- 01 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8518
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Броят на онкоболните се увеличава
15 Октомври 2014 | 15:07
/КРОСС/Броят на заболелите от рак се увеличава с всяка година. Това каза пред Дарик управителят на Комплексния онкологичен център във Велико Търново д-р Мария Рачева. По нейни думи случаите, които в миналото са били рядко срещано явление, днес са ежедневие.
„Ракът на простата сега е с изключително голям дял. Лошото е, че се открива късно. Пациентите получават болки в кръста и гръбнака, след което отиват при невролог. Оказва се, че проблемът идва от разсейки в костите.", каза д-р Рачева.
Според статистиката, увеличават се случаите на рак на шийката на матката, като все по- млади жени са засегнати от него. Специалистите търсят причината в ранното започване на полов живот, както и в липсата на заинтересуваност от страна на пациентите. Все повече са и търновките, които страдат от рак на яйчниците.
„Голяма част от обществото намира утеха в алкохола и цигарите. Затова все повече са хората с рак на черния или белия дроб.", каза още медикът. Тя със съжаление добави, че ежедневни са случаите на злокачествени заболявания на дебелото черво.
По думите на д-р Рачева, проблемите в онкологията са много. „Хората се лутат в търсене на лечение. Те не знаят къде да отидат, оглеждат се за най- доброто, сякаш искат някой да ги излъже и да им каже, че диагнозата им не е вярна. Обръщат се към хора, които им предлагат уж природосъобразни продукти. Така ефективното лечение се забавя", каза управителят на Комплексния онкологичен център.
Д-р Рачева работи в онкологията от 35 години и никога не е виждала толкова пациенти в необратимо състояние. „Идват при нас тогава, когато никой не ги иска- нито частните клиники, нито чуждите лечебни заведения, защото състоянието им е твърде тежко и се нуждаят от допълнително лечение или терапия. Тогава ние имаме много малка възможност да постигнем трайни резултати. Нашата единствена цел е тези болни да са живи и да са излекувани докъдето е възможно, да бъдат наблюдавани", обясни тя.
Търновските онколози търсят причината за това явление в липсата на достатъчно специалисти и адекватно финансиране от страна на НЗОК.
„Лекуваме с много малко пари. Пациентите, които са платежоспособни, избират частни клиники, където получават по- скъпо, но не по- добро лечение. Със средствата по клиничните пътеки не може да се лекува. Така болниците трупат дългове, парите не стигат за заплати и осигуровки. Всички са отчаяни и обезверени. Никой не иска да се бори, всички лекари са на средна възраст от 50 години...", с болка изброява проблемите на здравеопазването д-р Рачева.
„Няма млади хора, няма на кого да бъде предадено изкуството да лекуваш. Не може да го четеш и прилагаш без някой да ти е помагал, без да ти е давал съвети, да ти покаже подводните камъни, да ти държи ръцете и да ти каже кое е най- доброто за пациента", разсъждава шефката на онкологията.
По нейни думи, управляващите трябва да осъзнаят, че за лечението на рака са нужни средства, защото това не е обикновена настинка, която се лекува с гъргара, запарване и чай. Необходими са пари за апаратура, лечение, обучение и квалификация на персонала, както и желание за работа.
„Управляващите може би мислят, че ще внесат лекари от чужбина, но те със сигурност няма да струват колкото родните. Тези хора ще говорят на пациентите на чужд език, а докато те се научат да се оплакват на този език може би няма да са между живите", каза д-р Рачева.
Според нея, не може да се прави реформа и здравеопазване без достатъчно средства.
Д-р Мария Рачева посочи две важни задачи, на които трябва да се обърне адекватно внимание. „На първо място, здравноосигурителната система да е с доплащане. Това е трудно за всяко правителство, защото никой не иска да си обезкуражава избирателите. Ако се направи касата да заплаща поне 80%, а останалите 20 на сто от пациента, няма да има фалшиви пътеки. Така лечението ще се обсъжда с пациента и той ще знае какво може да си позволи. Това е мярка и срещу тези, които не плащат осигуровки. Другото, което е необходимо, е доплащане за лежане вкъщи. Тогава голяма част от хората, които лежат за пневмония ще прекарат заболяването в дома си, ще изберат медикаментите, които искат и ще се предотвратят измислените търгове, при които се доставят определени лекарства", каза още онкологът.