• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Кириенко: „Росатом“ гарантира изпълнение на договорните задължения

Кириенко: „Росатом“ гарантира изпълнение на договорните задължения

/КРОСС/ Руската федерация и ITER сключиха два договора за доставка на диагностично оборудване в рамките на проекта за експериментален термоядрен реактор
Центърът за изграждане на експериментален термоядрен реактор на Руската федерация и международната организация ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) сключиха в Москва две споразумения за изготвянето и доставката на оборудване в рамките на проекта за изграждане на експериментален термоядрен реактор.
Договорите предвиждат изготвянето на две оптически диагностики: активна спектроскопия и спектроскопия на водородните линии, предназначени за измерване на различни параметри на плазмата в процеса на работа на установката. В рамките на участието си в проекта, Русия е задължена да изготви 9 от 45 диагностики, необходими за термоядрения реактор.
През 2014 година инвестициите на Руската Федерация в проекта за изграждане на експерименталния реактор ще достигнат 4,875 млрд. рубли, докато през 2013 година руските инвестиции в проекта бяха по-големи, като достигаха 5,6 млрд. рубли.
ITER е експериментален реактор, който трябва да възпроизведе физическите реакции, които протичат на Слънцето и други звезди, и да демонстрират възможностите за използване на потенциала на ядрения синтез в качеството му на източник на електроенергия. Участници в проекта, заедно с ЕС, са също САЩ, Китай, Япония, Индия, Русия и Южна Корея.
В термоядрения реактор непрекъснато ще бъде поддържана температура, която ще превишава с повече от 7,5 пъти вътрешната температура на Слънцето - 150 млн. градуса. Именно при такива условия изгарят изотопите на водорода, без да оставят радиоактивни отпадъци. В същото време с единица термоядрено гориво се изработва 10 млн. пъти повече енергия, в сравнение с изгарянето на органично гориво и 100 пъти повече в сравнение с разделянето на ядрата на урана в реакторите на АЕЦ. Приносът на Руската Федерация в проекта е създаването на промишлено производство на свръхпроводникови материали.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.