- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Радев е в изключително печеливша позиция
21 Януари 2018 | 15:22
/КРОСС/ Първите 12 месеца на президента Радев показват устойчиви нива на доверие от около 60 на сто и на недоверие - около и под 30 процента, според „Галъп интернешънъл". Има обаче една сигнална лампа, каза в „Неделя 150" Първан Симеонов - изпълнителен директор на „Галъп Интернешънъл":
„Като гледаме стартовите години на няколкото президентски мандата, които имахме, това е може би най-добрата стартова година откъм обществено доверие от времената на Петър Стоянов и Желю Желев насам. Поне от днешна гледна точка - благоприятна картина на общественото доверие с една сигнална лампа - президентът влезе в много остра конфронтация с ГЕРБ. В един момента прави така, че доверието е застрашено. Президентът може да изгуби предписаната роля на балансьор на центъра в политическия живот и да вземе страна - нещо, от което не можа да се опази неговият предшественик. Данните показват, че тази опасност е налице, но не се е случило това".
Българският президент не е част от българският политически елит, той стои някак обособено, странично от българската политическа корпорация и има право, макар че не се е възползвал от това право, да конституира паралелни политически светове, каза Валентин Вацев, преподавател по геополитика, който също бе гост в Неделя 150":
„Поради една парадоксалност на българското държавно устройство българският президент не е власт в нито един смисъл. На този етап има възможност българският президент, оставайки си безвластен, да даде глас на безвластните и да даде глас на безгласните. Това е чист феномен на контраст. Институцията президент в България по погрешка или със зла умисъл, преди много години беше направена като радикално безвластна институция с един особен замисъл, но именно поради тази парадоксалност на позицията на президента - който и да е той, той има възможност да дава глас на безгласните и да концентрира в себе си енергията на обществената ненавист към българската политическа класа. В този смисъл добродушният президент Радев може да бъде безкрайно опасен, тъй като през него може да се канализира общественото отчуждение към българската политика. На този етап българският президент - този, който е /с цялото ми уважение към личността/, печели, неправейки нищо особено. Президентът Радев не е направил никакви груби грешки и няма никакви особено ярки сигнали. Той се държи приглушено като се старае да не губи достойнство. В очите на българското общество това е изключително печеливша позиция".
„Радев наистина се позиционира там, където го позиционираха избирателите. ГЕРБ играят по учебник срещу него", каза Симеонов.
„Партията ГЕРБ го удря и минимизира. Борисов, който никога не е точно партията ГЕРБ, а е балансьор, се опитва да го приобщава. Така прави Борисов с всеки, който е негов потенциален конкурент и опасност. Той се опитва да си го вземе, като преди това неговите беквокали го омаломощят. Класика - класика, в която президента Радев се усети и в един момент каза „аз няма да се бия с Цветанов и другите" и реши да изведе на ринга самия Борисов. Пак казвам това е игра с огъня. На този етап президента е по-скоро на плюс от това, но трябва много внимателно да се дозира".