- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
М.Дойчев: Между две злини Борисов понякога избира по-голямата
27 Декември 2015 | 10:30
/КРОСС/Днес представяме мнението на политолога Момчил Дойчев. То е записано преди промените в ДПС.
С какво ще запомните българската 2015 г.?
- С първата криза в управлението на второто правителство на Борисов, заедно с Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт.
Изводите, които направихте след местните избори, Ви вдъхват надежди или опасения за пътя на страната? Защо?
- Резултатите от местните избори бързо се забравят. Те показаха, че ако бяха парламентарни, щеше да е възможна коалиция само между ГЕРБ и Реформаторите и в парламента щяха да са 4, а не 8 партии. И съответно да се управлява много по-лесно и да има много по-голяма стабилност. А вероятно и много по-радикални реформи, особено в съдебната власт.
Какво показа първата година от второто управление на Бойко Борисов? Променен ли е той?
- Бойко Борисов изглежда променен, макар да не може да бъде променен. Той успешно балансира между противоположните подводни течения в международната и вътрешната политика. Но когато е необходим избор между две "злини", той понякога избира по-голямата. За съжаление не за да се докаже, че може да я победи...
Това правителство е на реформите или на "историческите компромиси"?
- Това правителство е компромис отвсякъде. Необходими радикални реформи при това парламентарно разположение на силите и правителство просто няма как да се случат.
Докога според Вас ще оцелее Реформаторският блок и на каква цена?
- Някои много бързо пробват да погребат реформаторите, но желаното не винаги става действително. Според мене те показаха неочаквана зрелост, като не се разцепиха по повод провалената съдебна реформа. Избраха да бъдат вътрешен коректив - просто нямат сили, за да излязат в опозиция. А ако излязат, по -скоро ще загубят от това на този етап, отколкото да спечелят. Но след празниците или в края на зимата това е напълно възможно.
Какво бъдеще виждате за другите парламентарно представени политически сили?
- Повечето от тях ще бъдат изместени от нови политически инженерни проекти на задкулисието, когато се изчерпят като такива.
Ще има ли още промени в кабинета?
- Министри ще се сменят само при крайна необходимост.
Възможна ли е реформа в съдебната система?
- Не и в това Народно събрание.
След "Яневагейт" трябва да очакваме...
- Това реторичен въпрос ли е? Нови гейтове, разбира се и нови скандали в опити за дестабилизиране на България в зависимост от волята на хибридния противник на реформите.
Кой беше скандалът на годината?
- Скандал бе, че политика продължава да се прави на тъмно и чрез скандали.
Стана ли България по-европейска, ако съдите по реакцията на институциите на бежанската криза и напрежението между Турция и Русия?
- България ще бъде принудена да стане по-европейска - искат или не искат това управляващите и колкото и медиите под контрола на олигархията задкулисието да работят в обратна посока.
Има ли България ясни приоритети във външната политика?
- Трябва да има много по-ясни евроатлантически приоритети, както имат всичките ни събратя по съдба в Централна и Източна Европа.
Изправено ли е обществото пред дилема: свобода или сигурност?
- Вече съм писал статия по този въпрос в "Дневник". За мене дилемата е изкуствена, защото не може да съществува свобода без сигурност и ред, както и обратно - не може да има сигурност и ред без свобода. Последното често удобно се забравя.