• 12 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8981
  •  GBP / BGN 2.3369
  •  CHF / BGN 2.0771
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Рекордно производство на пшеница и срив на цените

Рекордно производство на пшеница и срив на цените

/КРОСС/ Производството на пшеница в страната през 2016 г. е 5.6 млн. тона. Това по данни на Министерството на земеделието и храните е най-голямата реколта от 1980 г. насам. За сравнение - през миналата година добивът е бил 5 млн. тона. Резултатите от зърнената кампания бяха съобщени от министъра на земеделието и храните Десислава Танева след заседание на Националния консултативния съвет по зърното през седмицата. По-думите на Танева средният добив и качествата на пшеницата също са по-добри, пише "Капитал".

"По отношение на баланса и движението на реколтата от пшеница заедно с преходния остатък от миналогодишна реколта България влиза в тази маркетингова година с наличност от 6 млн. и 60 хил. тона пшеница. Малко по-малко от 2 млн. тона отиват за вътрешно потребление за консумацията на хората, както и за осигуряването на фуража. Останалото количество, което е близо 69% от общия добив, е за търговия и износ", обяснява Танева.

По-добрите резултати в тазгодишната кампания са резултат най-вече от повишаването на ефективността на зърнените стопанства. "Комбинираха се много фактори. От една страна, зърнопроизводителите направиха големи инвестиции в техника и модернизация, въведоха нови технологии и сортове. От друга обаче, влияние имаха и добрите метеорологични условия", обясни пред "Капитал" председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Светослав Русалков.

Средният добив от пшеница за страната е 494 кг спрямо 453 кг/дка година по-рано. Той нараства плавно през последните години (виж таблицата), като пряко отношение към този процес имат субсидиите за модернизация по Програмата за развитие на селските райони, чиито основни получатели за периода 2007 г. - 2014 г. бяха именно зърнопроизводителите.

Въпреки новините за по-добрата реколта настроенията в сектора към момента са по-скоро песимистични, отбелязва редакцията. Цените на зърнените култури на международните борси през последните няколко години са в низходящ тренд заради рекордни световни реколти от пшеница и натрупването на големи преходни запаси. Намалението на средната цена, на която се търгува българското жито, сега е с 15% спрямо същия период на миналата година по данни на МЗХ. Според производителите сривът на стойността е дори по-голям.

"Хлебната пшеница се продава за 240 лв. за тон, докато цените по това време на 2015 г. бяха 310 лв./тон, а в годините преди това дори по-високи. В същото време заради различни манипулации на насажденията през тази година производствените ни разходи се повишиха с около 20%, рентите, които плащаме, също остават високи. По-добрата реколта няма да има никакъв икономически ефект за нас", казва собственикът на зърнено стопанство Костадин Костадинов. По данни на председателя на НАЗ финансовите резултати на зърнопроизводителите след тази кампания ще са близки до нула въпреки получаваните субсидии.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Да бе. Пак старите мафиотски номера от соца, а? Много, няма де да я съхраняваме, изнасяме евтино, а после внасяме скъпо. А ако филма се разиграе с картите на Гришата - само по документи, още по - добре - ще завлечем и ДДС-то и ще отчетем невиждана дейност по европейските програми. ЦЯЛАТА ПАРА НА СВИРКАТА, АМА СЛЕД ТУЙ В ГЪЗЪ....

02.09.2016 16:35:16

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.