• 28 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7529
  •  GBP / BGN 2.3469
  •  CHF / BGN 2.0763
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 26°C

Системата за ранно предупреждение няма как да алармира за градушка

Системата за ранно предупреждение няма как да алармира за градушка

/КРОСС/Системата за ранно предупреждение се използва, когато събитията са предвидими. 15 минути преди да падне самата градушка няма как това да се случи, защото, както специалистите казаха, се е сформирала много бързо. Сигнализацията може да изиграе обратен ефект - хората да излязат да прибират автомобилите си и да се погрижат за имуществото си, отбеляза старши комисар Васил Василев от ГД „Пожарна безопасност" и допълни: А и ако е било предупредено, едва ли над 900 000 автомобила могат да бъдат прибрани някъде или покрити.

При положение, че целият град би бил застрашен, може да бъдат включени сирените, но при положение, че са застрашени отделни квартали, няма как, каза още Василев. По думите му системата за ранно предупреждение в реални условия не е използвана в този вид, в който си го представят хората, тъй като, за щастие, не се е налагало, използвала се е само при тестване.

Системата за ранно предупреждение не е свързана с изпращане на есемеси, уточни още старши комисар Василев и обясни: Тя е на принципа на сирените и войса. 15 минути преди да падне самата градушка няма как това да се случи, защото, както специалистите казаха, тя се е сформирала прогнозата.

Идеята за есемеси е добра, но трябва да се усъвършенства, смята бившият  министър на околната среда и водите Юлиан Попов. Според него проблемът изисква сериозен дебат, тъй като трябва да разберем, че вероятността да ни връхлитат бедствия се увеличава. Националният дебат не трябва да спре други ден, когато пекне слънцето, допълни Попов. По думите му ранното предупреждение за бедствия и реакцията на институциите и на хората е комплексен и сложен процес.

Днес предстои конференция за зелената реиндустриализация. Цялата икономика трябва да се пренастрои и да се съобрази със ситуацята и рисковете, посочи още той. 

Ако не можем да влияем на естествените природни цикли, то поне можем да влияем на човешкия фактор за природните аномалии, посочи от своя страна Деси Банова, водещ на прогнозата на времето по Нова. 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.