- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Захариева ще оглави енергийния борд
25 Август 2014 | 19:14
София /КРОСС/ Вицепремиерът по икономическа политика Екатерина Захариева ще оглави енергийния борд, който ще трябва да помогне за разрешаване на проблемите в сектора. Бордът ще работи като консултативен съвет към правителството и ще включва представители на всички държавни институции, компании в бранша, бизнес и потребителски организации и синдикати. Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане проект на постановление за създаване на енергиен борд. Мнения по него се приемат до 8 септември. Проектът трябва да бъде одобрен от Министерски съвет и публикуван в Държавен вестник, преди да влезе в сила.
Какво ще прави
Енергийният борд ще бъде постоянно действащ консултативен орган към Министерски съвет (МС). Административно и технически ще се обслужва от дирекция "Икономическа и социална политика", но според доклада към проекта това няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху бюджета. Една от задачите на борда ще бъде да направи анализ на състоянието на сектора и на причините за нестабилността на енергийната система. Той ще може да предлага общи насоки за управление на енергетиката и да дава становища за мерките, които предприемат държавните органи, както и за предлаганите стратегии в сектора. Важна функция ще бъде и това, че съветът ще може да предлага мерки за решаване на конкретни проблеми и да прави предложения за промени в нормативната уредба. Бордът ще се отчита пред правителството всяка година до края на март.
Кой ще участва
Председател на енергийния борд ще бъде вицепремиерът по икономическа политика, което означава, че до съставянето на постоянно правителство начело на съвета ще бъде Екатерина Захариева, става ясно от проекта. Съветник от нейния политически кабинет ще изпълнява функциите на секретар. Заместник на Захариева в борда ще бъде министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов. От страна на държавните институции членове ще бъдат още по един заместник-министър на икономиката и енергетиката и на труда и социалната политика, както и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Боян Боев.
Другите членове ще включват широк кръг заинтересовани страни. Освен представители на държавните дружества (БEH, НEK и ЕСО) в него ще влизат също представители на ВЕИ сектора (Българската фотоволтаична асоциация, Асоциацията на водните централи, Българската ветроенергийна асоциация), на частните ТЕЦ-ове "Ей И Ес 3С Марица изток 1" и "Контур глобал Марица изток 3", на трите електроенергийни дружества (ЕВН, "Енерго-про" и ЧЕЗ), както и на Асоциацията на топлофикационните дружества, ТЕЦ - заводски централи и Асоциацията на търговците на електрическа енергия. В съвета ще участват също представители на бизнес организациите (Асоциация на индустриалния капитал, Българска търговско-промишлена палата, Българска стопанска камара, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България), на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, на Асоциацията на банките в България и на Българската минно-геоложка камара. Сред членовете ще са и представители на Българската национална асоциация на потребителите и на енергийните федерации към КНСБ и КТ "Подкрепа". Всички организации трябва да посочат кой ще ги представлява до три дни след като постановлението бъде обнародвано.
Външни експерти
В заседанията на борда ще могат да участват и външни хора. Такива например са представители на държавни и международни органи и институции, на неправителствени организации, на енергийни дружества и на експерти. Те трябва да бъдат поканени от председателя на борда по негова или по тяхна инициатива или по искане на една трета от членовете на съвета. Според доклада към проектопостановлението, който е подписан от Захариева и Щонов, за участие могат да бъдат поканени представители на главна дирекция "Енергетика" на Европейска комисия, на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Всички протоколи от заседанията ще се публикуват на портала за консултативни съвети на МС и ще бъдат публични, пише "Капитал".