- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
БАН представя международния проект "ЕкзоМарс" с участие и на българска апаратура
11 Март 2016 | 15:10
/КРОСС/ Институтът за космически изследвания и технологии (ИКИТ) - БАН организира на 14 март 2016 г. (понеделник) от 14 ч. в заседателната зала на на Българската академия на науките (ул. „15 ноември" 1) пресконференция на тема „Представяне на проект „ЕкзоМарс" на Европейската и Руска космически агенции и българската апаратура"Люлин-МО", която е създадена от Института.
На същия ден в 11.31 ч. българско време се очаква изстрелването на спътника Trace Gas Orbiter (TGO) по съвместния проект „ЕкзоМарс". Основна цел на проекта е търсене на следи от минал или настоящ биологичен живот на Марс. Спътникът TGO ще изследва съдържанието на газове в атмосферата на Марс, които биха могли да имат биологичен произход, както и ще се картографира подпочвения лед.
Паралелно с това, на борда на спътника ще се провеждат радиационни измервания със създадената в ИКИТ-БАН апаратура "Люлин-МО". Дозиметричната апаратура "Люлин-МО" е част от руския неутронен спектрометър FREND на орбиталния спътник TGO на "ЕкзоМарс" и е разработена, и финансирана по договор на ИКИТ-БАН с Института за космически изследвания на Руската академия на науките (РАН).
Институтът за космически изследвания и технологии разработва дозиметрична апаратура Люлин-МЛ, като част от руския неутронен детектор АДРОН на марсианската платформа и с нея ще участва във втората фаза на проекта "ЕкзоМарс", който предвижда доставката на Марс на марсоход и платформа за работа на повърхността на планетата през 2018 г.
В пресконференцията ще вземат участие чл.-кор. Петър Гецов, директор на ИКИТ, проф. Йорданка Семкова и проф. Цветан Дачев. Създателите на дозиметричните апаратури за проекта "ЕкзоМарс" ще направят PowerPoint презентация за работата си по проекта и ще отговарят на въпросите на журналистите.