• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Правителството ще обсъди сливането на спешната помощ в София и София-област

Правителството ще обсъди сливането на спешната помощ в София и София-област

/КРОСС/Сливането на центровете за спешна медицинска помощ в София - град и София - област ще обсъди правителството. Въпреки че медиците реагираха остро на идеята за обединение, здравният министър Петър Москов е категоричен, че структурната промяна ще доведе до по-бързо и ефективно обслужване на пациентите.

След като министър Москов обяви намерението за сливане на двете спешни медицински звена, председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ д-р Десислава Кателиева обяви пред БНР, че то е заплаха за пациентите и за работещите екипи. Възможно е дори решението да се оспори в съда, ако бъде одобрено от кабинета.

Категорично трябва да имаме амбицията да се придържаме към европейските стандарти за бързината в действията и реагирането на спешната помощ. Иначе е ясно, че най-големия проблем там продължават да са кадрите, каза в сутрешния блок на БТВ д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента.

Ние имаме осигурено европейско финансиране за сериозна реформа в спешната помощ и за момента това са единствените сигурни пари от новия програмен период. Надявам се, че ще успеем да съставим една наистина добра програма, с която промените в спешната помощ да се осъществят по най-добрия начин, коментира д-р Дариткова.

Няма интрига между парламентарната здравна комисия и Министерство на здравеопазването както и между мен и министър Москов. Текстовете и промените в законите в сферата на здравеопазването трябва да бъдат внимателно разгледани, да бъдат взети предвид мненията и на неправителствените организации по предлаганите промени, за да се стигне накрая до най-доброто решение за лекарите и пациентите. Да, за някои конкретни предложения ние не подкрепихме предложенията на здравното министерство както беше например идеята за сливане на болниците по начина, по който това ни беше предложено. Но категорично не отстъпваме и подкрепяме изцяло например предложението за изграждането на националната здравна карта, защото с нейна помощ ще се гарантира равния достъп на пациентите до извънболнична, болнична и спешна помощ, коментира д-р Даниела Дариткова. Здравната карта всъщност дава структурите и ще е хубаво, ако тя успее да се свърже добре и със здравните пакети, които вече приехме на първо четене.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.