• 28 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8743
  •  GBP / BGN 2.3536
  •  CHF / BGN 2.0816
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Председатели на парламентарни комисии от ЕС обсъдиха приоритетите на Общността в НДК

Председатели на парламентарни комисии от ЕС обсъдиха приоритетите на Общността в НДК

/КРОСС/ Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева откри срещата на председателите на комисиите по европейски въпроси на парламентите на страните от Европейския съюз (КОСАК).

Председателят на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове Кристиан Вигенин приветства участниците във форума, с който започва и Парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

„Вече близо 30 години КОСАК се утвърждава като успешен формат за участие на парламентите в процеса на вземане на решения по актуалните въпроси от европейския дневен ред", отбеляза председателят на парламента.

Цвета Караянчева допълни, че форматът е изразител на фундаменталните ценности на Европейския съюз - равенството и свободата. Той е и своеобразен гарант за участието на гражданите на Съюза в демократичния контрол върху Европейските институции по отношение на спазването на принципите за субсидиарност и пропорционалност, добави още тя.

Председателят на Народното събрание отбеляза, че участниците в срещата ще обсъдят приоритетите на Българското председателство - „Бъдещето на Европа и младите хора - икономически растеж и социално сближаване", „Европейска перспектива и свързаност на Западните Балкани", „Сигурност и стабилност в силна и единна Европа", „Цифрова икономика и умения на бъдещето".

Цвета Караянчева подчерта значимостта на въпросите, залегнали в дневния ред на днешното заседание на КОСАК, и пожела на гостите успех на конференцията и ползотворна работа.

$Съзнаваме отговорността на Парламентарното измерение на Българското председателство, когато във време на застъпващи се кризи и предизвикателства, националните парламенти и техните представители като пряко избрани от европейските граждани имат ключова роля за гарантиране на повече отчетност и легитимност в действията на Съюза", отбеляза в приветствието си Кристиан Вигенин.

Той припомни българската легенда за Хан Кубрат и неговите синове, заложена и в девиза на Българското председателство „Съединението прави силата".

"Тя е особено поучителна в контекста на днешния свят, когато ЕС се нуждае от сила и решимост да запази единството и да отговори по-добре на очакванията на своите граждани в областта на сигурността, икономиката, социалното приобщаване, опазването на околната среда и промените в климата", допълни още Кристиан Вигенин.

"Нашите съвместни усилия и резултати ще бъдат доказателство пред гражданите на Европейския съюз, че той е атрактивен, уверен и отговорен, заяви председателят на Комисията по европейските въпроси. По думите му въпреки множеството комплексни предизвикателства, процесът на разширяване по посока на Западните Балкани е без алтернатива. Той гарантира стабилност, сигурност и просперитет както в региона на Югоизточна Европа, така и на европейския континент като цяло", отбеляза Кристиан Вигенин.

"Като страна - ротационен председател и непосредствен съсед на Западните Балкани, се водим от разбирането за сигурност и стабилност чрез сътрудничество и интеграция, допълни той. Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове подчерта, че страната ни поставя фокус върху задълбочаване на регионалното сътрудничество и добросъседските отношения, както и подобряване на връзките на региона с единия пазар на ЕС и реализиране на дневен ред за транспортна, енергийна, икономическа, комуникационна свързаност, улесняване на контактите между хората".

След откриването министърът на Българското председателство Лиляна Павлова представи приоритетите на Европредседателството на страната ни. Павлова изтъкна ролята на България като ротационен председател на Съвета на Европейския съюз в процеса на приемане на бъдещата финансова рамка на Съюза.

"Важна тема ще е реформата за системата за убежище", отбеляза Павлова.

"За съжаление все още имаме разнопосочни мнения, мнения които не водят към това да имаме единна позиция - каква реформа ще приемем в Дъблинският регламент. Вярваме, че това ще е една от темите с едни от най-големите предизвикателства. Четири председателства работиха по нея, да се надяваме, че вече е назрял моментът, в който и европейските лидери трябва да постигнат съгласие и 2018 година да бъде годината. Надявам се и по време на Българското председателство да успеем да постигнем така необходимото ни съгласие по този въпрос", коментира министърът.

Тя изтъкна специфичния приоритет на Българското председателство, свързан с европерспективата на Западните Балкани, като заяви:

"Изключително важно е за нас тази тема, тази европейска перспектива и подкрепа да не бъде разчетена като фалшиви обещания или като фалшив сигнал за това, че те могат в рамките на следващите шест месеца да получат дата за присъединяване, или, че трябва да подценят всички тези ангажименти и усилия, които трябва да бъдат направени и да бъдат изпълнени. Вярваме, че европейската перспектива минава през това да направим един честен план, един честен анализ на всяка една от държавите спрямо нейния принос. От своя страна обаче процесът ще отнеме години".

„Във връзка с цифровите технологии искам да споделя с всички някои основни факти и данни, свързани с България, Западните Балкани и региона, които считаме, че са важни. Защото ние виждаме в индустрията на цифровите технологии важна ниша, към която да положим своите усилия, за да привлечем младите хора и онзи, които отидоха да учат в чужбина, да се върнат тук, защото този сектор ще даде възможност на икономиката да заработи", допълни Павлова.

По думите ѝ България отчита над 600% ръст на приходите и инвестициите в сектора на цифровите технологии през последните години.

„У нас 20% от професионалистите в този сектор са жени и това е нещо, с което се гордеем. Гордеем се и със стабилно икономически растеж от почти 4%, нулев бюджетен дефицит и нивото на националните ни дългове, което е под 26% и с което сме трети в Европа.

България е трета в Европа и по своите исторически артефакти, втора в света по богатство на минерални извори и на първо място по производство на лавандула и лавандулови продукти. В исторически план със своята 1300-годишна история България никога не смени своето име, гордеем се с кирилицата и със своя език, заради което Българското председателство ще се води изцяло на български език", каза още министър Павлова.

Вицепрезидентът на България Илиана Йотова поздрави организаторите на конференцията. По думите ѝ дискусията е много навременна и е по най-актуалните и парливи въпроси, които касаят всички страни от Европейския съюз. Трябва да сме наясно, че българското председателство е в края на много важен мандат на европейските институции, от успеха на Българското председателство ще зависи успехът и на всички държави-членки на Европейския съюз като цяло, заяви вицепрезидентът.

Илиана Йотова посочи, че критерии са конкретните резултати във всички области като сигурност, финансиране на Европейския съюз в контекста на Брекзит, самият процес на разделяне с Великобритания, завръщане на Европа на международната сцена. По думите ѝ Българското председателство влиза в тези месеци със своите силни и активни позиции.

С приоритета си, свързан с европейската перспектива на Западните Балкани, България прикова вниманието върху региона, отбеляза Илияна Йотова. Тя добави, че неговата стабилност е стабилност за целия Европейски съюз. Днешната дискусия ще постави онези въпроси, които интересуват всеки европейски гражданин, отбеляза още вицепрезидентът.

Първият заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс пожела успех на Българското председателство в този по думите му изключително труден период от време.

"Изразявам пълното доверие и убеденост на Европейската комисия в способността на Българското председателство да бъде едно от най-успешните председателства в мандата на настоящата комисия", заяви той.

Според него проблемите, които трябва да бъдат решавани от европейските институции, са свързани с предизвикателствата, пред които светът ни изправя и неизпълненото обещание за сближаване, което подкопава доверието в рамките на държавите-членки на ЕС. Четвъртата индустриална революция, която е първата в човешката история, засягаща всички части на света едновременно и всички хора, геостратегическата среда, миграцията са част от предизвикателствата, на които той се спря в изказването си.

"Много от гражданите на Евросъюза са на мнение, че вече не контролират собствената си съдба", посочи Франс Тимерманс.

"Само ако прегърнем бъдещето като време на потенциално развитие и напредък, само тогава можем да продължим напред", смята той.

"Ако сме толкова влюбени в едно митологично минало, ще пропуснем възможностите да създадем по-добро бъдеще за нашите общества, за нашите деца", допълни първият заместник-председател на Европейската комисия.

Той отбеляза и значението на националните парламенти за неговото изграждане и за връщането на доверието в политиката. По думите му да разчитаме на съседа си означава той да бъде източник на доверие, на сила, на просперитет.

Председателят на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент Искра Михайлова представи пред участниците в срещата позициите и работата на комисията, свързана с бъдещето на Съюза. Нашата дейност е подчинена на категоричното ни убеждение, че само обединени можем да бъдем по-силни и по-успешни, подчерта Искра Михайлова. Задачата ни е да направим Европейския съюз по-близък и разбираем за неговите граждани, защото близостта на гражданите с европейските политики и институции е в основата на неговото бъдеще, добави тя. Искра Михайлова посочи необходимостта от бързи действия за гарантирането на сигурността, защитата на европейските граждани и на европейските граници във връзка с управлението на процесите на миграцията, на инвестициите извън ЕС, на екологичните проблеми и изменението на климата.

Тя изрази категоричната подкрепа на Европейския парламент за европейските ценности и заяви, че той ще продължи да работи активно за приближаване до гражданите. Общите успехи според нея се дължат на близкия синхрон в работата с Европейската комисия.

Искра Михайлова заяви, че Европейският парламент очаква предложението на ЕК за нова финансова рамка за периода след 2020 г., което да не е само финансово, а и предложение за модел на политики. Убедена съм, че само обединението на нашите усилия ще донесе успех и по-добро бъдеще за гражданите на Съюза, отбеляза още председателят на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.