• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

2 милиона души притежават акции от предприятия, но не знаят за тях

2 милиона души притежават акции от предприятия, но не знаят за тях

/КРОСС/ Дванадесет години след края на масовата приватизация - над 2 милиона души притежават акции от предприятия, но не го знаят. Това показва статистиката на Централния депозитар.

Институцията планира да създаде до края на годината лесен достъп до информацията, така че хората да могат да проверяват акциите си и да ги управляват. Справка показва, че някой от тях могат да се окажат доста печеливши и да донесат на собствениците си печалба до 2 хиляди лева след продажба на акциите.
Информация за акците няма да може да се получава директно от Централния депозитар, затова както и досега ще е нужно да се обърнете към банка или инвестиционен фонд. Новата система ще бъде по-облекчена от сега съществуващата, посочва БНТ.

Масовата приватизация беше разделена на две вълни. Първата започна през 1995-1996 г. Идеята беше всички български граждани да участват в раздържавяването на предприятията като за целта получиха 25 000 инвестиционни бона в бонова книжка. На пазара бяха предложени над 1000 дружества като 70% от тях бяха действително продадени.

Втората вълна на масовата приватизация започна през 1998 г. и приключи през 2005 г. Тогава българите получиха нови 250 000 инвестиционни бона, които след деноминацията станаха 250. С тях можеше да се оперира на борсата. Масовата приватизация създаде 81 приватизационни фонда, в които хората вкарваха боновете си и те на едро купуваха до 34% от предлаганите предприятия.

Средният обем от акции, които притежава всеки, взел бонове, е между 25 и 50. Именно заради малката бройка, тромавите процедури и високите такси за обработка повечето хора отдавна са забравили не само за книжките си, но и за цялата масова приватизация.

3 милиона и 400 хиляди българи участваха в масовата приватизация. В момента спящите акции от предприятията са над два милиона и половина. Според изчисленията на централния депозитар, забравените бонове често формират до 30% от собствеността на цели холдингови структури.

Веднага след като централният депозитар е готов с новите облекчени процедури, информацията ще бъде обявена публично. За проверка на собственост върху акциите, няма да се изисква бонова книжка, защото тя отдавна е невалидна, а единствено лични данни на собственика ѝ, пълномощно или удостоверение за наследници.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.