- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Проверките на пътя за замърсяващите въздуха автомобили започнаха с камионите
07 Октомври 2016 | 16:22
/КРОСС/ Само камиони бяха спирани в първия ден от акция за измерване на вредните емисии в изгорели газове на превозните средства, която започна днес. Инициативата е на асоциация "Диабет тип 2" и Коалиция за климата-България.
В нея участват екипи на "Пътна полиция"- СДВР и изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". На спираните на една от входно-източните артерии на София - бул. "Ботевградско шосе" товарни автомобили, със специален уред се замерваха температурата на двигателя, поддържаните обороти при празен ход и нивата на вредни емисии в отработените газове.
Неизправните превозни средства ще бъдат спирани от движение, но резултатите от днешния ден ще бъдат обобщени по-късно. Държавните органи имат амбицията измерването на вредните газове в отработени газове да се извършва регулярно, като бъдат обхващани всички видове превозни средства.
Целта на акцията е да се насочи общественото внимание към проблема със замърсяването на въздуха с вредни емисии от транспорта в големите градове. Сред петте градове с най-замърсен въздух в Европа, България присъства със София, Перник, Добрич и Пловдив, като сред тях е и полският Краков.
Наскоро Световната здравна организация за първи път даде данни за смъртността заради замърсяване с фини прахови частици по държави. Заключението от тях е, че въздухът в големите градове на страната е опасен за здравето на хората.
Броят на преждевременните смъртни случаи в България поради високите нива на замърсяване, варира между 14 000 и 18 000 души годишно. В тези данни не се включват тежките белодробни заболявания, болестите на сърдечно-съдовата система, на мозъка и на репродуктивната система, които са в резултат или се обострят от качеството на въздуха, който дишаме.
Според официалните данни на КАТ от средата на годината, в страната има регистрирани 4.13 млн моторни превозни средства. 44% от тях, или 1.8 млн, са на възраст над 20 години. До пет години са едва 155 хиляди автомобила.
Съотношението нови-употребявани новорегистрирани МПС остава едно към десет. От регистрираните за полугодието 150 хил. автомобила, повече от 92 хил. са тези над десетгодишна възраст.