• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8572
  •  GBP / BGN 2.3451
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Столичната община готви концесията на "Топлофикация - София"

Столичната община готви концесията на "Топлофикация - София"

/КРОСС/Бъдещият концесионер на "Топлофикация - София" ще трябва да плати първоначална вноска в размер на 200 млн. лв. от задълженията на дружеството към Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това предвижда доклад на Столичната община, с който се дава разрешение на топлофикационното дружество за сключване на споразумение за ново разсрочване на дълга му към Българския енергиен холдинг, който е в размер на 503 млн. лв. натрупан от 1998 г. насам. Освен това БЕХ претендира за други 50 млн. лева, които "Топлофикация - София" не признава, пише "Капитал".

Документът вече е бил одобрен от ресорните общински комисии и приемането му ще бъде гласувано окончателно от общинския съвет в четвъртък (3 декември).

Най-голямото топлофикационно дружество в страната, което захранва с топлоенергия цяла София, от години е в лошо финансово състояние, а през 2014 г. реализира загуба от 57 млн. лв. В опит да бъде оздравявано неговата собственост многократно е прехвърляна между държавата и общината. Натрупаните дългове са основно от невъзможността на дружеството да плаща за закупения природен газ от "Булгаргаз". Вариантът за отдаването на концесия на топлофикацията през годините е обсъждан многократно, като не са липсвали и кандидати. Сега обаче за първи път подобна възможност влиза в официален документ.

Проекторешението предвижда кметът на Столичната община да информира БЕХ "относно етапа на подготовка на процедурата за предоставяне на концесия" на топлофикацията.

Задълженията на концесионера

Плащането на първоначална вноска от 200 млн. лв. ще бъде включено като задължително условие към бъдещия концесионер. Според проектодокумента той ще трябва да я плати в срок от 120 дни от подписването на концесията. Останалите задължения на топлофикацията ще трябва да бъдат изплатени в срок не по-дълъг от концесионния договор и при годишна лихва, която не е по-висока от 3.25%.

Планът за дълга

Сключването на ново споразумение за изплащането на дълга на топлофикацията към БЕХ се е наложило, тъй като дружеството не е изплащало регулярно задълженията си и държавният холдинг е бил принуден да се обърне към съда. Новите условия обаче са доста благосклонни към топлофикацията. Те предвиждат дружеството да получи 5 години гратисен период и лихва по главницата в размер на 3.25%. В този срок то ще трябва да плаща месечни лихви в размер на 1.362 млн. лв. След този срок годишна вноска по главницата от 33.544 млн. лв.

Целият дълг пък трябва да бъде изплатен за 20 години. "Топлофикация - София" се задължава също така да учреди особен залог в полза на БЕХ в размер на 40 млн. лв.

Към момента "Топлофикация - София" продължава да е най-големият длъжник на "Булгаргаз" за природен газ. Лошите финансови резултати на дружеството за 2014 г. пък бяха обяснени с високите температури през миналия отоплителен сезон и определените от енергийния регулатор цени. Топлофикацията обаче беше едно от дружествата с най-големи депозити във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) в размер на 80 млн. лв., които не бяха спасени чрез сключването на цесии или прихващания.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.