- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ЕК: Перспективите на Сърбия за еврочленство ще пострадат
07 Октомври 2014 | 14:31
/КРОСС/ Европейската комисия ще предупреди Сърбия, че перспективите й за еврочленство ще пострадат, ако реши да изгражда „Южен поток", съобщи специализираното издание EUobserver, позовавайки се на свои източници в европейските институции.
В своя годишен доклад за разширяването, който трябва да бъде публикуван в сряда, 8 октомври, Брюксел ще заяви, че „междуправителственото споразумение между Сърбия и Русия за изграждането на тръбопровода „Южен поток", не е съвместимо с правото на ЕС". „Сърбия не трябва да продължава работите по изграждането на „Южен поток" докато договорката не е приведена в съответствие с европейските закони", се казва в доклада.
Еврокомисията повтаря същата позиция в т. нар. стратегически доклад, който също трябва да бъде публикуван в сряда. Това е документът, който определя хода на преговорите по присъединяването през следващите 12 месеца.
Източник на EUobserver казва, че „икономическата конкурентоспособност" е определена за едно от трите условия за отбелязване на напредък в преговорите. „Ще обърнем внимание на важността на диверсификацията, прозрачността на цените и достъпа на трети страни до мрежите за пренос на енергия", отбелязва източникът.
Съгласно европейското законодателство енергийните компании не могат да притежават и суровината, и средствата за нейното разпределение. Освен това те трябва да позволят на конкурентите да използват техните тръби, като целта е да не се позволява на монополите да надуват цените.
EUobserver припомня, че Русия подписа със Сърбия сделката за „Южен поток" през 2008 г. и планира да започне изграждането тази година. Сходни споразумения бяха сключени с Австрия, България, Хърватия, Гърция, Унгария и Словения, както и меморандум за сътрудничество с Република Сръбска в Босна.
ЕК предупреди държавите членки, че рискуват да бъдат глобени, и това накара България да спре изграждането на тръбата. В Сърбия, където се очаква „Южен поток" да осигури 2 млрд. евро чуждестранни инвестиции, влиянието е ограничено до темпа на преговорите за присъединяване.
„Казваме на стрините-кандидати: Чуйте, ако продължавате с „Южен поток", нарушавате европейското законодателство, което не помага, особено когато предстои да отворите главата за енергията в предприсъединителните преговори", казва втори източник на EUobserver.
През последните години Сърбия залови обвинени във военни престъпления от конфликтите през `90-те години и нормализира отношенията си с Косово, което й осигури прогрес в разговорите с Брюксел.
Номинираната за върховен представител по външната политика и сигурността на ЕС Федерика Могерини заяви при изслушването си пред европарламента, че „Южен поток" дори и в съответствие с европейското законодателство не се радва на „подходящи политически условия".
EUobserver отбелязва, че Брюксел не е доволен, тъй като Сърбия не се е присъединила към санкциите на ЕС над Русия.