- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Иван Ибришимов: Промените в Изобрния кодекс създават объркване и несигурност
30 Октомври 2016 | 16:20
/КРОСС/ Народният представител от "БСП лява България" Иван Ибришимов, в интервю за Радио „Фокус" - Кюстендил.
Господин Ибришимов, как си обяснявате извършените промени в Изборния кодекс броени дни преди вота за президент и вицепрезидент, какво показва това?
- Тези промени за пореден път се приемат в 12 без 10. За мен не е нормално една седмица или десет дни преди изборите отново да се правят промени в изборните правила. Това несъмнено създава объркване в хората и несигурност в последствията, които ще претърпим след тези промени.
Вие лично виждате ли положителна страна в тези промени, някакви плюсове?
- Аз лично не виждам никакви плюсове в това, което беше прието като промени от Народното събрание. Става въпрос най-вече за най-известните - квадратчето и изборните секции в чужбина. Първо за секциите, не може да делим гражданите на такива които живеят в Европейския съюз и такива, които живеят извън съюза. Нищо лошо да има повече секции и аз съм за това, но защо трябва да има такова разделение. Защо това се прави сега, а не когато се гласува за първи път Изборният кодекс. Защо тези промени се правят сега? Още повече, че те се правят един работен процес на парламента, който беше под съмнение. Парламентът в момента работи по желание на опозицията, защото преди това ние бяхме разпуснати. Знаете, че „Атака" предложи разпускане на Народното събрание и това беше радушно подкрепено от ГЕРБ. Наистина тези промени в момента са малко насила. Десет дни преди изборите - за мен това е абсурдно.
Кажете за квадратчето и неговата роля, на вас лично това ясно ли ви е?
- Аз лично самият съм объркан, това обърква и избирателите. Според последните промени вотът в квадратчето ще се счита за действителен и ще се брои, а това ще помогне за преодоляването на 50 плюс един в резултата. Освен това ще се получи едно объркване и с въпросите при референдума.
Чии интерес обслужват тези промени?
- Промените при значението на квадратчето обслужват малките партии и най-вече при парламентарните избори. По този начин по-лесно ще се преодолява бариерата от 4 %. По отношение на промените в броя на секциите в чужбина, това би трябвало да обслужва всички български граждани, живеещи в чужбина, а не само тези в Европейския съюз.
Каква според вас ще бъде оценката на международните наблюдатели, които ще следят изборите, след тези промени дни преди вота?
- Вие сам давате отговор на този въпрос. Очевидно е това, че няма да се погледне с добро око на България при това положение. Никога промени в Изборния кодекс дни преди изборите не са добре възприети.
Какво е вашето мнение относно тези въпроси?
- Знаете, че Конституционният съд отмени една част от въпросите. Останаха въпроси, които за мен са нелогични. Като цяло аз подкрепям референдума, но съм абсолютно против самите въпроси.
Като цяло референдумът може ли да доведе до промяна на статуквото?
- Пак казвам, че аз съм за провеждането на национален референдум, но не подкрепям въпросите. Знаете, че първият демократичен референдум беше организиран от нас.
Какъв е вашият коментар за останалите въпроси за националния референдум?
- Аз няма как да подкрепя да отпадне субсидията за партиите. Това е абсолютно популистко. Махайки субсидиите за партиите ние опорочаваме партийната система и даваме възможност на една партия да влезе в зависимост от определени кръгове. По отношение на мажоритарните избори, защо тогава трябва да има партии. По отношение на задължителното гласуване, ние с квадратчето даваме възможност за волеизявление на избирателя. Със задължителното гласуване ние превръщаме едно право в задължение, в този случай трябва да имаме промяна в Конституцията.