• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Параолимпийци подават жалба срещу Красен Кралев

Параолимпийци подават жалба срещу Красен Кралев

/КРОСС/ Унизен и обиден съм! Не смятам, че в Рио вдигнах българското знаме само на 20%, каза шампионът Ружди Ружди

Няколко спортиста от българския отбор на параолимпийските игри в Рио`16, които се проведоха от 9 до 17 септември, ще подаде сигнал в Комисията за защита от дискриминация заради в пъти занижените премии, одобрени от спортното министерство.
Това обяви параолимпийският шампион по тласкане на гюле Ружди Ружди пред bTV. Заедно с него са Даниела Тодорова (копие и диск), личният треньор на двамата - Радостин Тодоров, и спринтьорът с увредено зрение Радослав Златанов.

"Подигравка е! Много съм унизен и обиден за тези 20%. Не мисля, че тренирам на 20%. Не вярвам, че в Рио вдигнах българското знаме на 20% или чухме българския химн на 20%", каза Ружди.
"Ще подадем сигнал в комисията по дискриминацията - отиваме да подадем документите след предаването. Откакто аз съм параолимпиец - в Пекин премиите ни бяха като на здравите спортисти, за Лондон бяха 80% от техните, а сега изведнъж премията е 20%. Това е дискриминация към нас. Дори подигравка. Трябва да се обърне внимание на параолимпийците. Нека хората, които предлагат премиите, да проверят как е в другите държави", каза Златанов.

"Искаме наредбата за параолимпийците да бъде променена, защото тя е дискриминационна отвсякъде. Никой от министерството на спорта не се е срещнал с нас. Смятам, че тези спортисти от години взимат медали за страната, а до момента от министерството не са се срещали с тези параолимпийци. Антоанета Боева от министерството беше с нас в Рио, но не сме коментирали темата за премиите", заяви Радостин Тодоров.
Треньорът, който е брат на Даниела Тодорова, направи сравнение с премиите, които са получили параолимпийците за представянето си на световното първенство по лека атлетика в Катар преди осем месеца: "Тогава бяхме премирани на 65%, в сравнение със здравите атлети. Осем месеца по-късно премиите изведнъж падат до 20% от тези здравите спортисти".

Спортният министър Красен Кралев премии, в пъти по-малки от предвидените за олимпийски призови класирания. Формалното предложение е на комисия, съставена от членове на БОК, хора от министерството и спортни федерации. Според наредбата за златен медал на параолимпиадата бе предвидена премия от 50 000 лв., за среброто - 35 000, а за бронз - с 25 000. За класиране от 4-то до 8-мо място - съответно 15 000, 10 000, 8000, 6000 и 5000 лв. За сравнение - премията за олимпийска титла при здравите спортисти бе 250 000 лв., за сребро - 200 000, а за бронз - 150 000. За местата от 4-то до 8-мо - 40 000, 30 000, 20 000, 15 000 и 10 000 лв.

През 2008 г. - и за олимпиадата, и за параолимпиадата в Пекин премията за титла бе 100 000 лв. Еднакви бяха премиите и за местата до 8-мо. През 2012-а тогавашният спортен министър Свилен Нейков също определи в пъти по-малки премии - от 30 000 лв. за титла, до 7000 за осмо място. Същевременно за олимпийците парите бяха от 200 000 за златен медал, до 10 000 за осмо място. Комисията за защита от дискриминация обаче тогава настоя премиите за параолимпийците да бъдат приравнени към тези на нормалните спортисти. Министерството реагира и ги увеличи, макар да не ги изравни с тези за игрите. Така наградата за параолимпийска титла в Лондон`12 стана 150 000 лв., за сребро - 120 000, а за бронз - 90 000 (за осмо място - 10 000).

Министър Красен Кралев обаче обяви пред в."Труд": "Няма как премиите да са еднакви, защото олимпийските игри и параолимпийските не са едно и също състезание като ранг. Мисля, че сегашната ситуация е справедлива. Спортът трябва да е достъпен за всички. Най-важното е хората с увреждания да имат достъп до спортните съоръжения, да получат възможност да спортуват, а не да се фокусираме само в медалите и премиите."

BNews припомня, че на параолимпиадата в Рио участваха 7 наши спортисти. Петима бяха лекоатлети - Даниела Тодорова (копие и диск), Иванка Колева (гюле и диск), Радослав Златанов (100 м), Ружди Ружди (гюле и диск) и Християн Стоянов (1500 м). За първи път имахме представители в спортната стрелба - Милена Тодорова, и в тениса на маса - Денислав Коджабашев. Тъкмо Коджабашев изригна с писмо до спортния министър Красен Кралев в края на месец август т.г, когато стана ясен размерът на премиите за параолимпийците. В писмото си Денислав Коджабашев изтъква разочарованието си от отношението на Министерството и на министър Кралев.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

А що не подадат срещу социалното министерство или срещу здравното? Неблагодарници сме българите! Подай му ръка, ще ти изяде и ушите...

28.09.2016 15:50:32

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.