• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Концерт на трикратно номинирания за Оскар композитор Филип Глас звучи в зала „България

Концерт на трикратно номинирания за Оскар композитор Филип Глас звучи в зала „България

/КРОСС/„Американските годишни времена" на трикратно номинирания за Оскар композитор Филип Глас ще звучат на 11 март в зала „България" в изпълнение на цигуларя Димитър Буров, камерен ансамбъл „Софийски солисти" и солисти на Софийската филхармония. Диригент - Пламен Джуров.

В концерта ще прозвучи още Концерт за орган и оркестър на Франсис Пуленк с участието на органиста на Софийската филхармония Велин Илиев и Квартет №11, оп.95, фа минор на Бетовен.

Филип Глас е автор на е девет симфонии, опери, 10 инструментални концерта, камерна музика и музика към филми като „Шоуто на Труман", „Илюзионистът" и „Часовете".

Той е роден в годината, в която Пуленк пише своя концерт за орган. Родителите му са емигранти от Литва, а самият той получава музикалното си образование в престижни институти на САЩ. Определят го като виден представител на „минимализма" в музиката, на което той отговаря че се определя като „композитор на повтарящите се структури". По-късно се определя като „привърженик на класицизма".

Той пише „Американските годишни времена" за известния американски цигулар Робърт Макдафи. Първоначално авторът е искал да напише музика, акомпанираща четирите годишни времена на Вивалди. Впоследствие композиторът решава да остави интерпретацията свободна, по усмотрение на солиста, без да означава коя част кой сезон е.

Концертът за орган, тимпани и струнен оркестър от Франсис Пуленк несъмнено е от най-популярните и красиви органови концерти. Написан е през 1938г. период който авторът описва така: „В мен се събуди потомък на суровите и богобоязливи планинци, търсещи в религията утешение от земните мъки"...Но в това произведение не бива да търсим само сакралния му характер.

Пуленк остроумно и артистично прави алюзии с наследството на старите майстори /Бах, Хендел, Букстехуде и др./, но с лекота и финес свързва привидно противоречиви части от конструкцията в единно послание.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.