• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

При оставка на Борисов: Радев може да реди служебно правителство

При оставка на Борисов: Радев може да реди служебно правителство

/КРОСС/При евентуална оставка на правителството след втория тур на изборите за президент Конституцията е предвидила няколко възможности за преодоляване на кризата. Една от тях е новоизбраният президент да състави служебно правителство.

В Конституцията има няколко текста, които определят правомощията на президента при оставка на правителството. Тогава се задейства "рулетката", при която държавният глава, след консултации с парламентарно представените партии, дава мандат на кандидат за премиер, излъчен от най-голямата партия. При хипотезата с оставка на правителството на Бойко Борисов вероятността ГЕРБ да състави нов кабинет в рамките на действащото народно събрани е много малка. Тогава президентът има право да връчи мандат на следващата по големина партия в парламента - в случая това е БСП. Кандидатът за премиер на има седемдневен срок, за да излъчи кабинет. Ако и тогава това не се случи, президентът има право да даде мандат на произволно избрана от него парламентарна група.

Едва след трети неуспешен опит, президентът има право да разпусне Народното събрание, да назначи служебно правителство и да свика предсрочни парламентарни избори. В случая обаче тази хипотеза не стои на дневен ред, тъй като има конституционно ограничение - три месеца преди края на мандата му, държавният глава не може да разпуска парламента.

Това означава, че Народното събрание ще продължи да функционира и на него ще бъде възложена задачата да състави правителство. През това време редовното правителство ще продължи да работи в оставка. Ако трите месеца обаче се окажат недостатъчни парламентът да излъчи ново правителство, едва тогава президентът има право да назначи служебен кабинет, но при действащо Народно събрание. В този случай обаче не може да бъдат свикани парламентарни избори.

Има и трета хипотеза, при която действащият президент не състави служебен кабинет. Това означава, че първата задача на неговият наследник на поста може да разпусне парламента, да състави служебно правителство и да свика предсрочни парламентарни избори, които трябва да бъдат проведени в срок от два месеца от назначаването на кабинета.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Егати и неясната конституция !!! Пълна с хипотези и казуси. Затова ген.Радев да направи всичко,за да се промени основният закон и да се въведе Президетска република.

07.11.2016 15:07:50

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.