ако Брюксел каже, че е налице такава помощ, процедурата предвижда тази държавна помощ да бъде възстановена от този, който я е предоставил неправомерно. Едва след това този, който я е предоставил неправомерно, може да заведе регресивен иск срещу тези, които са я получили. ЕК трябва да одобри методика за възстановяване средствата на инвеститорите, за да се гарантират техните права.
Договорите с американските „Марици" съдържали сериозни клаузи и неустойки при предсрочно им прекратяване. Ако се стигне до там, ще трябва да платим 3 милиарда лева на двете централи.
Иначе темата за американските "Марици" бе поставена от социалиста Таско Ерменков. А Петкова обясни, че ЕК се изненадала, че я сезираме за централите, тъй като е сезирана от регулатора, а самият той преди това одобрил договорите.
„Това са доста сложни процедури, обясни енергийният министър. Въпросът е много важен", категорична бе Петкова.