-
20 Фев 2025 |
USD / BGN 1.8745
GBP / BGN 2.3610
CHF / BGN 2.0730
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Банки за развитие от Цeнтрална и Източна Европа и Балканите ще си сътрудничат за развитието на инфраструктурата в региона
![](https://www.cross.bg/contents/images/blank.gif)
16 Април 2018 | 15:58
![Банки за развитие от Цeнтрална и Източна Европа и Балканите ще си сътрудничат за развитието на инфраструктурата в региона Банки за развитие от Цeнтрална и Източна Европа и Балканите ще си сътрудничат за развитието на инфраструктурата в региона](https://www.cross.bg/photo_new_gallery/2018/04/16/6dc5c4e3651d3d3db84696dbbf1081ff.jpg)
/КРОСС/ Министър-председателят Бойко Борисов ще открие форума „Инфраструктура за растеж“, който събира на 17 април в София представители на европейски финансови институции, национални и международни банки за развитие, водещи политици и финансисти.
Българската банка за развитие инициира дискусията за по-ефективно използване на европейските средства, Фонда за стратегически инвестиции (Плана „Юнкер“) и ресурсите на националните банки за развитие месец преди срещата на високо ниво за Западните Балкани на 17 май.
Ще бъдат обсъдени три основни теми: как да работим с „Плана Юнкер“, за да преодолеем недостатъчните инвестиции, особено в инфраструктурата, как да финансираме свързващата инфраструктура и каква да е ролята на банките за развитие. Ще се търсят нови форми за обединение на националните, европейските и външните финансови ресурси, за да бъдат осъществени най-важните проекти за свързаност и растеж в региона.
Правителствата и инвеститорите имат нужда от нови финансови модели, за да осигурят финансирането на национални и свързващи инфраструктурни активи. Включването на ключовите финансови институции за намиране на това решение ще помогне съществено.
Чрез традиционни и нови механизми за кредитиране като дългосрочни заеми, гаранции, кредитни улеснения, структурирано финансиране, частни финансови инициативи на капиталовите пазари и др. в региона може успешно да се реализира стратегията за развитие. По-големият бюджет на Плана Юнкер 2.0 може да гарантира инвестиции в помощ на мобилизацията на ресурса на европейските национални банки за развитие и ЕИБ.
Темата е особено важна при подготовката на новата европейска Многогодишна финансова рамка 2020-2026 г., която се очаква да бъде представена в рамките на българското председателство.
На фона на бъдещи бюджетни ограничения и ниско ниво на инвестиции в региона, сътрудничеството между фондове, банки и национални бюджети може да мобилизира нужното финансиране за осъществяване на проектите.
Форумът на ББР „Инфраструктура за растеж“ ще завърши с подписването на меморандум за сътрудничество между пет национални и една международна банка за развитие. Меморандумът остава открит и за присъединяването на други финансови институции.