• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Лекарят не може да носи носилки. Това е разсипия на квалифициран човешки труд

Лекарят не може да носи носилки. Това е разсипия на квалифициран човешки труд

/КРОСС/ Начинът, по който е организирана спешната помощ, не е добър. Разделянето на спешната от болничната помощ, а в някаква степен - и от извънболничната медицинска помощ, не е добро за системата, каза председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров в интервю за БНР. Кацаров коментира предложението за трите стандарта на линейките от 8 до 120 минути: „Не е необходимо в линейките да има лекари - практиката да се използват като домашна поликлиника трябва да се прекрати". 

Д-р Кацаров обясни, че световна тенденция в линейките е да има парамедици, които след успешно преминало обучение да оказват първа медицинска помощ: „И лекар да е, пак може да направи толкова. Лекарят трябва да е в приемното отделение на болницата, защото там може да окаже истинска медицинска помощ, съобразно със своята квалификация, а не да се вози в линейката напред-назад и да носи носилки. Това е разсипия на квалифициран човешки труд".

Обучението на парамедиците трае няколко месеца. На много места в страната фелдшери и медицински сестри работят на мястото на лекарите, посочи Кацаров и обясни, че те нямат нужда от допълнително обучение и могат веднага да започнат работа като такива, стига спешната помощ да се реорганизира по този начин: „Но тази реорганизация включва и друго - не линейките, както в София, да стоят на Сточна гара, а да бъдат асоциирани към болниците, които имат спешни приемни отделения, за да може да бъдат разпределени на територията на целия град и да карат до най-близката болница, където има спешно приемно отделение".
Решаващо при спешната помощ е най-бързо да отидеш на място, допълни д-р Кацаров.

Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването коментира и ситуацията с лекарствата в страната, както и идеята за сливане на спешната помощ на София-област и София-град: „Какво значение има дали ще има един или двама директори? - защото реално това ще бъде последицата от евентуално сливане. Това няма да промени модела и организацията на спешната помощ по никакъв начин и най-вероятно няма да се отрази на работата на тези, които работят в сегашните два спешни центъра".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Има министър - той да му мисли. Важното е да се раждат нормални и здрави деца.

26.08.2015 17:21:25

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.