- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Търсим нови пазари заради руското ембарго
13 Август 2014 | 15:47
София /КРОСС/ Преките щети от руското ембарго ще бъдат компенсирани. Това съобщи на брифинг служебният министър на земеделието Васил Грудев. По думите му при преките щети сумата може би няма да е толкова голяма - между 5 и 10 млн. евро, но по-сериозни са потенциалните щети от косвените последици от ембаргото. Министърът обясни, че на извънредния съвет на министрите на ЕС ще настоява страната ни да получи обезщетение, както и да получим еднаква компенсация в сравнение с останалите страни в ЕС.
Той подчерта, че от Министерство на земеделието и храните работят по хипотеза с либерализиране на износа към трети страни, към които България няма износ. „Работим с МВнР за либерализиране на износа към тези страни", посочи министърът и допълни, че приоритет е да търсим либерализация не само на нашия пазар, но и на ниво ЕС.
Аз съм умерен оптимист в тази песимистична ситуация, в която браншът ще пострада, каза още служебният министър.
Днес Грудев представи своите двама заместници - доц. Георги Костов, заемал същия пост в кабинета „Борисов" между 2009 г. и 2011 г., и Марина Бракалова, експерт по Програмата за развитие на селските региони.
Доц. Костов бе представен като безспорен експерт в горското стопанство, горите бяха негов ресор и при предишния му престой в МЗХ. Той напусна през септември 2011 г., два месеца след като оглави Селскостопанската академия, заради невъзможност да съвместява двете длъжности.
Бракалова е експерт в Контактното звено на Европейската селска мрежа за подпомагане изпълнението на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Тя изтъкна, че е получила опит в разработването на стратегии за териториално развитие, който ще използва за координиране и интеграция в работата на институциите за по-добро усвояване на средствата.
Екипът ще работи за решаването на всички спорни въпроси по прилагането на старата Програма за развитие на селските райони, увери служебният министър. „Последният краткосрочен приоритет е запазване и устойчиво развитие на горите. Програмата ни не е амбициозна, но е свързана с възможностите на екипа от служебния кабинет", коментира Васил Грудев.
Основен приоритет на Земеделското ведомство за следващите два месеца ще бъде европейската интеграция в сектор „Земеделие" - според Грудев българското селско стопанство трябва да се развива в рамките на Общата селскостопанска политика.
Друга задача е успешната защита на Програмата за развитие на селските райони за новия програмен период (ПРСР 2014-2020), по която има значително изоставане. През следващата седмица предстоят срещи с експертите по програмата и от сектор „Рибарство".
„Нормалната субсидия, която един дребен фермер може да получи по схемата за подпомагане на малките земеделски производители, е 500 евро. Така спуснатата нотификация на схемата, предвиждаща 1250 евро за всеки регистриран дебен стопанин, е подвеждаща", коментира министър Васил Грудев. Таваните, които са заложени в регламента, и броят на администрацията в никакъв случай не позволяват отпускането на тези суми, категоричен бе той. По думите му, схемата не може да се случи „чисто математически".
На въпрос кога ще стане факт сертифициращият орган на Разплащателната агенция, министърът коментира, че досега има две провалени процедури в рамките на година и половина и това поставя под въпрос усвояването на 1,650 млрд. лева. „До 30 януари е последното удължаване на срока и се надявам дотогава процедурата да приключи", коментира той.