• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

БСП да поиска референдум "за" "Южен поток" и "против" шистовия газ

БСП да поиска референдум "за" "Южен поток" и "против" шистовия газ

/КРОСС/Борислав Цеков, председател на Института за модерна политика, пред "Дума"

- Господин Цеков, как БСП може да върне доверието на разколебаните избиратели и кои са ангажиментите, които трябва да поеме?
- Според мен БСП има шанс да възвърне доверието на част от избирателите, което е нормално след един управленски цикъл, като застане честно пред избирателите с ясно послание по темите, които ги вълнуват. Това са теми, които засягат левите хора в България. А именно - социалните въпроси и онези ключовите, разделящи обществото по някакъв начин, като шистовия газ, "Южен поток". Защото в изборите се гласува не само прагматично, за да се получат определени позиции в парламента, в управлението, а и за ценности и за каузи. Ако БСП по много ясен начин например приеме като своя кауза в тези избори абсолютна забрана на добива на шистов газ, защото виждаме, че у нас започва консолидиране на политически, граждански и експертни среди за премахване на мораториума, има шанс да се представи много добре на тези избори. Очевидно има такъв натиск и от чужбина. И всичко се представя едва ли не като енергийна независимост на страната. Затова тази тема трябва да получи ясен отговор от Лява България. Именно с такъв тип каузи, които засягат ценностите и разбиранията на хората. Освен това социалистическата партия не трябва да прави резки движения, тя трябва да намери разумния баланс между различните поколения в партията, между хората с натрупан управленски, парламентарен и обществен опит, и хората, които тепърва тръгват по този път - без резки движения и без крайности. Призивите да се започне отначало, на чисто, с нови лица и т.н., според мен в голяма и дълголетна партия са контрапродуктивни.


- Очевидно всеки човек с разум разбира, че възстановяването на опитите за търсене на шистов газ у нас е неприемливо. Като говорим за енергийна независимост, изгубена кауза ли е вече "Южен поток"? Изграждането му не би ли превърнало България в място, забранено като театър на военни действия?
- Аз съм категорично за изграждането на "Южен поток", защото той отговаря, първо, на българския национален интерес, и второ, това е един европейски проект. Опитите на определени среди у нас, които са марионетни до голяма степен на управленски кръгове във Вашингтон, да твърдят, че това е един проруски проект, който поставя България под някаква зависимост, са нищо повече от усилия в полза на чужди корпорации. "Южен поток" е европейски проект, в него участват ключови европейски държави. За съжаление колебливата българска политика до момента по-скоро прави нашата страна слабото звено в този проект. Не случайно и натискът срещу "Южен поток" от Брюксел и Вашингтон е съсредоточен именно върху България, а не например върху Австрия или Унгария. Но този проект по-скоро е част от, така да се каже, преосноваването на Европа вече в един свят, в който няма еднополюсна доминация, в който, за съжаление, Америка загуби своят морален блясък като носител на човешки права, демократични ценности. Свят, в който Европа трябва да отчита позициите и интересите в страните от БРИКС, които са "за". На "Южен поток" трябва да се гледа именно в този широк контекст, а не просто в черно-бялата и измамна картина на отношенията между Съединените щати и Русия. Това е български проект с европейско значение и ние трябва да го реализираме. Фактът, че единствената политическа сила, която ясно стои зад проекта, е БСП. Тя обаче не съумява да наложи тази своя позиция, защото очевидно нямаше възможност за самостоятелно управление. Според мен нейната позиция трябва да прерасне и в едни много по-широки обществени инициативи. А защо не и в подписка за референдум. Аз мисля, че една подписка за референдум "против" проучването за шистовия газ и "за" изграждането на "Южен поток" ще бъде много силна стъпка на левицата. И заедно с това ще даде възможност БСП и лява България да изземе стратегическата инициатива и независимо от това дали след изборите ще бъде в опозиция или в управлението, да може реално да постигне резултат по тези два въпроса именно с допитването на хората.


- Според вас при това положение защо правителството на Пламен Орешарски взе решение за временно спиране на проекта?
- Според мен отговорът на този въпрос се корени в това, че волята на избирателите не даде възможност за самостоятелно управление на БСП. Очевидно ДПС има доста колеблива позиция по темата "Южен поток". Премиерът Орешарски, макар и излъчен от БСП, направи един завой в последните месеци на управлението, търсейки очевидно някакъв баланс между натиска от страна на ДПС и позицията на БСП, така че социалистическата партия не е могла самостоятелно да реши този въпрос. Аз затова казвам, че за да се реши по инициатива на БСП тази тема, може би най-добре е БСП да организира подписка за референдум, така както направи за "Белене". Това беше и една от най-успешните акции на левицата и на широк кръг граждански движения през последните години.


- Какви са вашите очаквания в предстоящата кампания и изборите за 43-то Народно събрание? Има ли предизвестен победител, както лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се опитва да убеди българските граждани?
- Не, няма предизвестен победител. Дори да приемем, че преднината, която социологическите прогнози в момента дават на ГЕРБ, се запази, това не е преднина, която би дала възможност за самостоятелно управление на ГЕРБ или за управление на някаква тяхна коалиция. Много зависи от това как БСП ще влезе в кампанията. Дали ще я осъществи със самочувствието на политическа сила, която е направила немалко, включително и при кабинета "Орешарски" за решаване на важните проблеми на хората, свързани с монополите, със социалната сфера, с пенсиите. Или ще влезе в надпреварата като че ли в отбранителна позиция. Много е важно левицата да се идентифицира ясно с настроенията на голяма част от българското общество, а не с желанието България да тежи със самостоятелен глас в рамките на ЕС. Включително и по отношение на санкциите си към Русия и по реализацията на големите енергийни проекти. Именно БСП трябва да се идентифицира като партията на българския национален интерес, а не като, както правят много от останалите политически играчи, да действат като говорители на Вашингтон или на Брюксел. А не като български политици и партии. Ако социалистическата партия съумее да намери именно такъв образ в кампанията, БСП има много сериозни шансове не просто да се представи добре, а да изненада много от тези, които предричат служебна победа на ГЕРБ.

- Има ли вероятност да станем свидетели на формална коалиция между ДПС и ГЕРБ, въпреки заявките, че такава е малко възможна? Или очаквате тази коалиция да бъде невидима или най-малко необявена официално?
- Ние вече живеем в ситуация на една необявена коалиция между Бойко Борисов и Ахмед Доган и мисля, че всички сериозни анализатори виждат достатъчно белези за това. След изборите при една евентуална патова конфигурация в Народното събрание е напълно възможно тази коалиция да бъде продължена. Не очаквам обаче тя да бъде скрепена с официално публично политическо споразумение. По-скоро отново ще има задкулисие. И кадри на ДПС ще бъдат назначавани на ключови места уж като експерти, уж като граждански квоти. Вече чухме изявлението, че Бойко Борисов търсел мюсюлмани. Дори под такива скрити форми коалицията на ГЕРБ и ДПС ще работи, ако няма други варианти за съставяне на кабинет, включително кабинет на широка центристка и лява основа.

- Да, обаче коалицията е като бременността, колкото и да я крие човек, рано или късно тя става очевидна, най-малкото при гласуването на определени решения или проекти.
- Категорично. И това, поне според мен, означава доста тежки изпитания за ГЕРБ. Мисля, че всеки, който е бил в коалиция с ДПС, знае какви негативи пред избирателите получава впоследствие.

- Бойко Борисов е лидер, който доста често променя мнението си по различни въпроси. Смятате ли, че това може да се отрази на отношенията му с ДПС и неговите лидери?
- Категорично ще се отрази. Наистина Борисов е човек, при когото трудно може да се говори за стабилност. Защото когато един политик с претенции да бъде национален водач променя мнението си по важни въпроси по няколко пъти на ден, това влече след себе си нестабилност. Така че Борисов е напълно възможно и официално да се разбере сутринта с Доган, вечерта да каже, че ще го вкара в затвора, а на другата сутрин заедно зад кулисите да си подредят кадровите схеми.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

поп Андрей

Поп Грухчо, ти тълкуваш Православието както Дяволът чете Евангелието. Дяволскят ти номер няма да мине, защото Иисус Христос също беше на страната на бедните и онеправданите, а те са именно от лявата страна на една нация.

26.08.2014 09:00:34

поп Грую

Нямате ли поне инстинкт за самосъхранение, извратеняци розоФки, ами цяла православна България декларирате, че искате да обърнете на лява България, сиреч на лява резба?! Скрийте си поне за известно време о-сраните дирници, поне времето малко да ви ги поизплакне...

26.08.2014 08:23:14

Анонимен

Искате ли "южен поток" по правилата на ЕС - ДА или НЕ и резултата няма да се хареса на БСП.

26.08.2014 08:21:02

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.