- 26 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Оставката е факт. Какво следва?
24 Юли 2014 | 12:30
/КРОСС/След падането на правителството президентът провежда консултации с парламентарно представените партии. Росен Плевнелиев заяви готовност за това още днес. По Конституция той трябва да връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидат-премиер на първата политическа сила, според резултатите от изборите през 2013 г., тоест ГЕРБ. От партията имат най-много седем дни да съставят кабинет, който да предложат за гласуване в парламента, или да върнат мандата.
Ако ГЕРБ се откаже, мандатът се връчва на втората политическа сила, БСП. Ако и те се откажат да съставят правителство в рамките на този парламент, държавният глава има право, по свой избор, да даде възможност за последен трети опит. Тогава проучвателен мандат може да получи една от всички останали парламентарни групи - в случая ДПС или Атака.
Процедурата може да продължи максимум 21 дни в зависимост колко време всяка партия държи в себе си проучвателния мандат. Минимален срок за връщане на мандата обаче не е определен, така че процедурата би могла да бъде скъсена по споразумение между партиите и президента.
Ако никоя партия не състави кабинет, президентът разпуска Народното събрание. В същия акт насрочва дата за нови избори. Вече стана ясно, че предсрочните парламентарни избори ще са на 5 октомври.
Държавният глава назначава служебно правителство за този интервал от време, което има за основна задача организирането на предсрочни избори. Вотът за ново Народно събрание трябва да бъде проведен не по-късно от два месеца от прекратяване на правомощията на предходното.
Докато служебно правителство бъде назначено, старият кабинет продължава да функционира.