- 24 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Продължава извънредното положение в Скопие
09 Август 2016 | 07:50
/КРОСС/ Продължава извънредното положение в Скопие, където в неделя порои и бури потопиха села и отнеха живота на 22-ма души, десетки бяха ранени, а шестима все още са в неизвестност.
Армейски и полицейски части продължават да разчистват наносите и изкоренените дървета от улиците, развалините на къщите и да извършват отводняване на засегнатите жилищни райони.
Мобилизирани са частни фирми и доброволци.
България изпрати техника и пожарникари, които също да помагат на бедстващите ни съседи.
Днес за Македония се очаква да замине и предоставената от българското правителство помощ от 20 тона бутилирана вода за хората в пострадалите райони.
Кметът на Скопие Коце Траяновски определи щетите като най-тежките, които македонската столица някога е виждала. Поройните дъждове причиниха смъртоносните наводнения само за 20 минути.
Калният поток по магистралата в Македония е дошъл внезапно, колите стават обект на скалната маса, най-многото жертви са от автомобилите, коментира главен комисар Николай Николов. Нашите екипи продължават да работят в цялата северозападна част на Скопие, обясни той.
Според комисар Николов малка е вероятността да се намерят живи хора вече.
Македонските власти трябва незабавно да поискат помощ от Европейския съюз след бедствието, заяви по радио „Фокус" евродепутатът от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Илияна Йотова.
Според нея въпреки че не бива прекалено да се разчита на тази финансова подкрепа, всяка форма на помощ в такъв момент е важна. „Македония е страна, която върви по пътя към своето присъединяване в ЕС. Има специализирани фондове при бедствията в Съюза, така че страната се надява на нещичко, въпреки изтънелия европейски бюджет", коментира евродепутатът. Тя обясни, че при бедствия в страни-членки на ЕС има специфична формула, според която се отпускат средства.
„Размерът на щетите трябва да е определена сума или процент от БВП, за да се отпуснат помощни средства от ЕС", поясни Илияна Йотова. „Това не пречи македонските власти да изразят желание за финансова помощ, хуманитарна помощ също е необходима", допълни евродепутатът. Илияна Йотова каза още, че докато Македония остава нестабилна и в политическа криза, няма как да се придвижи по пътя си към европейско членство. Македония трябва преди всичко да реши вътрешните си проблеми, коментира още Йотова.