- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Oтлагат пръстовия отпечатък за 2019г.
22 Февруари 2017 | 08:58
/КРОСС/Въвеждането на т.н. пръстов отпечатък се отлагат за 2019 година, съобщи вицепремиерът и здравен министър Илко Семерджиев. Ведомството му ще стартира процедура по отказ на прилагането на идентификатора през настоящата година.
„От становищата на заинтересованите от процеса органи и организации, а именно БЛС, БЗС, пациентски организации и организации на лечебни заведения, както и от становището на компетентната институция - НЗОК, става категорично ясно, че не е налице обективна възможност за въвеждането на пръстовия автентификатор в извънболничната помощ на този етап", обясни вицепремиерът и здравен министър Илко Семерджиев. Той изрази опасенията на НЗОК за риск от преждевременното въвеждане на пръстовия отпечатък, тъй като прилагането му при джипита и ДКЦ-та, може да доведе до срив в сървъра на регистрационната система на здравната каса, която в момента обслужва болничната помощ.
Сметките на касата показват, че за въвеждането на системата в извънболничния сектор и аптеки, ще трябва да бъдат закупени още поне 25 - 30 000 пръстови скенера и четци за машиночитаеми лични документи на обща стойност над 25 млн. лв. Освен това щели да бъдат нужни и средства за поддръжка на софтуер, интернет връзка и др. До момента за въвеждане на системата болниците са похарчили над 4 млн. лв., а касата - 447 хил. лв.
НЗОК декларира пълна невъзможност за поемане на допълнително натоварване с подобен мащаб, както и липса на средства, техника и налични помещения за инсталирането й.
При над 43 411 000 посещения при първичната и специализираната извънболнична помощ, денталната помощ и медико-диагностичната помощ за 2016 г., в сравнение с хоспитализациите през същата година, ще се достигне до 2116 % увеличаване на „пръстовите автентификации", показват прогнозите на здравната каса.
„Сривът, за който спомена министърът, би причинил възникването на редица комуникационни проблеми, които биха били в ущърб основно на пациентите, тъй като ще затруднят достъпа им до медицинска помощ", обяви зам.-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов.
От здравното министерство изчислили, че автентификаторът в извънболничния сектор, би намалил достъпа до медицинска помощ на населението с около 20%.
На 16 март предстои заседание на ВАС, на което ще се реши каква ще е съдбата на пръстовите автентификатори.