- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Здравната профилактика с европари окончателно се провали
30 Август 2014 | 10:01
София /КРОСС/ Проектът на здравното министерство "Спри и се прегледай" претърпя пълен провал. На фона на тежкото състояние на профилактиката в България и вечния недостиг в здравния бюджет програмата с европейско финансиране изпълни само на 13% заложените цели. Едва толкова е делът на хората, които успяха да преминат прегледи за риска от три вида онкологични заболявания от първоначално замисленото, показва справка, предоставена от МЗ на сайта zdrave.net. Програмата приключва през октомври и срокът й няма да бъде удължен.
Повече от 5 години не стигнаха на здравните чиновници да организират прегледи на 400 000 българи, платени с европейски пари. Общата сума за проекта беше близо 20 млн. лв. Договорът беше подписан през май 2009 г. от здравния министър в тройната коалиция Евгений Желев. Работата по програмата обаче започна едва през май 2013 г., когато беше пуснат националният скринингов регистър и системата за информиране. На семинар за журналисти по проекта, проведен миналата година, експертите на проекта обясниха, че най-голямото забавяне на същинската част от дейността му било заради многото поправки в първия етап и промени в екипа. Това не попречи да се усвоят парите за популяризиране на програмата.
В проекта бяха заложени профилактични прегледи за рак на дебелото черво на мъже и жени, навършили 50 г., както и рак на шийката на матката на жени между 25 и 60 г., и на гърдата на жени между 50 и 69 г. До момента на преглед са минали 54 хил. души. За хода на програмата красноречиво говори фактът, че към юни 2013 г. по нея бяха успели да се прегледат едва 45 души. От МЗ съобщават, че прегледаните са записани в националния скринингов регистър, който беше създаден миналия май.
Крайният срок за преглед е 31 август, а договорите на лечебните заведения с МЗ изтича на 21 септември. Този интервал от време между двете дати е предвиден за превеждане на изработени суми. До редакционното приключване на броя от министерството не отговориха на запитване на "Сега" каква част от 20-те млн. лв. е усвоена.