- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Енергийният министър за „Южен поток": За да се каже колко губим, първо трябва да знаем какво печелим
03 Декември 2014 | 08:00
/КРОСС/Властите в София все още не са получили официално уведомление за позицията на Москва относно спирането на строителството на „Южен поток". Никой не обясни има ли предвидени неустойки по договорите при спиране на проекта и в какъв размер са те.
Фирмите, избрани да строят, също не се ангажираха с коментари. Междувременно производството на тръби за газопровода продължава, тъй като е обвързано с договори, сключени с фирми, а не с Русия.
Българският министър-председател Бойко Борисов запази мълчание по темата, а заместникът му Томислав Дончев увери, че се отнася "сериозно към всяка дума на президента Путин, независимо дали съм я чул по телевизията или радиото" и би било знак на неуважение да я поставя под съмнение.
Продължават и спекулациите, че проектът не е прекратен окончателно, а става дума за политическа игра.
На 9 декември енергийният министър и вицепремиерът Томислав Дончев имат среща в Брюксел, където ще разговарят по въпроса с енергийния еврокомисар.
Правителството смята, че Южен поток" е важен проект за България, но реализацията му минава през спазване на европейското законодателство. „Южен поток" е международен проект, посочи министърът на енергетиката Теменужка Петкова в интервю за Нова телевизия.
Тя призна, че е изненадана от цифрата, спомената от руския президент Владимир Путин, за пропуснатите ползи за България, която е 400 млн. евро.
За да се каже колко губим, първо трябва да знаем какво печелим, каза тя, но посочи, че не са договорени приходите от транзитните такси.
В разговора се намеси бившия енергиен министър Румен Овчаров, за да уточни, че загубите могат да се изчислят на базата на сумата, която сега страната ни получава от транзита на газ от Русия към Турция, която е около 1,85, тя се увеличава с инфлацията. Така Овчаров е сметнал, че загубите за България от спирането на „Южен поток" е 600 млн. долара.
Министър Петкова посочи също, че към момента опасност за доставките на газ няма.
Кризисен щаб в Министерството на енергетиката непрекъснато следи за доставките на газ. Има договор между Булгаргаз и руската страна за доставка на газ. Ние сме длъжни да изплатим това, което сме изразходили. Платили сме за ноември на сто процента, дължим авансовото плащане за декември, уточни тя.