- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Пътеводител учи гражданите как да се борят с корупцията
21 Септември 2015 | 09:25
/КРОСС/Как да се подаде сигнал за искан подкуп, как да се проследи движението на преписката и какви са правата на пострадалите и на свидетелите на корупционни престъпления? Информацията е обобщена в първия Пътеводител на гражданите за борба с корупцията. В него подробно са описани и разяснени отделните видове корупционни престъпления според Наказателния кодекс - безстопанственост, общо престъпление по служба, злоупотреба със служебно положение, подкуп - пасивен и активен, търговия с влияние.
Всеки може да подаде сигнал за корупционно престъпление. Нещо повече - всеки, който узнае за извършено престъпление, трябва да съобщи за него. Особеността на най-често срещаните корупционни престъпления е в това, че деянието е в изгода на всяка от страните по корупционната сделка. Ето защо на участниците в корупционната практика трудно може да се разчита да изнесат сведение за нея или да сигнализират институциите. Поради това значението на сведенията и сигналите от трети лица, узнали за правонарушението или свидетели на корупционното деяние, е огромно.
За да бъдат максимално улеснени гражданите, в пътеводителя има готови примерни текстове за сигнали за корупционни престъпления, за жалби срещу постановления за образуване на досъдебно производство, срещу прекратяването на наказателното производство или срещу определения на съда. Гражданите просто трябва да попълнят данните за конкретния случай, на който са станали жертва или свидетел, и да ги подадат пред съответната институция.