- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Две трети от лекарите в Бърза помощ са без специалност
06 Октомври 2014 | 20:02
/КРОСС/ По закон в Спешната помощ трябва да работят 7113 души, като незаетите щатове са между 5 и 10%. Лекарите в линейките са 1146, като 2/3 от тях нямат никаква специалност. Това показва справка на здравното министерство, изготвена специално за „Преса". Повечето от докторите, които имат някакъв профил, са интернисти и педиатри. Едва 70 са тези, които са учили спешна медицина, а лекарите с две специалности са 43-ма.
Според концепцията за развитието на системата, написана от началника на Централната реанимация на „Пирогов" проф. Милан Миланов, мястото на лекарите не е в линейките. „Спешната медицина не лекува болестта, а симптомите. Задачата на хората в Бърза помощ е да овладеят дишането или кръвообращението и да закарат човека до болница максимално бързо", обясни за „Преса" проф. Миланов. Според него когато докторите слязат от линейките и започнат работа в спешните отделения, тогава ще се повиши както тяхната квалификация, така и мотивацията им. „Тази година ми се наложи да чета лекции пред двама души", добави проф. Миланов.
Според проф. Стоян Тонев задължително трябва да се осигури безплатна квалификация на младите лекари, които искат да специализират спешна медицина. „България е малка страна и при добра организация всеки пациент трябва да бъде закаран в рамките на 30 минути до лечебно заведение, в което може да му се окаже висококвалифицирана помощ", подчерта проф. Тонев.