• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Г. Първанов: БСП умишлено проваля шансовете на левицата

Г. Първанов: БСП умишлено проваля шансовете на левицата

/КРОСС/ Водещ: Доскорошният депутат от социалистическата партия Георги Кадиев получи подкрепата на политическа партия АБВ в битката му за кметското място в столицата. Освен от парламентарната група, Кадиев преди дни беше изключен и от самата партия, визирам БСП. За процесите вляво и предстоящият местен вот - гост в студиото на „Денят започва" е президентът Георги Първанов - лидер на партия АБВ. Как се стигна до кандидатурата на Георги Кадиев за кмет на София и каква беше поредността: първо - Коалиция „Сердика" го подкрепи или първо той обяви, че ще се кандидатура за кмет и тогава дойде решението на коалицията? 

Георги Първанов: Освен тези събития в хронологията, които изброихте, има и много дълги дни на разговори, обсъждания за формулата, за начина, за механизма на издигането и разбира се, за самата кампания. Но по-важното е защо Георги Кадиев? - защото наистина става дума за един политик, който е преди всичко столичанин - столичанин като поведение, столичанин като компетентност. Той има своите шест години като общински съветник в София, при това не е шест години да търка банките в съвета, а шест години, в които той беше най-активният. Преди да обяви кандидатурата си той влезе в остър сблъсък с архитект Диков относно едно място в Столична община. Един дебат, който аз поне не помня да се е случвало от месеци, може би и години. Във влизането в битката, той поставя въпроса за съдбата на Столична „Топлофикация" за финансовите ангажименти. Т. е. той влиза много подготвен в този дебат. За мен това е най-важното. Иначе, що се отнася до коалицията, Коалицията „Сердика" - тук, надявам се хората добре да разберат, че това е една препратка към древното, славното минало на столицата. Това е коалиция, която се състои от две формации - АБВ и Партия „Български социалдемократи". Една партия с над 120 години история. Т. е. солидна коалиция бих казал.

Водещ: Заместникът ви в партията Румен Петков в студиото на „Още от деня" миналата седмица категорично отхвърли обвиненията, че изборът на Георги Кадиев е удар по БСП и втори след коалицията с „Български социалдемократи". Все още, обаче в обществото има други нагласи. Можем ли да кажем, че наистина е удар по столетницата, тези две последователни решения, едно след друго, защото всички знаем, че социалдемократите имат и депутат от „БСП-лява България" в момента?
Георги Първанов: Така може да го тълкува някой, който си мисли, че хората, включително и хората в политиката, в лявото пространство, са крепостни, че те веднъж завинаги принадлежат към определена формация и нямат право на самостоятелни действия и поведение. Има преливане. Отдавна не може да се говори за монопол в левицата. Аз гледам, чета решенията на Висшия съвет на БСП от последната седмица, последните дни. Там стратегическата цел отново, очевидно е да се удари АБВ, да се затвърди мястото на БСП. Не е амбициозно това. Тогава, когато ГЕРБ и десните, като цяло, са завладели всички власти, всички институции, всички структури на властта, ние да си мерим скромното влияние вътре в левицата го намирам за несериозно. Още повече, че ако това е удар срещу БСП в София - как ще характеризираме събитията в Пазарджик, където хората на БСП подкрепиха нашия кандидат, г-н Величков, след което дойдоха от центъра, от „Позитано", лично г-н Стоилов, разправиха се с ръководствата на организациите, назначиха служебно такова и издигнаха нов кандидат? Това е и в Шумен. Така е и във Видин, вероятно. Ние няма да водим по време на кампанията тези спорове за левицата. Нашият спор, както показа и самият Кадиев за София, но така и в Пловдив, нашият спор е с онези, които управляват в момента. Т. е. за друг модел на управление.

Водещ: На какви резултати разчитате на местния вот? Мислите ли, че Георги Кадиев има по-голям шанс, чисто процентно, да получи като подкрепа от избирателите пред проф. Мирчев, който е кандидата на БСП и означава ли това, че кандидатурата на Георги Кадиев ще вкара и повече общински съветници от страна на АБВ?
Георги Първанов: Винаги съм бил против това в началото на кампанията...

Водещ: Тя даже не е и започнала още.
Георги Първанов: Да, още по-малко имаме основание да мерим в проценти, да мерим в Общинския съвет.

Водещ: Чисто като познаване на лицата.
Георги Първанов: Само да довърша тезата за социологията. Когато аз стартирах 2001 г. президентските избори, имах девет пункта срещу 45 на г-н Стоянов, затварям скобата. Георги Кадиев наистина е много популярен. На него не му трябва време да се налага, да популяризира своите виждания, но не само заради това. Аз съм сигурен, че той ще направи силна кампания, разбира се, с нашата солидна подкрепа и без да се измервам, с който и да е, аз бих казал, че Кадиев наистина има шансове да бъде втори. Кадиев дори има шансове да отиде на балотаж, ако се стигне до балотаж, а такъв може да има при толкова много кандидатури, при толкова широка разпиляност на вота, което да направи изборите непредсказуеми.

Водещ: Самият проф. Мирчев през уикенда коментира, че цитирам: когато такъв наглец застане, хората вляво се мобилизират, и още: Кадиев ми прави електорално добро. Ще успее ли този път БСП да мобилизира електората си, става въпрос за София поне?
Георги Първанов: Такава дума ли е използвал г-н Мирчев?

Водещ: Това е точният цитат.
Георги Първанов: Извинявайте, това не е поведение, което аз бих коментирал. Вие познавате моя политически път. Аз никога за 25 години не съм си позволил подобен речник, подобен понятиен апарат и го намирам за неприемлив, неработещ и вреден за българската политика, като цяло. Във всеки случай това не е професорският речник. Мога да кажа: аз искам г-н Кадиев и всички кандидати да спорят за политиките с по-малко квалификации, с по-малко обидни изрази, защото българският народ, българският избирател, софийският, в частност, иска да чуе конкретни неща, които ще се случат, а не да участваме в поредните скандални кампании.

Водещ: Извън София успяхте ли да се договорите с БСП за основни градове? Къде ще си партнирате?
Георги Първанов: Да се договорим е силно казано. Аз преди дни обявих, че има около 40 общини, по мои груби сметки, тъй като процесът днес приключва, 40 общини, в които ние ще бъдем заедно в различен формат. Някъде подкрепяме общ независим кандидат, на друго място сме в коалиция, на повечето места, бих казал, но то не е заради „Позитано", а въпреки „Позитано", защото на места хората са се разбрали, подчертавам: нашите представителите имат благословията на „Врабча", на Централата от АБВ, така че това е наша линия. Но никъде няма, все още няма случай, в който БСП да са подкрепили кандидат на АБВ. Окей, тяхна работа. Във всеки случай от това губи левицата. Губи не заради тези избори, само, макар че да загубиш толкова тежко местните избори, това е стратегическа загуба. Като казвам: стратегически, искам да подчертая колко важно е наистина, беше да направим основата на една солидна лява коалиция сега, която на президентските избори, а може би, защо не и на едни парламентарни избори да покаже ново качество и да се върне в играта, защото в момента има пълна доминация на дясното.

Водещ: От предизборния щаб на АБВ обявиха преди известно време, че разполагате със сериозен потенциал и това, което предлагате е качествено, разчитате на места и на познати лица на БСП. По-важното е : имате ли смелостта да издигнете такива, които обществото непознава и бихте градили в местната политика?
Георги Първанов: Ние имаме около 230 кандидат-кметове. Това е почти цялата палитра от кметове във всякакви общини - от най-големите до най-малките. От тях почти 3/4 са кандидати на АБВ. Непознати в политическия смисъл на думата, партийни кадри, но те са познати като професионалисти. Давам ви за пример Пловдив, където срещу г-н Гергов от БСП и срещу местния кмет на ГЕРБ ще се изправи един 40-годишен наш млад юрист и той ще покаже една друга политика, една друга визия, сигурен съм. Навсякъде е така. Това са повечето млади хора. Млади хора, които ще се доказват тепърва и мисля, че ще го направят още на тези избори.

Водещ: Говорим само за кандидат-кметове - на какво залага, обаче повече АБВ - на повече кметски места или на повече присъствие в общинските съвети?
Георги Първанов: Погледнато тясно партийно интересът на АБВ е в това да създадем широка мрежа, тъй като ние видяхме колко е трудно да се направят избори, европейските, парламентарните, без да имаме представителство в местната власт. Сега, ние имаме кандидати за кметове в почти всички, повечето във всеки случай, села, населени места, представете си за каква мрежа става дума, в почти всички общини. Имаме навсякъде пълни листи кандидати за общински съветници. Т. е. ние не подценяваме нито един от тези компоненти на местната власт. Разбира се, някъде и подкрепяме кандидати, пак казвам, на БСП и на ГЕРБ, на по-малките партии, в много случаи. Във всеки случай ние подкрепяме доказани, успешни кметове, от които населението има полза.

Водещ: Ако изборът на Георги Кадиев за кандидат на АБВ за кмет на София е някакви си точка в полза на партията пред БСП. Другият скандал, който се развихри беше около имотите на сина ви. Притеснява ли ви това? Би ли повлияло това по някакъв начин върху решението на избирателите на предстоящия местен вот? АБВ е лява партия.
Георги Първанов: Аз не за първи път съм обект на подобни скандали, къде измислени, къде доизкусорени, нещо повече: когато ме атакуваха два дни по-късно аз извадих тази декларация
, която бяха подценили, бяха забравили атакуващите. Документът от 2014 г., където са описани нещата около моето имуществено състояние. Да не говорим за това, че моите синове, големият син работи 15 години, при това работи в бизнеса с новите технологии, компютърен специалист. Така че всичко е чисто там, нямам никакви притеснения. Атаки ще има със сигурност и други, но ние няма да участваме в компроматната война.

Водещ: Каква кампания очаквате?
Георги Първанов: Очакваме мръсна кампания от определени политически сили, които са по-слаби, които издишат, на които не им достигат аргументи.

Водещ: Кои?
Георги Първанов: Не, няма да персонифицирам сега. Ще ги видим по време на самата кампания. Със сигурност, те ще се покажат или във всеки случай, там има и други механизми: ще си намерят поръчков ваш колега или други механизми, чрез които да огласяват подобни неща. Но от времето на, връщам отново лентата назад, позволете ми, на изборите от 2001 г., когато се видя, и може би това беше най-крещящият случай - който компромат вади, от компромат си отива. Впрочем, далеч преди това беше партийната книжка, в кавички, на Софиянски. Това са все елементи от компроматната война, които са доказали, че неработят. Хората се умориха от компромати. Хората искат да видят добро управление. В тези избори АБВ иска да покаже това, което правим в правителството, в парламента - демонстрираме добро управление. Ивайло Калфин е един блестящ пример в това отношение. Нескромно ще кажа: най-добрият министър, министър-реформатор, министърът, който свърши работа каквато неуспяха да постигнат като резултати неговите предшественици. Това, което Ивайло Калфин свърши в правителството, ние ще се опитаме да направим в местната власт.

Водещ: Казвате: хората се умориха от компромати, но се умориха и от корупционните практики в България. Препратка сега към антикорупционния закон - защо АБВ не подкрепи този закон?
Георги Първанов: Защото този закон е слаб, неработещ и дори в определен смисъл може да се окаже вреден. Аз ще ви върна 7-8 г. назад. Вие сте по-млад човек, но може да имате памет за това: аз предложих да се създаде независима, равноотдалечена служба за борба с корупцията, защото извинявайте, какъв е смисълът да създадете една нова служба заедно с БОРКОР, ДАНС и каквито има още една дузина, чийто началник е назначен по предложение на министър-председателя? Това означава и хлябът и ножът в едни и също ръце. Очакваме ли този шеф на бюрото да разследва Министерския съвет (МС) или лично министър-председателя, който и да е той, аз нямам предвид сегашния, да е жив и здрав. Т. е. това е един механизъм, който ще бъде неработещ. Да не говорим за това, че ние залагаме доноса като основен елемент в борбата с корупцията. Аз го казах и ще повторя пред вас: очаквам на другия ден, след приемането на закона хиляда доноса - за всеки депутат по един, за всеки министър по един, бивши, настоящи, което ще затлачи работата на това правителство. Затова ние от АБВ твърде вероятно ще предложим алтернативен закон за борба с корупцията, в който ще разпишем нашите виждания. Нека да сблъскаме нещата в един истински, реален дебат, защото какво чуваме от г-н Кунева? - ние ще внесем същия законопроект след 3 м. още по-твърд, същият. Така ли ще спечелят нашата подкрепа? Защо не го направят така, както го направи Ивайло Калфин с пенсионната реформа, много по-спорна? Той обра луфтовете синдикати, работодатели. Той постигна единство, което никой не е постигал. Защо това да не се случва?

Водещ: Добре, нямаше ли вариант законът да бъде приет на първо четене и между първо и второ да бъдат наложени всички изменения, на които вие държите? Някак си обществото щеше да остане с впечатление, че се работи срещу корупцията, а така излиза, че част от парламента се страхува от това да бъде приет подобен закон.
Георги Първанов: Защо не се работи срещу корупцията? Има достатъчно закони, има достатъчно структури в държавата. Хайде да си зададем въпроса: защо тези структури неработят, какво им пречи?

Водещ: Т. е. топката е в изпълнителната власт.
Георги Първанов: Топката е в парламента. Парламентът е този, който трябва да направи анализа, защото ние можем да направим още 10 антикорупционни закони, които да са неработещи, напротив - спъващи борбата с корупцията. Хората искат нещата да се случват реално, а не да произвеждаме мъртво родени закони, които няма да работят.

Водещ: Не се ли притесниха политическите сили в България да не се повтори румънският сценарий, това което стана с кмета на Букурещ и то точно преди местния вот?
Георги Първанов: В Букурещ стават неща, които трябва добре да се осмислят, защото пак от там, от Румъния се чуват анализи, които показват, че в много от случаите става дума за политическа саморазправа. Дали е така или не - аз не мога да коментирам, не съм специалист по румънския вариант. Отново искам да кажа: в България има достатъчно силни лостове и механизми, които ако се впрегнат нещата могат да си дойдат на място, при това не става дума само за високите етажи. Да, преди всичко там, но на всички нива трябва да заработят законите, за да се случат нещата.

Водещ: Понеже казахте, че ще предложиха антикорупционен закон от АБВ. Обсъждали ли сте го с коалиционните си партньори този ваш вариант на корупционен закон?
Георги Първанов: Когато бъде готов, той е в процес на изработка, ще го предложим на вниманието на коалиционните партньори.

Водещ: Взели ли сте в предвид мнението на всички забележки, които се чуха от 2 септември, мисля това беше датата, на която беше отхвърлен антикорупционния закон и от страна на патриотите и от страна на опозицията в лицето на БСП и ДПС?
Георги Първанов: В момента ме питате неща, на което не мога да ви отговоря. Законопроектът се прави от експерти, от специалисти. Имат пълна свобода да предложат това, което е добро, а не да им дадем политическото задание или пък да им дадем заданието на дипломатите или на някой външен фактор. Не ,трябва да се направи това, от което имат нужда българите, а не някой външен фактор. Понеже стана дума за дипломатите, с цялото ми уважение, аз ще ви задам един въпрос, който съдържа и отговора - вие са си спомняте в предприсъединителния период от 2006 г. някой чужд дипломат да е писал остро писмо срещу правителството, да е правил някаква интервенция в публичен план или премиер или президент на европейска страна? Няма такъв случай, защото имаше уважително отношение към България. Много ни е паднал авторитета, след като под път и над път посланиците ни дават акъл, учат ни как да приемаме неща, които ги няма в техните страни. Доносът има ли го в някои от европейските страни като форма на борба с корупцията? Да попитаме наистина, но проблемът е в това, че обикновено в България се раждат идеи в едни определени щабове, които чрез Брюксел ни се връщат като претенции към страната. Извинете, ние сме вече доста години член на Европейския съюз (ЕС) и трябва да имаме характера, волята, суверенитета, за да отстояваме своята позиция, уважително към всяко мнение, към всяко предложение. То може да бъде изказано по различен начин, но без менторство.

Водещ: Понеже споменахме посланиците, да ви питам и за външната политика, това което се случи със забранения руски самолет преди дни. Да го напомня на зрителите: България отказа въздушен коридор за полети на руски самолети за хуманитарна помощ за Сирия, заради сериозни опасения относно товара. Министър Митов потвърди, че Русия е признала за това, че изнася оръжия към Сирия. Правилно ли беше това решение на министерството или ви се струва малко крайно?
Георги Първанов: В този самолет дали е имало оръжие?

Водещ: Това, може би само хората в самолета знаят.
Георги Първанов: Отново ще върна лентата назад, тъй като за съжаление помня много неща. В разгара на юговойната, когато тогавашният премиер Иван Костов даде въздушен коридор на НАТО за удари в Югославия, без да пита парламента, което беше противозаконно, противоконституционно, той и неговият екип спряха един подобен самолет, който беше с хуманитарна помощ за Сърбия. Т. е. отново се повтаря същият случай. Това е демонстрация. Това е помпане на мускуки, извинявайте, което изглежда много зле, изглежда доста комплексарски поведението на някои министерства. Беше много смешно, например как министърът на отбраната, моят любимец, в кавички, той щял да прихване на 15-та мин. руските самолети, да ги принуди да кацнат. Това е същият този министър, който, извинете, през ден ни убеждава колко по-добре е нашето въздушно пространство да се охранява от чужда страна, от чужда армия. Това е несериозно. По-важно е друго обаче, това което и президентът Обама даде със знак, което и аз съм видял със собствените си очи на Съвета НАТО-Русия в Лисабон 2010 г. - тогава се каза много ясно: европейската, световната архитектура на сигурност е немислима без или срещу Русия. Тогава имаше една тенденция, която беше наистина много оптимистична, която беше много работеща, която позволяваше да се противопоставят на тероризма, на други международни заплаши, които никнат всеки ден, обект, на които са еднакво Москва, и Вашингтон и Брюксел. Сега нещата отиват на много зле, точно в обратната посока, от което Европа страда. Европа в момента е пред експлодиране с тази неизброима вълна от бежанци и може би, с редица други предизвикателства, които ще последват.

Водещ: Американската преса излезе с информация, че е имало натиск от страна на САЩ върху България и Гърция. Възможен ли е подобен сценарии? Наистина ли отвън беше взето решението да не допускаме руски самолети през българския въздушен коридор?
Георги Първанов: Аз не мога да кажа от къде е дошъл натискът.

Водещ: Но не отричате, че има натиск.
Георги Първанов: Не знам, твърде е възможно. По-важно е друго, обаче - по-важно е, че в българската политика за тези 25 г. твърде често има политици, които козируват с готовото решение, с решението да, преди още да им е поискано. Има политици с такъв инстинкт, извинявайте, дори и да не го бяха поискали от САЩ, наши политици щяха да се постараят, да се натегнат, както се казва, на жаргонен език.

Водещ: Понеже споменахте бежанците да завършим с това - адекватни ли са мерките на България спрямо бежанския поток. Заплашена ли е страната ни от увеличаване на престъпността? Вчера станахме свидетели на убийство в центъра на София.
Георги Първанов: Няма как да няма потенциална заплаха. Слава Богу, за сега големият, мощният поток ни заобикаля, но не е изключено в един момент да стигне и периферията на Европа така, както президентът Саркози предлага, нещо което ние категорично не приемаме. Знаете ли, тук има две неща. Първо трябва да се видят причините. Те са в тези провокирани, предизвикани военни конфликти, самоцелни. Често пъти имах политици, държавници, които предизвикват война незнаейки какво има на изхода от този конфликт. Второ - да, ние трябва да проявим разбиране, съчувствие. Трябва да приемем определен брой бежанци, но толкова, колкото сме в състояние. Т. е. правителството отдавна президентът трябваше да е свикал Консултативен съвет. Ние да направим сметката и да кажем: можем да поемем толкова, а не да ни определят квоти отвън, защото сега се определя една квота, като се запълни утре, ще се наложи да се разшири квотата. Ние трябва да определим нашите възможности, защото апелирам от месеци наред и да кажем: толкова може, оттам нататък съжалявам. Това е и по-честно към самите бежанци, за да знаят те, че ако в България вече няма възможност, да търсят други начини, други посоки, защото обратното означава - да заложим тук мина на нашата собствена сигурност, а и разбира се, да не отговорим на техните очаквания.

Водещ: Много бързо, понеже темата, след малко ще продължим и с френския посланик. Не мога, обаче да не ви питам и за предстоящите протести относно цената на тока. Мислите ли, че е възможно тези протести да се превърнат в препъни камък пред коалицията? Предното правителство на Борисов падна точно заради цената на тока. Възможен ли е такъв сценарий и тази зима?
Георги Първанов: Винаги е възможен такъв сценарий, защото това е един проблем, който всяка зима ще изниква докато ние не намерим генералното решение. Генералното решение трябваше да се е случвало. 2013-2014 г. ние трябваше да сме отворили двата блок на АЕЦ „Белене", с което да сме решили дългосрочно, не за една-две години, за десетилетия напред проблемът с цените на тока, със състоянието на българската енергетика, на българската икономика, като цяло и затова ние сега ще запълваме дупки и ще търсим начини как да свалим от едно или от друго място. Това за мен не е стратегическо, не е адекватно решение за мен.

Водещ: Адекватна ли е реакцията на бизнеса за променената цена? Толкова ли плашещо за тях е онова, че онази надбавка за обществото скача?
Георги Първанов: Аз не се наемам, тъй като не съм експерт до такава степен по цените на тока да кажа колко е адекватно, но със сигурност те имат своето основание, защото аз съм разговарял с бизнесмени и при това става дума за дребни, средни бизнесмени. За тях, за тази категория от българския бизнес това може да бъде много тежко, да не кажа фатално решение.

 

Георги Първанов - председател на АБВ

БНТ, „Денят започва"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Няма ли кой да те гръмне бе предател?

14.09.2015 15:48:13

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.